Mad Catz R.A.T. 1

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt, powierzchnia
3. Precyzja
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
5. Przyciski i scroll
6. Oprogramowanie i podświetlenie
7. Competitive gaming
8. Podsumowanie


Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32 z którymi jest w pełni kompatybilna. Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Wg producenta jest ona kompatybilna z systemami Windows 7/8/10.

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<


1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: Pixart PMW3320DB,
  • dpi: 250 do 3500 (przeskok co 250),
  • polling rate: 125, 250, 500, 1000 Hz,
  • maksymalna szybkość ~2 m/s (wg specyfikacji sensora),
  • pod 2 głównymi przyciskami przełączniki TTC,
  • gumowy kabel o długości ~1.9 m,
  • sterowniki,
  • 5 przycisków + scroll,
  • rozmiar: 107 lub 112 x 62 x 36 mm, waga ~52 g,
  • cena: ~125 zł.

2. Waga, wielkość, kształt, powierzchnia

Wymiary myszki to: długość - 107 lub 112 mm (w zależności od pozycji podpórki) x szerokość - 62 mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 36 mm. Natomiast szerokość przycisków to ~21 mm (nie licząc "skrzydełek"). Myszka jest symetryczna. Może być używana przez lewo i prawo ręcznych (można zamienić lewy z prawym przyciskiem). Możemy chwytać ją fingertipem z podparciem górnej części śródręcza oraz lekko podkurczonymi palcami (tzw. z domieszką claw gripa), stosując układ palców 1+2+2. Konstrukcja myszki jest bez wątpienia unikalna i może wzbudzać różne emocje. Na próżno szukać podobieństw u innych producentów, gdyż jak wiemy Mad Catz słynie z raczej niecodziennego podejścia do swoich produktów i takie słowa jak "zwyczajne" i "proste" u nich w słowniku nie występują. Myszka R.A.T. 1 składa się z trzech wymiennych części - panelu przedniego (zawierającego sensor, scrolla i przyciski), ramki tworzącej obudowę oraz doczepianej podpórki pod śródręcze. Wbrew pozorom myszkę trzymałoby się całkiem wygodnie gdyby nie jeden szczegół - "skrzydełka" na bokach przycisków. Jeżeli nasza dłoń jest duża, to wbijają się w serdecznego palca. Natomiast przy małych i średnich dłoniach powodują, że palec serdeczny jest jakby przez nie dociskany od góry, czujemy się jakby nam zakleszczyło palca. Nie trudno się domyślić, że powoduje to znaczne utrudnienia podczas grania, gdyż uniemożliwia swobodne ruchy palcom. Pozostaje nam albo się do tego w jakimś stopniu przyzwyczaić, albo je po prostu ściąć/spiłować (plastik jest dosyć cienki, więc nie powinno być z tym problemu). Jak już napisaliśmy wcześniej, kształt myszki wymusza na nas lekko podkurczone palce, ponieważ to pozwala na wygodne umiejscowienie kciuka oraz małego palca na bocznej części ramy. Problem może się pojawić, jeżeli chcemy grać z wyprostowanymi palcami i mamy dosyć krótkiego kciuka. W takiej sytuacji, kciuk może się ześlizgiwać lub nie dosięgać do bocznej części ramki. Korzystanie z myszki bez podpórki jest naszym zdaniem mało wygodne, tym bardziej z samego panelu z sensorem (co może być jednak przydatne w sytuacji w której mamy wyjątkowo mało miejsca na myszkę np. na obudowie laptopa obok touchpada). Podpórkę możemy ustawić w dwóch pozycjach. Osoby o mniejszych dłoniach ustawią ją bliżej (wtedy długość myszki wynosi 107 mm), osoby o dużych dłoniach raczej ją cofną (myszka ma wtedy 112 mm).
Ramka oraz boczna cześć panelu przedniego jest wykonana ze śliskiego gładkiego plastiku, przyciski oraz tylna podpórka wykonane są z lekko szorstkiego, ale również dosyć śliskiego tworzywa. Materiały te są raczej średnio przyjemne w dotyku, na pewno bardziej będą zadowolone osoby, które cierpią na "suchotę" dłoni niż potliwość, gdyż u niektórych osób wręcz ją wzmagały. Waga myszki jest wyjątkowo niska (~53 g), więc nawet fakt, że ciężar myszki znajduje się głównie na przodzie nie ma większego znaczenia. Na początku może się zdarzyć, że myszkę będziemy zbyt często przypadkowo podnosili w górę lub przechylali na boki. Z czasem, gdy przyzwyczaimy się do niskiej wagi, sytuacja się poprawi.


3. Precyzja

W myszce zastosowano sensor PMW3320, o którym można powiedzieć, że jest budżetową wersją PMW3310. To co charakteryzuje ten sensor to przede wszystkim miękki, typowo optyczny feeling (trochę inny jak w PMW3310, jest bardziej podobny do A3090 lub S3988), brak smoothingu, akceleracji, interpolacji oraz dobra współpraca z większością powierzchni. Niestety posiada nie tak wysokie prędkości maksymalne jak PMW3310 oraz ma bardziej zauważalny problem >klik< (taki sam jak w 3310) ze "skokami" kursora podczas szybkiego kładzenia i podnoszenia myszki z pewnej wysokości. LOD w tym przypadku nie został najlepiej skalibrowany, gdyż jest dosyć wysoki. Umiejscowienie sensor tak bardzo na przodzie myszki i to poziomo, może mieć negatywny skutek dla wyczucia ruchów kursora i na pewno nie każdemu przypadnie to do gustu.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na wszystkich naszych podkładkach materiałowych i plastikowych myszka nie miała problemów z kompatybilnością. LOD na podkładkach materiałowych wynosi między 1.5 a 3.5 CD, na plastikowych jest to 2 do 4.5 CD.

Dpi – możliwe do wyboru wartości DPI niemal w pełni pokrywają się z wartościami rzeczywistymi (różnica wynosi +/- 20 przy wartościach do 1000 dpi, powyżej jest to różnica rzędu 50 - 100). Dpi wybieramy w przedziale 250 a 3500, przeskakując co 250.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – do 2250 dpi praktycznie nie występuje, powyżej jest coraz bardziej zauważalny.

kliknij, aby powiększyć

Predykcja – brak.

Interpolacja – brak.

Maksymalna szybkość – maksymalna szybkość jest niemal w 100% zgodna z tym co deklaruje producent sensora. Wg naszych testów sensor 3320 osiąga wynik na poziomie ~2-2.2 m/s. Po przekroczeniu górnej granicy, kursor przeważnie "skacze" w losowym kierunku, co prowadzi do utraty kontroli. Podczas grania w CS'a wartość ~2 m/s może być dla typowych graczy low sens niewystarczająca.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

g440 rat 1 max speed

Polling rate – myszka posiada wartości 125, 250, 500 i 1000Hz. Wszystkie są stabilne, ale przy 1000Hz nie ma zbyt spójnego przesyłu danych. Sytuacja lepiej wygląda przy 500 Hz.

Smoothing – nie występuje. Feeling jest ogólnie dobry (dosyć wyraźny, bez opóźnienia) i całkiem przyjemny.

Akceleracja pozytywna – brak. W teście polegającym na powolnym przesunięciu myszki w poziomie o ~50cm, a następnie bardzo szybkim powrocie do punktu początkowego, myszka nie wykazała żadnych oznak akceleracji. Kursor wracał dokładnie w miejsce z którego zaczęliśmy.


4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze

Obudowa: najistotniejsza kwestia, czyli połączenie ze sobą trzech niezależnych części (ramka, podpórka i panel z sensorem) w taki sposób, aby korzystając z myszki nic nie skrzypiało, nie poruszało się, została tu doskonale rozwiązana. Po złożeniu wszystkich części cała konstrukcja sprawia wrażenie jakby była wykonana w całości z jednego elementu. Plastik ramki sprawia najlepsze wrażenie, chociaż jest lekko śliski to wydaje się bardzo dobrej jakości. Część z sensorem nie budzi większych zastrzeżeń, może poza przyciskami, które wydają się być zrobione z najtańszego plastiku. Podobnie jak podpórka. Niemniej, sposób jej montażu i pewność mocowania wydają się bardzo dobrze przemyślane.
Wraz z rozwojem technologii otwierają się nowe możliwości, jedną z nich są drukarki 3D dzięki którym możemy stworzyć wyjątkowe, indywidualne przedmioty. W przypadku myszki R.A.T. 1 możemy samodzielnie wydrukować własną podpórkę pod nadgarstki (firma załącza kilka wzorów, które możemy do woli modyfikować w programach typu: Rhino, Solidworks, Alias).

Kabel: gumowy, dosyć sztywny i nie za lekki (przy takiej myszce powinien być lżejszy i elastyczniejszy). Ma średnicę 2.75 mm i długość ~1.9 m. Zakończony jest standardowym wtykiem USB. W miejscu wyjścia kabla z myszki nie ma problemu, aby ocierał on o podkładkę. Do tego jest pewnie osadzony i zabezpieczony. Przewód warto podpiąć pod mouse-bungee.

Ślizgacze: myszka posiada sześć ślizgaczy (3 na ramce, 3 na części z sensorem). Ich jakość nie jest na najwyższym poziomie, również ślizg jaki zapewniają jest co najwyżej średni. Niemniej są wystarczająco wysokie, aby spodem, myszka nie szorowała.

Wnętrze: dostanie się do wnętrza myszki jest dosyć problematyczne, gdyż trzeba podważyć plastik pod przyciskami i delikatnie odgiąć go z zatrzasków, nie trzeba odkręcać żadnych śrubek. W naszym przypadku całkiem sprawnie to poszło, ale obawiamy się, że za którymś otwarciem zatrzaski mogę po prostu pęknąć. Na spodzie znajdziemy co prawda dwie śrubki do odkręcenia, lecz po pozbyciu się ich ściągami jedynie klapkę pozwalającą na poluzowanie lub wyciągnięcie kabla. PCB i wszystkie komponenty są w wersji micro, ponieważ w innym przypadku nie zmieściłyby się do tak małej obudowy. Jakość wykonania i montażu jest bez zarzutów. Na temat wytrzymałości komponentów trudno coś więcej powiedzieć, lecz śmiemy podejrzewać, że ich pełnowymiarowe odpowiedniki są jednak trwalsze. Trzeba się liczyć z tym, że przy znacznej eksploatacji urządzenia możemy szybko natrafić na problemy natury jakościowej. Przełączniki pod głównymi wykonała firma TTC. Scroll jest zrobiony przez Kailh'a (niestety podczas ruchów myszką, rolka zauważalnie porusza się na boki, sprawia wrażenie jakby kompletnie nie była dopasowana). Natomiast pod przełącznikiem do dpi zamontowano nieznanego pochodzenia tactile switche. Trwałości poszczególnych przełączników producent niestety nie podaje. Mikrokontroler jest firmy Holtek, model HT66FB550 (specyfikacja). Soczewka jest oryginalna Pixarta.

 


5. Przyciski i scroll

PRZYCISKI

Przyciski główne posiadają dosyć twardy i słabo wyczuwalny klik. Chociaż nie wciska się ich zbyt głęboko to zdecydowanie brakuje im "chrupkości". Pod kątem dźwięku, przynajmniej w naszym egzemplarzu, lewy brzmi i posiada minimalnie inny klik od prawego.

Poglądowe zestawienie szybkości rejestrowania kliku w myszce Mad Catz R.A.T. 1 w stosunku do innych modeli, dostępne jest pod >>tym linkiem<<. W naszym teście R.A.T. 1 uzyskała opóźnienie na poziomie ~13 ms. Jest to dosyć przeciętny wynik.

  • 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki TTC (są ona mniejsze od standardowych).
    • ocena kliku - 3/5 *(5 to najlepsze)
    • miękkość - 4/5 *(5 to najsztywniejsze)
    • głośność - 2/3 *(3 to najgłośniejsze)
  • 1 suwak do zmiany dpi: znajdują się pod nim dwa mini przełączniki typu tactile.

SCROLL

  • przycisk "na kółeczku" posiada mini przełącznik firmy Kailh (jako, że jest dosyć miękki to zdarzało nam się przypadkowo go wcisnąć).
    • ocena kliku: 3.5/5
    • miękkość - 2/5
    • głośność - 1/3
  • 24 stopniowy scroll wykonała firma Kailh. Niestety nie wiemy jaka jest jego żywotność. Charakteryzuje się bardzo lekkim, płynnym i równym przeskokiem. Przejście pomiędzy stopniami jest średnio zaakcentowane. Podczas przekręcania lekko chrobocze. Nie zauważyliśmy, aby zdarzały się samoczynne przeskoki pomiędzy ząbkami. Niestety, kółko podczas ruchów myszką lekko porusza się na boki - jest bardzo luźno osadzone. Podczas przekręcania scroll robi dosyć słabe wrażenie, jakby pochodził z myszki za co najwyżej 20 zł.

6. Oprogramowanie i podświetlenie

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: madcatz.com. Podczas testów korzystaliśmy z wersji driver v7.0.46.0, software v7.0.49.2 oraz firmware v0100.

Sterowniki działają bardzo płynnie i nie obciążają systemu. Nie mają wpływu na działanie sensora.

Możemy tworzyć własne profile, które następnie można ustawić, aby włączały się automatycznie w zależności od uruchomionego programu (np. do gry w CS będzie jeden profil, do obsługi internetu inny profil).

Sterowniki posiadają trzy zakładki:
PROGRAMMING:
– tutaj, możemy przypisać pod dowolny przycisk wybraną przez nas funkcję z dostępnych zakładek: shortcuts, keys, favorites i custom,
– w podzakładce "customs" mamy możliwość tworzenia własnych makr. Rejestrować można zarówno przyciski z klawiatury jak i z myszki. Powtarzalność makr może być egzekwowana na trzy sposoby: podczas wciśniętego przycisku, wybraną ilość razy lub do ponownego wciśnięcia przycisku,
– możemy zresetować profil do ustawień fabrycznych.
SETTINGS:
– zmieniamy tutaj dpi oraz polling rate,
- możemy również zmienić ustawienia myszki w Windowsie.

SUPPORT:
– pobieramy tutaj aktualizacje oprogramowania do myszki,
– ściągamy nowe profile,
- kontaktujemy się z pomocą techniczną,
- możemy przeczytać tutorial dot. myszki i sterowników.

kliknij, aby powiększyć

Myszka nie posiada żadnych podświetlanych elementów.


7. Competitive gaming (ocena pod kątem rywalizacji w sieciowych grach F/TPS: CS:GO, Battlefield 4, APB:Reloaded oraz RTS: Warcraft 3:TFT - test na micro arenach i MOBA: DOTA 2)

Nie ma co ukrywać, że myszka ta nie jest przeznaczona do gry na wysokim poziomie w gry wymagające maksymalnej precyzji i kontroli. Praktycznie jedynie sensor jest w stanie podołać takim grom. Takie elementy jak kształt, waga, ślizgacze, przyciski przy specyfice tej myszki, zwyczajniej nie mogą się sprawdzić. R.A.T.'a 1 trzeba traktować jak myszkę przeznaczoną do rekreacyjnego grania.

Ocena w kategorii competitive gaming (pod FPS'y i RTS'y) – 2/5


8. Podsumowanie

Mad Catz R.A.T. 1 jest myszką, która wbrew pozorom może się podobać, są sytuacje w których tego typu gryzoń naprawdę się sprawdza. Przede wszystkim nadaje się jako myszka do laptopa, którą łatwo spakować, jest bardzo mała a przy tym oferuje znacznie lepsze możliwości od typowych laptopowych modeli (chociażby to, że ma dobry sensor PMW3320). Osoby posiadające drukarki 3D mogą wydrukować własne podpórki pod śródręcze, co jest fajnym posunięciem w stronę osób dla których liczy się unikatowy wygląd. Kupując ten model do codziennej pracy trzeba być świadomym, że chcąc nim zagrać w bardziej wymagające gry, może nie spełnić naszych oczekiwań. Cenimy sobie pomysł i chęci Mad Catz'a, aby wprowadzić na rynek coś nowego i niepowtarzalnego, gdyż na tego typu produkty, po dopracowaniu pewnych elementów, kiedyś może pojawić się zapotrzebowanie. Z punktu widzenia zapalonego gracza, myszką można potraktować jedynie jako ewentualny prezent dla młodszego brata/siostry/dziewczyny lub jako ciekawostkę, którą od czasu do czasu użyjemy.

Cena w dniu publikacji - 125 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki
  • kształt - 2 do 4*
  • waga - 2.5
  • sensor - 3.9
  • jakość - 3
  • powierzchnia - 3
  • przyciski - 2.7
  • scroll - 2
  • ślizgacze - 3
  • przewód - 3.5
  • sterowniki - 3.5

*ocena kształtu jest uwarunkowana przeznaczeniem i sposobem użytkowania. Po ścięciu skrzydełek i traktowaniu jej jako "laptopowej" kształt będzie oceniony na 4. Jako myszka do grania na PC, będzie to 2.