Cougar 700M Evo

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Opis poszczególnych części i testy
3. Oprogramowanie i podświetlenie
4. Galeria
5. Podsumowanie i ocena


Według producenta myszka jest w pełni kompatybilna z systemami Windows 7, 8, 10.
Myszka była testowana przy: szybkość wskaźnika 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS i RTS.

objaśnienia pojęć użytych w recenzji



1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: PMW3389,
  • zakres dpi: od 100 do 16000 (przeskok co 50 dpi),
  • maksymalna szybkość: ~10.16 m/s (wg specyfikacji sensora)
  • polling rate: 125, 250, 500, 1000 oraz 2000 Hz
  • pleciony kabel o długości ~1.7m,
  • 8 przycisków + scroll,
  • teflonowe ślizgacze,
  • pod dwoma głównymi przyciskami - przełączniki Omron,
  • podświetlenie RGB,
  • opóźnienie kliku ~6 ms, LOD ~1.2 lub ~2.4 mm
  • sterowniki,
  • wymiary: 111 do 116 x 82 x 36 mm, szerokość przycisków to ~23 mm,
  • waga bez kabla ~100 do 120 g (opcjonalne ciężarki 4 x 5 g),
  • cena: 369 zł

2. Opis poszczególnych części i testy

Kształt:
Cougar 700M Evo to pozycja dla fanów wymyślnych i futurystycznych kształtów, ale z zachowaniem pewnego umiaru i użyteczności. Niewątpliwie myszka ta przykuwa uwagę i wyróżnia się na tle innych modeli. Nawet w naszym gronie, w którym zdecydowana większość z nas preferuje proste, klasyczne modele, to 700M Evo wydała się nam całkiem ładna. Pomimo dosyć skomplikowanej konstrukcji, o dziwo wszystkie elementy w niej dobrze do siebie pasują. Jak jesteś fanem takiego wyglądu to powinno Ci się wszystko w 700M Evo spodobać. Odnośnie chwytu to zdecydowanie najlepiej sprawdza się tutaj fingertip wraz z odmianami. Myszka pozwala na częściowe dopasowanie tyłu obudowy do własnych preferencji. Jest możliwość wydłużenia go oraz ustawienia kąta nachylenia podpory pod śródręcze. Ową podporę stanowi wymienna nakładka - mniejsza i większa (w praktyce, dużej różnicy między nimi nie ma). Całe to rozwiązanie sprawdza się całkiem dobrze, ale zaznaczamy, że maksymalne ustawienia nie sprzyjają stabilności myszki, gdyż opierając dłoń o jej tył spowodujemy, że przód się lekko unosi. Z tego też powodu, konfiguracja myszki pod czysto palm gripa nie jest zalecana. To co na pewno wymaga wielu godzin przystosowania to lewa strona myszki. Jeżeli mamy małe i chude palce, to problemu nie powinno być. Jeżeli jednak nasza dłoń jest większa to problem może się pojawić w postaci ciągłego kontaktu i przypadkowej aktywacji przycisku "sniper" (znajduje się poniżej kciuka) i/lub przycisków bocznych. Z tych powodów, niektórzy mogą czuć, że kciuk leży niekomfortowo. Prawa ścianka jest dosyć mocno wyprofilowana w sposób "(". Osobom o dużych dłoniach może na niej brakować miejsca na wygodne ulokowanie palców. Chociaż niektóre krawędzie są dosyć kanciaste to całościowo, nie powoduje to żadnych nieprzyjemności. Palce układamy tylko w sposób 1+2+2. Jeżeli ktoś miał wcześniej styczność z myszkami R.A.T lub ich odmianami i czuł się na nich dobrze to na 700M Evo nie powinno być inaczej.

Waga:
Waga myszki bez kabla wynosi ~100g, czyli ciągle dla wielu graczy jest ona optymalna. Za sprawą ciężarków (4 x 5g) Możemy ją zwiększyć do maksymalnie ~120g. Ze względu na specyficzny kształt 700M, cała waga przypada na 2/3 całej długości gryzonia. Niemniej bardzo naturalnie się nią operuje.

Powierzchnia:
Góra myszki jest wykonana z gładkiego, lekko śliskiego, dosyć standardowego plastiku. W zależności od waszej skłonności do potliwości dłoni, ręka będzie różnie reagować. Jak się poci, to powierzchnia wydaje się bardziej śliska, ale przy suchej dłoni jest na niej bardzo dobry chwyt. Boki są wykonane z typowego dla Cougara wykończenia w postaci plastra miodu, które łączy w sobie elementy plastiku glossy i matowego. Dla większości osób bok wydaje się jednak trochę zbyt śliski. Źle nie jest, ale można było rozwiązać to lepiej. Plusem tej powierzchni jest fakt, że odciski palców są na niej niewidoczne. 

Przewód:
Pleciony, sztywny i niezbyt lekki. Ma średnicę ~2.9 mm i długość ~1.75 m. Jest to zdecydowanie najgorszy element tego modelu. Niestety, ale poza faktem, że jest bardzo solidny i dobrze się sprawdza z mouse-bungee nie ma innych plusów. Podczas ruchu czujemy jego obecność, gdyż stawia nam lekki opór. Na plus można zaliczyć to, że wychodząc z myszki nie ociera o podkładkę. Przy tym kablu mocno zalecamy korzystanie z mouse-bungee, które to znacząco wpływa na odbiór i poprawia przyjemność korzystania z myszki.

Ślizgacze:
Na spodzie znajduje się sześć
teflonowych ślizgaczy. Mają całkiem dobrze zaokrąglone krawędzie. Są wysokie na ~0.7 mm, więc na miękkich padach nie będą powodować ocieranie spodu myszki o podkładkę. Zapewniają dosyć gładki, wolny i równy ślizg, będąc przy tym średnio wyczuwalnymi. Żywotność wydaje się standardowa, po naszych testach nie ma na nich oznak nadmiernej eksploatacji. Udało nam się je odkleić i przykleić z powrotem bez znacznego uszkodzenia. W komplecie dostajemy zapasową parę.

Przyciski:
Myszka posiada 8 przycisków (wszystkie są programowalne). Główne naciska się ze średnim oporem, są w miarę dobrze wyczuwalne, średnio chrupkie i sprężyste. Można je bardzo szybko i efektywnie wciskać. Klik wydaje się dosyć krótki. Nie zdarzyły nam się przypadkowe wciśnięcia. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 4 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 3.8/5 (*gdzie 5 to najtwardsze), a głośność określilibyśmy jako średnią - 2/3. W naszym egzemplarzu lewy i prawy są identyczne w kliku, ale trochę różne pod kątem dźwięku - co przy myszce profilowanej jest standardem. Nie zauważyliśmy znaczącego zjawiska typu "overtravel" (gdzie po kliku, przycisk jeszcze się zapada).
Aktywacja dwóch standardowych przycisków bocznych odbywa się bezproblemowo. Są dosyć dobrze wyczuwalne, łatwo dosięgalne bez konieczności odrywania kciuka. Ich klik jest trochę twardy, krótki i bardzo dobrze wyczuwalny. Są dosyć głośne, ale w praktyce całkiem nieźle się sprawdzają.
Dodatkowy przycisk boczny typu sniper jest dobrze wyczuwalny, o dużym oporze nacisku i średnio długim kliku. Aktywujemy go bez potrzeby odrywania kciuka. W praktyce jeżeli przyzwyczaimy się do jego umiejscowienia to powinien okazać się bardzo przydatny.
Przycisk na scrollu jest dosyć twardy oraz posiada wyrazisty klik. Można w pełni efektywnie z niego korzystać, gdyż jego naciskanie nie powoduje przypadkowego przekręcania scrolla.
Obok prawego przycisku głównego znajdziemy jeszcze jeden dodatkowy przycisk do którego średnio wygodnie można sięgnąć podczas grania. Osoby o małych i średnich dłoniach musiały zmieniać swój chwyt podczas próby jego kliknięcia. Wydaje się po prostu trochę za daleko ulokowany. Jego klik jest dobrze wyczuwalny, płytki i o średnim oporze.
Przycisk do zmiany dpi działają jak należy i nie widzimy z nimi żadnych problemów, z racji na swoje ulokowanie zalecamy ograniczyć ich użytkowanie do minimum. Posiada twardy i krótki klik.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~6 ms. Wynik jest bardzo dobry.

Scroll:
Zastosowano tutaj 24 stopniowy scroll, który charakteryzuje się średnim oporem oraz bardzo wyrazistym i cichym przeskokiem. Jest osadzony dosyć standardowo (na średniej wysokości), co pozwala na łatwy dostęp do niego (na pewno jest to przydatne w FPS'ach). Nie zauważyliśmy, aby zdarzały się samoczynne przeskoki pomiędzy ząbkami. Ogólnie jest to bardzo dobry w feelingu scroll wraz z bardzo dobrą jego implementacją.

Sensor:
W 700m Evo zastosowano topowy sensor optyczny Pixarta - PMW3389DM. Standardowo cechuje się nieskazitelnym feelingiem, responsywnością i wyczuciem prowadzenia kursora oraz bardzo wysoką maksymalną szybkością i brakiem interpolacji w podstawowym zakresie. Posiada niski LOD (z możliwością jego konfiguracji), bardzo dobrą kompatybilność z podkładkami oraz brak akceleracji. Sensor jest ulokowany w przedniej części myszki. W praktyce wymaga to przyzwyczajenia się do innego feelingu.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na wszystkich podkładkach jakie posiadamy (patrz tutaj) sensor działał bez zarzutu. LOD jest w okolicy 1.2 mm - 2.4 CD. Chociaż jest możliwość wyboru 3 wartości LOD, to w praktyce między średnim a wysokim ustawieniem nie ma różnicy. Mamy wrażenie, że przy tych dwóch ustawienia dodatkowo aktywuje się automatyczna kalibracja, która powoduje, że nieraz sensor potrafi złapać wyżej, chociaż wcześniej tego nie robił. Nie jest to jednak problem, gdyż raczej nikt i tak nie będzie używał innego ustawienia jak niski LOD.

Dpi – dane podane przez producenta nie odbiegają od naszych pomiarów (+/- 20 dpi, czyli standard). Co ważne nawet przy bardzo wysokich dpi (ponad 10 000) wartości nie odbiegają więcej jak o ~200dpi. Do wyboru mamy zakresy od 100 do 16000 dpi z przeskokiem co 50 dpi. Dpi ustalamy w sterownikach.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – jitter praktycznie nie występuje. Poniekąd, przy wysokich dpi jest to niechlubna zasługa algorytmów wygładzających ruch (sensor posiada taką opcję wbudowaną i nie ma możliwości w 700M tego wyłączenia). Ewidentnie czuć, że kursor nie do końca robi to co chcemy. Podobnie jak w wielu innych myszkach z PMW3389 sensor zaczyna ingerować w nasze ruchy od wartości ok. 4000 dpi. Od ~6000 dpi jest to już mocno odczuwalne.

Predykcja – powyżej 4000 dpi.

Interpolacja – występuje od 12 000 dpi.

Maksymalna szybkość – maksymalną szybkość jaką udało nam się osiągnąć to ~5 m/s (mierzone na Roccat Taito 2017 XXL), co nie oznacza, że nie da się szybciej (przynajmniej tak wynika ze specyfikacji sensora). W normalnych warunkach przekroczenie tej prędkości jest praktycznie nierealne, tym samym nierealnym jest wywołanie akceleracji negatywnej.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

500Hz
1000Hz

Polling rate – wartości są stabilne do 1000Hz. Przy 1000Hz mogą występować większe rozbieżności co jest praktycznie zawsze spotykane w tym sensorze i mieści się w granicy tolerancji. Przesył danych jest spójny dla wartości do 1000Hz. Przy 2000Hz sensor jest kompletnie niespójny i nie zalecamy korzystać z tego ustawienia.

Smoothing i Feeling – Powyżej 1800 dpi w swojej specyfikacji sensor ten posiada dodany smoothing. W praktyce mało kto potrafi to zauważyć. Zapewne ma to na celu (widać to na teście jittera) zwiększenie gładkości ruchu dla wysokich dpi. Feeling jest doskonały - nie było wśród nas osoby, której by się nie spodobał (tak samo dla 500 jak i 1000 Hz).

Akceleracja pozytywna – brak.

Jakość:
Wykonanie obudowy w 700M Evo jest na najwyższym poziomie. Cały odlew jest zrobiony doskonale. Myszkę można by porównać do małego czołgu. Szkielet obudowy zrobiony jest z aluminium co dodaje całości wyjątkowej stabilności oraz sztywności. Nie ma żadnych luzów (może jedynie poza nakładką pod śródręcze, ale z racji, że jest to element ruchomy to nie ma w tym niczego niepokojącego) i wszystko jest doskonale ze sobą spasowane. Użyte materiały są naprawdę najwyższej jakości. Odnośnie kabla, to jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest bardzo solidny, łącznie z jego mocowaniem. Minusem jest jednak to, że w razie jego chęci wymiany, niestety trzeba go lutować, gdyż nie ma tutaj prostego demontażu. Po rozkręceniu myszki (należy odkręcić 4 śrubki znajdujące się pod ślizgaczami) widać niezwykle rozbudowane, dwu platformowe PCB. Jakość montażu i lutowania wszystkich elementów jest na najwyższym poziomie. Komponenty są miksem tych z górnej półki oraz tych tańszych (w przypadku tej myszki jest to spowodowane brakiem miejsca w środku na użycie pełnowymiarowych przełączników). Scroll jest doskonale osadzony i nie kiwa się na boki. Soczewka jest również pewnie osadzona.

Po kilkuset godzinach spędzonych w różnego rodzaju grach nie zanotowaliśmy żadnych problemów z działaniem któregokolwiek komponentu.

  • Pod głównymi przyciskami użyto przełączników Omron D2FC-F-K o żywotności 50 mln kliknięć,
  • przełącznik pod scrollem jest typu tactile push button (nieznany producent),
  • pod dwoma głównymi przyciskam bocznymi zastosowano przełączniki typu tactile push button (nieznany producent),
  • trzeci przycisk boczny (sniper) posiada przełącznik Huano Red Dot (5 mln kliknięć),
  • pod przyciskami do zmiany dpi zastosowano przełączniki typu tactile push button (nieznanego producenta),
  • trzeci przycisk od góry (na lewo od LPM) jest firmy TTC. Jest to micro tactile push button (przeważnie ich żywotność jest w okolicy do 100 tyś. kliknięć),
  • scroll jest firmy ALPS (500 tyś cykli),
  • mikro-kontroler jest firmy Princeton - PT32C302 (posiada wbudowaną pamięć i LED kontroler w jednym). Jest to rzadko spotykany kontroler, ale ze specyfikacji wydaje się całkiem dobry.
  • soczewka jest oryginalna Pixarta.

3. Oprogramowanie i podświetlenie

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: www.cougargaming.com. W trakcie naszych testów korzystaliśmy z wersji 4.0 sterowników oraz firmware v12. Sterowniki działają dosyć szybko i płynnie (nie mieliśmy z nimi żadnych problemów na Windowsie 10 i 7). Wszystkie zmiany natychmiast zapisują się same.

Wszelkie ustawienia możemy zapisywać w pamięci myszki (łącznie z profilami i makrami), dzięki czemu sterowniki nie muszą być aktywne. Niemniej, nie zauważyliśmy, aby miały one jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie sensora.

Sterowniki posiadają trzy zakładki:
PERFORMANCE
– można tu ustawić poziom dpi (przycisk na myszce przełącza pomiędzy trzema poziomami). Możemy wybrać dowolne dpi z zakresu od 100 do 16000.
– możemy również ustawić wartość dpi, która zostanie aktywowana w przypadku naciśnięcia przycisku "Sniper", który wcześniej musimy przypisać pod któryś z przycisków.
– możemy wybrać wartość polling rate (125, 250, 500, 1000 i 2000 Hz) oraz włączyć i wyłączyć predykcję.
– możemy wybrać poziom LOD
– jest jeszcze możliwość auto-kalibracji sensora do powierzchni
KEY ASSIGNMENT
– w tej zakładce możemy przypisać pod dowolny przycisk na myszce praktycznie dowolną funkcję. Możemy korzystać z już istniejących lub przypisać własne makro. Możemy również dezaktywować dany przycisk.
– podczas tworzenia makr możemy korzystać z przycisków z klawiatury oraz myszki. Poza standardowymi funkcjami jak wybór opóźnienia oraz sposobu powtarzalności (podczas przytrzymania przycisku, jednokrotnie, wybraną ilość razy lub do ponownego wciśnięcia) możemy zapisać ruch myszki. Można to oczywiście wykorzystać do tworzenia tzw. kontroli recoila w grach, czego nie polecamy, ale również może się taka opcja okazać przydatna, gdy ktoś korzysta z wielkiego monitora lub telewizora i chce aby jednym kliknięciem kursor powracał na środek ekranu. Dodamy jeszcze, że da się edytować już zapisane makra.
LIGHTING CONTROL
– pozwala na kontrolę podświetlenia.

Dodatkowo, możemy ustawić trzy różne profile. Każdy profil może mieć własne niezależne ustawienia. Makra posiadają standardowe opcje powtarzalności (pętla przy przytrzymaniu przycisku, wybrana ilość powtórzeń, pętla do ponownego wciśnięcia). Trzeba jeszcze dodać, że makro pozwala na zarejestrowanie do 500 akcji. Powinno to jednak wystarczyć, do np. ustawienia kontroli recoila (poprzez zarejestrowanie ruchu myszki) w ak47 w CSie.

Podświetlenie nie jest czymś co wyróżnia ten model na tle konkurencji. Po prostu jest, wygląda ok i niczym specjalnym nie zachwyca. Do dyspozycji są 3 różne tryby wyświetlania scrolla (fala, oddychanie, jeden kolor) oraz 4 tryby dla kresek dpi (dodatkowo tutaj jest przejście koloru w pionie). Do dyspozycji jest cała paleta barw (RGB). Podświetlenie ustawiamy niezależnie dla obu miejsc. Istnieje możliwość całkowitego wyłączenia podświetlenia. Przy dynamicznych trybach możemy również ustawić szybkość zmiany koloru. Do dyspozycji mamy aż 10 stopni natężenia światła, przy czym nawet na najwyższym z nich podświetlenie nie wydaje się zbyt intensywne. Kolory są w bardzo żywe i wyraźne dla kresek dpi oraz bardziej wyblakłe i przygaszone dla scrolla.


4. Galeria

kliknij w zdjęcie, aby powiększyć


5. Podsumowanie i ocena

Rynek myszek jest na tyle bogaty, że praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie każdy szuka prostych, skromnych, promowanych przez środowiska e-sportowe modeli. Wielu z Was woli coś bardziej wymyślnego, rzucającego się w oczy i oferującego większy zakres personalizacji. Gdy gry traktujemy czysto rekreacyjnie, wymagania odnośnie sprzętu są diametralnie różne. Swego czasu wśród takich osób bardzo popularne były myszki Mad Catz'a z serii R.A.T., które dzięki swojej specyficznej stylistyce oraz możliwości dostosowania kształtu obudowy pod naszą dłoń zbierały rzeszę fanów. Chociaż w późniejszym czasie pojawiło się wielu następców oferujących podobne rozwiązania to jednak, żaden z nich nie mógł się przebić do większego grona odbiorców. Być może modelem, któremu w końcu się to uda będzie recenzowany Cougar 700M Evo. Nie powiela on kardynalnych błędów jakie robili poprzednicy i wykorzystuje wszystkie najlepsze technologie jakie są obecnie dostępne. Wreszcie w tego typu myszce dostajemy topowy sensor (PMW3389), waga mieści się w normie (a nawet jest możliwość jej zwiększenia), system zmiany rozmiaru obudowy działa bez zarzutów, jakość wykonania obudowy jak i komponentów również prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Pod kątem chwytu, myszkę najlepiej trzyma się fingertipem, a ze względu na rozbudowaną sekcję przycisków po lewej stronie zalecamy 700M Evo osobom o małych lub średniej wielkości dłoniach. To na co warto jeszcze zwróci uwagę to sterowniki, które są jednymi z najlepszych i najbardziej rozbudowanych na rynku (zwłaszcza sekcja makr). Do minusów (przynajmniej dla niektórych) na pewno można zaliczyć kabel, który jest wytrzymały, ale przy tym dosyć toporny i ciężki. Również sama powierzchnia myszki jest kwestią sporną i tak naprawdę ciężko powiedzieć, komu pasuje, a komu nie. Nie jest to jednak model, który ma konkurować w środowisku e-sportowym, dlatego też to co dla niektórych jest wadą, dla innych będzie zaletą.
Reasumując, każdy, kto szuka porządnej, precyzyjnej myszki wyróżniającej się wyglądem, z dużą ilością przycisków i bardzo zaawansowanymi makrami to z pewnością powinien zwrócić uwagę na model Cougar'a 700M Evo. Jedyną rzeczą jaka nie daje nam spokoju i dlaczego ciężko na tą chwilę przyznać jej rekomendację to strasznie wysoka cena. Jeżeli jednak nie jest to dla was przeszkoda to z czystym sumieniem polecamy.

Cena w dniu publikacji - 369 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki (stan na 11.2019)
  • kształt - 3.9
  • waga - 4
  • powierzchnia - 3.6
  • przewód - 2.2
  • ślizgacze - 4
  • przyciski - 4
  • scroll - 4.4
  • sensor - 5
  • jakość - 5
  • sterowniki - 5
  • competitive gaming – 3/5_

Wszystkie osoby poszukujące myszki i nie posiadające doświadczenia w tym dziale, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika >klik<.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.