XPG Summoner

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu fullsize
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX Red, Blue, Silver
  • układ klawiszy - US/INT (długi shift, długi enter, długi backspace)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 450 mm x 136 mm x 35 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~905g
  • podświetlenie: RGB
  • połączenie – USB
  • podpórka na nadgarstki
  • 6/N-key rollover
  • dodatkowe keycapsy
  • kabel – pleciony, o długości ~1.8 m
  • cena: ~499 zł

Według naszych testów klawiatura jest kompatybilna z systemami 7, 8 i 10. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze podpórkę pod nadgarstki, instrukcję, 9 czerwonych keycapsów, naklejki oraz keycaps puller.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Model Summoner występuje tylko w wersji fullsize. Jego konstrukcja cechuje się wytrzymałą, sztywną i bardzo stabilną obudową. Jest to klawiatura otwarta, czyli klawisze nie są niczym obudowane, a jedynie znajdują się na aluminiowej płycie, która równocześnie chroni PCB oraz stanowi górną cześć całej obudowy. Góra z dołem łączy się za pomocą śrub znajdujących się na płycie (dwie śruby są na spodzie). Jest to bardzo prosta konstrukcja i tak naprawdę nie ma tutaj nic co mogłoby stwarzać jakieś problemy w przyszłości. Zastrzeżenia mamy jedynie do krawędzi, które wydają się trochę zbyt ostre. Stabilność i sztywność jest bez zarzutów. Powinna przypasować wszystkim którzy cenią sobie stonowany, klasyczny, bez udziwnień (może trochę zbyt surowy) wygląd. Na pewno powinna wpasować się w większość konfiguracji kolorystycznych na naszych biurkach.
Jakość podkładki pod nadgarstki jest również bez zarzutów. Plastikowa podstawa, piankowe wypełnienie oraz skóropodobne pokrycie całkiem dobrze się tutaj sprawdzają. Pod żadnym kątem nie widać, aby gdzieś miały wystąpić jakieś problemy. Pokrycie powinno wystarczyć przynajmniej na te kilka lat bez większych zmian i łuszczenia materiału.

Wnętrze:
W celu otworzenia klawiatury musimy odkręcić kilkanaście śrubek znajdujących się na górze obudowy oraz dwie na spodzie. W środku znajdziemy bardzo przyzwoitą PCB. Cała sekcja jest oparta o dobre komponenty. Zastosowany tutaj mikro-kontroler firmy NXP LPC11U35FBD6 (NXP robi jedne z najlepszych kontrolerów na rynku). Do tego są tutaj LED kontrolery firmy Macroblock. Niestety producent kości pamięci flash jest zamazany. Podświetlenie zawdzięczamy SMD LED'om. Jakość lutów oraz łączenie kabla jest bez zarzutów.
Warto jeszcze nadmienić, że rolka do regulacji głośności oraz przycisk "mute" jest na osobnej mini płytce. Całość jest nienagannie ze sobą połączona.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w standardowym układzie klawiszy - US INT (długi shift, krótki enter, długi backspace). Zastosowana tutaj czcionka na pewno nie jest najładniejsza jaką widzieliśmy, ale i tak jest nieporównywalnie lepiej niż w przypadku większości klawiatur typowo z chin. Symbole są trochę zbyt duże oraz cyfry trochę zbyt udziwnione, ale poza tym nic nie wzbudza w nas niechęci. Większości z osób testujących bez problemu ją akceptowała. Na plus trzeba jej przyznać, że jest bardzo czytelna. Wysokość keycapsów jest standardowa dla klawiatur wysoko-profilowych (9 - 11 mm). Bez problemu można stosować zamienniki innych producentów, gdyż rozstaw i szerokość keycapsów jest uniwersalna (szerokość spacji 117 mm). Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr 1 do 0 (mierząc między górą keycapsów) o 10.5 mm, co naszym jest dobrą odległością.
Keycapsy zostały wykonane z tworzywa ABS. W dotyku czujemy gumowaną powierzchnię. Mają lekko cylindryczny kształt. Są dosyć grube i nie uginają się zbyt łatwo pod palcami (ściskając ich boki).
Symbole na keycapsach zostały wycinane laserowo (czyli na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której wycięto znaki) - czcionka na pewno nie zejdzie, więc pod tym względem nie mamy o co się martwić. Standardem dla tego rodzaju keycapsów jest to, że z czasem ich powierzchnia staje się bardziej śliska, mniej przyjemna w dotyku.

Przełączniki i stabilizatory:
W modelu Summoner znajdziemy niemieckie przełączniki Cherry MX. Które są szacowane na 50 mln kliknięć. Jak przystało na standardy Cherry MX do produkcji przełącznika użyto wysokiej klasy plastiku, złote kontakty oraz wytrzymałą sprężynkę, które całościowo są idealnie ze sobą połączone zapewniając wysoką żywotność i odporność nie tylko na ilość kliknięć ale i siłę uderzenia.
Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto stabilizatorów Cherry. W naszym modelu trafiliśmy na wyjątkowo dobrą stabilizację jak na ten rodzaj stabilizatorów, gdyż klik jest niemal identyczny na całej długości keycapsa. Jedyny ich minus to fakt, że dłuższe przyciski wydają się dosyć mocno chwiejne. W praktyce nie jest to jednak zbyt duży problem, gdyż raczej się tego w normalnym użytku nie zauważa.

Kabel:
Jest pleciony, bardzo gruby (7 mm), solidny i mało elastyczny. Jest dosyć toporny i ciężko go ułożyć na biurku. Nie jest to rodzaj klawiatury, którą rekomendujemy osobom często ją przepinającym, więc dla pozostałych kabel nie stanowi żadnego problemu. Nie jest odpinany. Nie jest zbyt długi (ma ~1,8 m). Zakończony jest podwójnym pozłacanym wtykiem USB (jeden od klawiatury, drugi od portu USB). Kabel wychodzi prosto z obudowy. Posiada wzmocnienie zapobiegające jego zgięciu. Oplot kabla w żadnym miejscu nie schodzi.

Profil, nóżki, podpórka i gumowe stopki:
Klawiatura posiada 4 gumowe stopki, które w połączeniu z dużą wagą produktu bardzo dobrze utrzymują klawiaturę w miejscu. Podczas pisania lub grania niemal na wszystkich powierzchniach klawiatura stała w miejscu. Nóżki posiadają gumowane końcówki, które są trochę mniej chwytne, ale ciągle w miarę pewnie utrzymują klawiaturę w miejscu.
Profil klawiatury nie jest najmocniejszą stroną tego modelu. Problemem jest tutaj to, że klawiatura wydaje się strasznie płaska i nawet jak rozłożymy nóżki to wielu z nas nie uzyskała
nachylenia jakie byśmy chcieli. Nóżki posiadają tylko jedną wysokość i do tego nie są po prostu zbyt wysokie. Inaczej sytuacja wygląda jak ktoś jest przyzwyczajony do płaskiego ułożenia klawiatury, wtedy profil powinien mu przypasować idealnie. Pozostali, będą musieli się trochę czasu przyzwyczajać. Sama wysokość przodu klawiatury jest standardowa dla mechaników. Na poprawę komfortu korzystania z tego modelu na pewno mocno wpływa podpórka, która jest bardzo wygodna. Czy jest tu potrzebna czy nie, nawet nie ma większego znaczenia, gdyż nawet osoby, które na co dzień z niej nie korzystają, w tym przypadku chętnie ją użytkowały.


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
W Summonerze mamy do wyboru przełączniki Cherry MX Blue, Red oraz Silver (aka speed). Nasz egzemplarz testowy wyposażony jest w te ostatnie. Naszym zdaniem to właśnie srebrne przełączniki zasługują na największą uwagę, gdyż ciągle są mniej popularne od czerwonych lub niebieskich, a pod wieloma względami są od nich zwyczajnie lepsze.
MX Silvery charakteryzują się tym, że na całej swojej długości kliku stawiają jednakowy opór. Można powiedzieć, że do samego dołu wciskają się niezwykle gładko i lekko. Mówiąc w skrócie jest to odpowiednik bardziej popularnych Cherry MX Red, ale o szybszej aktywacji oraz krótszym dystansie potrzebnym do ich pełnego wciśnięcia. Aktywacja przycisku odbywa się przy 1.2 mm, natomiast do pełnego wciśnięcia potrzeba 3.4 mm (dla zobrazowania w Cherry MX Red, jest to odpowiednio 2mm i 4 mm). Najprościej powiedzieć, że przełączniki te są płytsze od Cherry MX Red. Siła potrzebna do aktywacji przycisku to 45g(cN) natomiast do pełnego wciśnięcia potrzeba ~60g(cN) - czyli tak samo jak w przypadku Cherry MX Red. W praktyce, przełączniki te wydają się minimalnie cięższe od MX Redów. Skrócenie dystansu nacisku przycisku jest naszym zdaniem bardzo pozytywne zarówno do grania jak i pisania. O ile w FPSach, gra na Silverach i Redach jest dosyć podobna, to w przypadku RTSów, znacznie lepiej jest na Silverach z racji na zauważalnie szybszy czas reakcji podczas wielokrotnego kliknięcia. Zgodnie stwierdzamy, że wszyscy gracze będą zachwyceni tymi przełącznikami. Co więcej skrócenie dystansu sprzyja również pisaniu. Podczas wielu naszych testów zauważyliśmy, że większość z nas popełniało na nich trochę mniej błędów niż na MX Redach. Oczywiście, osobom które więcej piszą niż grają ciągle sugerujemy wybrać przełączniki Blue lub Brown. Przełączniki MX Silver w Summonerze cechują się niezwykle jednolitym klikiem wszystkich przycisków na klawiaturze.

Szybkość rejestracji kliku to ~ 7 ms. Więcej o różnicach między przełącznikami Cherry MX przeczytacie >tutaj<.

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada opcję 6KRO lub NKRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze.

⇒ 6KRO, czyli możemy aktywować 6 przycisków naraz na klawiaturze.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje następujące funkcje:
1. Fn + F1 do F5 - zmiana profili

2. Fn + F6 - włączenie i wyłączenie game mode
3. Fn + Ins - 6KRO
4. Fn + Del - NKRO
6. Fn + prawy Alt - nagrywanie makra
7. Fn + Esc - reset ustawień
8. FN + strzałki - kontrola podświetlenia
9. FN + F8 - następna piosenka
10. FN + F10 do F12 - kontrola multimediów

Klawiatura posiada rolkę do regulacji głośności oraz przycisk do wyciszenia dźwięku.

Przycisk windows jest dezaktywowany za każdym razem gdy wybrany jest któryś z profili.

Nagrywanie makr w locie pozwala na nagranie do 40 akcji w czasie do 20 sekund. Nagrywamy tylko przyciski z klawiatury. Makro można nagrać praktycznie pod każdym przyciskiem na klawiaturze (poza przyciskami win i Fn).

Podświetlenie:
Klawiatura posiada pewien niewykorzystany potencjał. Nie ma do niej sterowników przez co mając w teorii możliwość ustawienia dowolnego koloru za sprawą RGB LED'ów, dostajemy jedynie z góry narzucone opcje. Jeżeli zależy nam na pojedynczym kolorze to wybór sprowadza się do niebieskiego, seledynowego, białego, zielonego, żółtego oraz czerwonego (z tym, że w przypadku wyboru czerwieni, nie możemy dezaktywować przycisku windows, ani korzystać z makr w locie). Kolory nie są zbyt intensywne, ale wyświetlają się poprawnie, barwa jest odpowiednio zachowana (może z wyjątkiem białego, który ma lekką poświatę seledynowego). Na keycapsach nie ma zaciemnień. Z predefiniowanych efektów wyświetlania kolorów mamy do wyboru: pojedyncze, oddychanie, aktywacja koloru po wciśnięciu, fale po wciśnięciu, samoczynne przejście koloru, falę RGB oraz podświetlenie sekcji WSAD. To czego zabrakło to możliwości regulacji szybkości przechodzenia kolorów, zwłaszcza w trybach fali oraz przejścia kolorów (które swoją drogą za szybko się zmieniają). Podświetlenie posiada 5 stopni natężenia (w tym wyłączone). Nawet na najwyższym podświetlenie nie wydaje się zbyt mocne, a nawet można odnieść wrażenie, że brakuje jeszcze jednego mocniejszego stopnia. Co coś może lekko drażnić, to cały czas paląca się biała lampka na numpadem sygnalizujące włączony game mode (jest tak na każdym profilu). Jeżeli nie chcemy, żeby się świeciła musimy korzystać z klawiatury z włączonym przyciskiem windows i na standardowym profilu (czerwone podświetlenie).


Porty usb i mic/audio:
Jest jeden dodatkowy port USB. Bez problemu podłączymy do niego myszkę lub inne małe urządzenie. Port do działania wymaga podpięcia drugiego wtyku na kablu do USB w komputerze.

Sterowniki:
Dostępne na stronie producenta https://www.adata.com/pl/support/driver/


4. Podsumowanie

XPG to podmarka dobrze znanej na całym świecie firmy ADATA. Patrząc na obecne trendy, kwestią czasu było, aż peryferia do gamingu pojawią się również i u tego producenta. W tej recenzji mieliśmy przyjemność przetestować klawiaturę mechaniczną XPG Summoner. Pomimo tego, że nie znajdziemy tutaj niczego przełomowego lub innowacyjnego, to praktyczność, jakość oraz funkcjonalność robi naprawdę dobre wrażenie, zwłaszcza jak popatrzymy na cenę urządzenia. XPG Summoner dostępna jest na przełącznikach Cherry MX Red, Blue oraz Silver. To właśnie te ostatnie są podstawą do tego, aby polecać ten model wszystkim graczom, a zwłaszcza FPS'ów. W naszej opinii, sprawdzają się one znacznie lepiej w codziennej pracy i grach od chociażby najbardziej popularnych MX Redów. Dlaczego jako odbiorców wskazujemy głównie graczy FPS'ów? Ponieważ klawiatura nie posiada oprogramowania. Niby da się nagrywać makra w locie, ale jak wszyscy wiemy, nie jest to nigdy najwygodniejsze rozwiązanie i graczom MMO może nie wystarczyć. Model posiada podświetlenie RGB. Jest kilka zaprogramowanych trybów oraz kilka podstawowych kolorów jakie możemy wyświetlić ustawiając je z pozycji klawiatury. Również w tym przypadku odczuwamy skutki braku sterowników, przez co nie możemy ustawić całkowicie własnego podświetlenia. Fakt, że narzekamy na brak sterowników wywołany jest tylko i wyłącznie tym, że jest to klawiatura która kosztuje ok. 500 zł i takie sterowniki powinny się tam już znaleźć. Patrząc jednak na konkurencję, to w tej cenie z MX Silverami oraz z RGB innej klawiatury w Polsce nie kupimy (nie wspominając, że wybrać możemy również Cherry MX Red i Blue). Model Summoner oferuje wiele użytecznych rozwiązań - wiele przycisków funkcyjnych, rolkę do regulacji głośności (o dziwo, wiele osób bardzo ją sobie chwali), port USB, dodatkowe keycapsy i podpórkę pod nadgarstki. To właśnie ona jest kolejną rzeczą, dla której warto nabyć ten model. Jest bardzo wygodna, na tyle, że nawet osoby, które na co dzień nie korzystają z podpórek, z przyjemnością ją użytkowały. Profil tego modelu jest ukierunkowany w stronę osób, które preferują raczej płaską, bez dużego nachylenia klawiaturę. Jakość jest standardowa dla tej klasy urządzenia, niemniej to co najważniejsze czyli PCB (oparte na kontrolerze NXP) jest w pełni dopracowane i powinno na długi czas zagwarantować niezawodność. W samej konstrukcji nic nie budzi w nas zastrzeżeń. Keycapsy są z ABS'u jak u innych producentów (w komplecie dostajemy 9 dodatkowych, które również są z ABS'u).
Reasumując, jeżeli nie potrzebujecie sterowników i oferowane podświetlenie uznacie za wystarczające, to jest to model dla Was. Na pewno w pierwszej kolejności powinny zainteresować się nim osoby, które chciałyby nabyć klawiaturę na MX Silverach.
W cenie do 500 zł jest to z pewnością godna polecenia klawiatura.

@edit 07.08.2020 pojawiły się sterowniki. Wraz z nimi wzrasta funkcjonalność tego modelu.

Cena w dniu publikacji ~499 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 03.2020)
    • wygoda - 4.2
    • jakość - 4.4
    • funkcjonalność - 4.2
    • design - 4
    • opłacalność - 4.5
_

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.