Tracer Mecano

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu full size, wysoko-profilowa
  • rodzaj przycisków: hybrydowe
  • układ klawiszy - US/INT (duży shift, duży enter, mały backspace)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 433 mm x 137 mm x 28.5 - 35.3 mm
  • waga klawiatury (bez kabla): ~935 g
  • podświetlenie (3 kolory)
  • połączenie – USB
  • KRO dla wybranej sekcji klawiszy
  • przyciski multimedialne i funkcyjne
  • kabel – pleciony, o długości ~1.75 m
  • cena: ~89 zł

Klawiatura Tracer Mecano jest kompatybilna ze wszystkimi systemami Windows. W opakowaniu poza klawiaturą i instrukcją obsługi niestety nie dostajemy żadnych innych dodatków.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Konstrukcję obudowy w Mecano tworzą dwie płyty, metalowa od spodu oraz plastikowa z wierzchu. Są one ze sobą bardzo dobrze dopasowane gwarantując pełną stabilność i sztywność (nawet po rozłożeniu nóżek klawiatura się nie ugina). Również nic nie skrzypi, ani nie trzeszczy. Gorzej wypada dbałość o detale, na czym cierpi przede wszystkim wygląd klawiatury. O ile wszystkie krawędzie i łączenia są ładnie zaokrąglone i równe tak sposób pokrycia górnej płyty pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jak w wielu tańszych produktach, przeźroczysty plastik pokryto czarną warstwą, ale niestety zrobiono to w taki sposób (patrząc pod kątem), że przypomina to robotę początkującego graficiarza, który po prostu chciał wyżyć się "sprejując" co popadnie... pod keycapsami starano się zostawić cześć niezamalowaną, aby podświetlenie było lepiej widoczne, niestety raz jest mniej, raz bardziej zakryte co bynajmniej nie wygląda zbyt estetycznie (zwłaszcza, gdy włączymy podświetlenie). Poza tym elementem, do wyglądu obudowy nie mamy większych zastrzeżeń - chociaż nie ukrywamy, że wolelibyśmy, aby miała kształt całkowicie prostokątny. Należy jeszcze dodać, że dzięki braku zabudowy wokół przycisków, klawiaturę jest bardzo łatwo utrzymać w czystości.

mecano-tracer-side

Wnętrze
Po odkręceniu kilkunastu śrubek możemy dostać się do wnętrza. Na pierwszy rzut oka widać jak gruba i sztywna jest blacha z której wykonano spód. Plastikowa góra okazuje się bardzo elastyczna i raczej nie uznalibyśmy jej za wytrzymałą. Jak na budżetową klawiaturę dostajemy podrzędny układ elektroniczny, zwykłą membranę oraz płytkę z podświetleniem. Zauważyliśmy, że nie najlepiej rozwiązano połączenie membrany z PCB, które trzyma się jedynie na zasadzie dociśnięcia go przez obudowę (przeważnie stosuje się taśmę, która łączy oba elementy i raczej trudną ją odłączyć), co w przypadku naruszenia konstrukcji może spowodować, że nie będzie kontaktu pomiędzy tymi elementami i klawiatura nie będzie wykrywać kliknięć. Nie jest to coś czego nie da się samemu naprawić, jednak nawet w tak taniej klawiaturze można było pokusić się o trochę porządniejsze rozwiązanie.

Keycapsy (czcionka i układ klawiszy):
Klawiatura dostępna jest w najpopularniejszym układzie w Polsce - US-Int w rzadko spotykanej, niemniej cenionej przez graczy wersji z długim shiftem i dużym enterem, ale z małym backspacem (dla wielu osób, które często robią błędy przy pisaniu może się to okazać niezwykle uciążliwe). Czcionka, jest delikatnie mówiąc koszmarna... wygląda ona na jakiś dziwny twór od dwóch projektantów całkowicie pozbawionych poczucia estetyki, którzy najwyraźniej nie doszli do porozumienia odnośnie jednolitej, normalnej czcionki i zaserwowali nam jakiś przypadkowy miks stylów. Do tego wszystkiego Tracerowi udało się zrobić coś co wydaje się niemal niemożliwe, czyli nierówno powycinać laserem symbole (niektóre litery są bliżej środka, inne bliżej prawej strony, cyfry są jedne niżej, drugie wyżej). Rozmieszczenie klawiszy jest dosyć standardowe. Jedyne co rzuca się w oczy to trochę dłuższe alty i spacja. Odległość między cyframi, a rządem F1-F12 wynosi ~5mm, co jest idealną odległością.
Keycapsy wykonano z dosyć cienkiego i elastycznego plastiku. Ściskając je palcami czuje się, jak plastik się ugina, jednak nie na tyle, aby miał zaraz pęknąć. Na plus trzeba im zaliczyć, że są bardzo pewnie i mocno osadzone. Mają cylindryczny kształt, są lekko zaokrąglone na krawędziach i wszystkie mają tą samą wysokość (~10.5mm), co jest raczej rzadko spotykane. Symbole na keycapsach zostały wycinane laserowo (na transparentny plastik nałożono czarną warstwy), co teoretycznie powinno przez długi czas zagwarantować im nieścieralność. Niestety warstwa ta jest nałożona dosyć niedbale, gdyż po bokach, na większości keycapsów widać ubytki w czarnej warstwie, przez które lekko przebija podświetlenie, tym samym można się obawiać o ścieralność znaków. Keycapsy w dotyku przypominają kartkę papieru - są gładkie, matowe, ale nie śliskie. Ogólnie, towarzyszy nam przyjemne uczucie podczas ich naciskania. Ważna informacja - w Mecano nie możemy używać keycapsów z klawiatur mechanicznych, gdyż zwyczajnie nie pasują.

Przełączniki i stabilizatory:
W klawiaturze znajdziemy przyciski hybrydowe, czyli membranowe imitujące klik mechanicznych. Dzięki specjalnemu mechanizmowi kopułka na membranie jest naciskana równomiernie co pozwala na uzyskanie większej żywotności takich przełączników (niestety producent nie zaznacza, ile kliknięć wytrzymują przełączniki w Mecano). Długie przyciski (spacja, shift, enter) posiadają standardową stabilizację przy pomocy odpowiednio uformowanego drutu. Dodatkowo, spacja posiada dwie sprężyny, które znacznie zwiększają szybkość jej odbicia (niestety każdemu naciśnięciu spacji towarzyszy mało przyjemny metaliczny odgłos). Naciskając na krawędzie tychże przycisków klik wydaje się niemal identyczny jak w momencie nacisku na środek. Mocowanie przełączników hybrydowych w Mecano z keycapsami jest na tyle udane, że nie odczuwamy, aby przyciski nadmiernie się chwiały (nawet te dłuższe).

Kabel:
Posiada materiałowy oplot, średnicę 4.3 mm i długość ~1.75 m. Jest bardzo elastyczny. Zakończony jest pojedynczym wtykiem USB oraz pierścieniem ferrytowym. U wylotu z obudowy posiada niewielkie wzmocnienie. Sprawia wrażenie dosyć wytrzymałego (pomimo wielu skręceń i częstego zwijania nic złego mu się nie stało), do tego oplot nie wykazuje oznak zsuwania się, niestety lekko się strzępi.

Profil, nóżki i gumowe stopki:
Klawiatura ze złożonymi nóżkami wydaje się bardzo płaska, niewielkie nachylenie oraz brak zróżnicowania wysokości keycapsów sprawiają, że dla wielu osób, profil może wydać się mało ergonomiczny (osoby, które jednak lubią maksymalnie płaski profil, mogą odkręcić plastikową listwę z nóżkami na spodzie klawiatury, pozbawiając w ten sposób Mecano jakiegokolwiek nachylenia). Sytuacja poprawia się wraz z podniesieniem nóżek - są one jednostopniowe, ale przy tym budżecie nie ma co więcej oczekiwać. Są za to dosyć wytrzymałe i zakończone gumowymi wstawkami.

tracer mecano 9

Na spodzie znajdziemy cztery, niewielkie gumowe stopki, które niestety słabo utrzymują klawiaturę w miejscu. Przyklejone są dosyć solidnie (przynajmniej do czasu aż klej zacznie wysychać ze starości). Plusem jest duża waga urządzenia, która powoduje, że klawiatura postawiona na dużej materiałowej podkładce, nie będzie się na niej na pewno przesuwać.

tracer mecano 8


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
Zastosowane tutaj przyciski hybrydowe aktywują się przy nacisku 56 ± 2g. Identyczny rodzaj przełączników widzieliśmy już w klawiaturze Cougar 450K (chociaż sam przełącznik wygląda na pierwszy rzut oka trochę inaczej, to jego działanie jest identyczne). Podejrzewamy, że z czasem, tak samo jak w membranowych, wymagana siła do ich aktywacji zmaleje. To co wyróżnia ten typ przełączników na tle zwykłych klawiatur membranowych (przynajmniej w porównaniu z modelami jakie testowaliśmy) to równiejszy, wyraźniejszy klik i szybsze odbicie. Warto dodać, że przyciski w Mecano mają odrobinę równiejszy i miększy klik niż te w przypadku klawiatury Cougar 450K (prawdopodobnie za sprawą po prostu innej membrany). Przełączniki hybrydowe reklamuje się jako te mające imitować przełączniki mechaniczne. Naszym zdaniem porównanie takie jest mocno naciągane, gdyż wystarczy parę sekund, aby zauważyć jak duża różnica w kliku jest pomiędzy tymi typami przełączników. Chcąc jednak znaleźć między nimi jakieś podobieństwo to powiedzielibyśmy, że klik przypomina połączenie przełączników MX Black z MX Blue. Klik jest na początku dosyć twardy, a po chwili bardzo szybko i lekko się zapada. Nie ma jednak takiej gładkości jaka występuje we wszystkich przełącznikach mechanicznych. Jedynie głośność wciskanych przycisków jest porównywalna z mechanicznymi (są niewiele cichsze od MX Black). Przyciski hybrydowe w Mecano bardzo dobrze sprawdzają się w dowolnej grze, jak również bardzo dobrze się na nich pisze (w porównaniu ze zwykłą membranową).

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Mecano posiada dosyć ograniczone KRO. Jedynie w okolicach WSAD'u możemy wciskać większą liczbę klawiszy znajdujących się blisko siebie (poniżej na obrazku zaznaczono na żółto). W większości gier FPS i RTS to co jest dostępne powinno jednak w zupełności wystarczyć. Jeżeli jednak potrzebujemy naciskać cztery lub więcej przycisków po prawej lub na środku klawiatury, to trzeba liczyć się z tym, że większość wciśnięć nie zostanie zarejestrowana.

Klawisze multimedialne i funkcyjne:
Klawisz funkcyjny Fn umożliwia następujące kombinacje:
1. Fn + klawisz Windows → przełącza na tzw. Game Mode blokujący owy przycisk (dodatkowo, jest to zasygnalizowane lampką nad numpadem). Niestety klawiatura nie posiada pamięci wewnętrznej więc po wyłączeniu komputera musimy za każdym razem aktywować tą funkcję.
2. Fn + F1 do F8 kontroluje multimedia (włączenie odtwarzacza, wyciszenie, regulacja głośności, start/pauza).

3. Fn + F9 włącza program do obsługi poczty (np. outlook).
4. Fn + F10 uruchamia przeglądarkę do internetu.
5. Fn + F11 blokuje wszystkie przyciski na klawiaturze.
6. Fn + F12 włącza kalkulator.
7. Fn + Q zmienia szybkość powtarzania wciśniętego przycisku (2 poziomy).
8. Fn + W zamienia miejscami WSAD ze strzałkami.
9. Fn + przycisk do zmiany podświetlenia przełącza na pulsujące podświetlenie.
10. Fn + "-" oraz "+" zmienia szybkość pulsacji.
11. Fn + PgUp oraz PgDn zmienia natężenie podświetlenia.

tracer mecano 11

Podświetlenie:
Klawiatura posiada do wyboru 3 kolory podświetlenia: czerwony, niebieski oraz fioletowy (lekko wyblakły). Chociaż podświetlenie nie jest idealnie równe i (patrząc pod kątem) zbyt wyraźne, to ciągle jest to poziom, który do pisania i grania wieczorami w zupełności wystarcza. Na pewno nikt nie będzie się nim zachwycać, niemniej naszym zdaniem jest naprawdę przyzwoite (biorąc pod uwagę cenę klawiatury). Do wyboru są cztery stopnie natężenia (w tym wyłączone) oraz tryb pulsacji. Niemniej, nawet przy najmocniejszym stopniu, podświetlenie jest bardzo stonowane i na pewno nie razi po oczach.

Porty USB i mic/audio:
Brak.

Sterowniki:
Brak. Klawiatura jest typu plug & play.


4. Podsumowanie

Klawiatura Tracer Mecano wzbudziła w nas mieszane uczucia, z jednej strony wydaje się solidna za sprawą metalowej podstawy i przełączników hybrydowych, jednak z drugiej strony posiada masę drobnych niedociągnięć (brzydko położony i łatwo schodzący lakier, mało solidny wierzch obudowy, średnie keycapsy, słabe łączenie membrany z PCB, mocno budżetowy układ elektroniczny). Jej wygląd również raczej nikogo nie zachwyci, a w szczególności jej nieciekawa czcionka. Przynajmniej pod kątem wygody, korzystania z Mecano nie budzi większych zastrzeżeń. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to klawiatura, która niczym szczególnym się nie wyróżnia, więc po co zawracać sobie nią głowę? Otóż można tak pomyśleć, ale do czasu jak spojrzymy na jej cenę. Wtedy sytuacja odwraca się diametralnie i opisane tu minusy przestają wydawać się aż tak znaczące, a jej plusy nabierają jeszcze większego znaczenia. Uczciwie trzeba powiedzieć, że Mecano zasługuje na rekomendację, chociażby z racji na fajniejszy klik przycisków w stosunku do tego, co w tym przedziale cenowym oferuje konkurencja. Co jak co, przełączniki hybrydowe, chociaż do mechanicznych im jeszcze daleko, to oferują bardziej równy, wyczuwalny i gładszy klik od standardowych membran. Do tego wszystkiego, klawiatura oferuje 3-kolorowe podświetlenie (może nie jest rewelacyjne, ale jest), sporo funkcji (pomimo braku sterowników) oraz kabel w oplocie, co dla niektórych również ma znaczenie. Reasumując, każdy kto nie dysponuje dużym budżetem, a chce wymienić swoją klawiaturę na nową, powinien wziąć pod uwagę Tracer Mecano.

Cena w dniu publikacji – 89 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur membranowych
  • wygoda - 3.5
  • jakość - 2.8
  • funkcjonalność - 4
  • design - 2.8
  • opłacalność - 4.5

dodatkowy plus za hybrydowe przełączniki

_

Dziękujemy sklepowi Hard-PC za dostarczenie produktu.
logohardpc