SteelSeries Apex 150

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu full size
  • rodzaj przycisków: membranowe Quick Tension
  • układ klawiszy - US/INT (duży shift, mały enter)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 458 mm x 153 mm x 20 - 54 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~1025 g
  • podświetlenie: RGB
  • połączenie – USB
  • polling rate 125 do 1000Hz
  • 19-key rollover (w określonej części)
  • kabel – pleciony, o długości ~1.8 m
  • cena: 289 zł

Według producenta klawiatura jest kompatybilna z systemami Win 7, 8 i 10 oraz z Mac OS X 10.08 do 10.12. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy tylko instrukcję obsługi.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Cała konstrukcja Apex 150 składa się z plastiku. Jest to jednak ten rodzaj tworzywa, który w dotyku jest bardzo przyjemny i cechuje się wysoką trwałością. Obie części obudowy są ze sobą bardzo dobrze i pewnie połączone. Widać, że duży nacisk położono na dbałość o szczegóły i jakość wykonania. Wszystkie wykończenia, krawędzie, łączenia są wykonane perfekcyjnie - nie ma luzów, niedopasowań oraz nic nie skrzypi. Jedyne co można zarzucić w tej konstrukcji to średnie usztywnienie. Po rozłożeniu na nóżkach, naciskając na środek widać jak klawiatura lekko się ugina.
Z wyglądu wszystkim nam klawiatura bardzo się podobała. Zarówno fani prostoty jak i wymyślniejszych kształtów byli z niej pod tym względem zadowoleni. Jest kilka mało rzucających się w oczy rzeczy jak: liniowy wzór idący wzdłuż całej obudowy, nierzucający się w oczy napis z logo producenta po boku i nad numpadem oraz ścięcia wszystkich krawędzi, które dodają swego rodzaju uroku temu modelowi. Podświetlenie jest dosyć ładne, ale wiele osób uważało je za zbyt mało wyraziste, nasycone. Z drugiej jednak strony pozostała część osób wolała właśnie taką niejako lekką poświatę.  

Wnętrze:
W celu otworzenia klawiatury musimy odkręcić kilkanaście śrubek znajdujących się na spodzie klawiatury, gdy to zrobimy musimy jeszcze odgiąć zatrzaski (najlepiej delikatnie podważyć czymś cienkim brzeg obudowy). W środku można powiedzieć, że wszystko wygląda dosyć standardowo. Jest płytka LED'owa, membrana, gumowa taśma z kopułkami, metalowa płytka usztywniająca oraz mała PCB. Wszystko jest bardzo porządnie dopasowane. Podobnie jak w innych produktach od SteelSeries, zastosowano własny mikrokontroler. Łączenia przewodów oraz membrany są bez zarzutu. Warto zwrócić tu uwagę na taśmę z gumowymi kopułkami, która naprawdę sprawia bardzo dobre wrażenie i jesteśmy skłonni uwierzyć, że jest ona wyprodukowana pod specjalne wymogi dla SteelSeries. Kopułki naciskają się bardzo równo i szybko odbijają.
Jedyne co nas zastanawia, dlaczego nie dodano wodoodpornej osłony na PCB, skoro klawiatura reklamowana jest jako częściowo wodoodporna.

[/one_half_last]

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w najpopularniejszym układzie w Polsce - US-Int (długi shift, krótki enter, długi backspace). Zastosowano tutaj bardzo czytelną, ładną i prostą czcionkę (taką samą jak w Apex M750, z tą różnicą, że znaki wycięto trochę w innych miejscach). Wysokość keycapsów jest standardowa dla klawiatur wysoko-profilowych (9 -11 mm). Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr (1 do 0) o ~11 mm (naszym zdaniem jest to o przynajmniej 2 mm za dużo).

Keycapsy wykonano z tworzywa ABS. Nie są one zbyt grube. W dotyku gdy ściśniemy je palcami to zauważalnie uginają się. Nie jest to jednak poziom, który miałby spowodować, że należy się martwić o ich uszkodzenie podczas normalnego korzystania. Symbole na keycapsach zostały wycinane laserowo (czyli na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której wycięto znaki) - czcionka przez lata powinna pozostać w niezmienionym stanie. W dotyku są lekko gumowane, mają cylindryczny kształt i posiadają jakby zaokrąglone szlify na krawędziach. Są bardzo przyjemne w dotyku. Standardem dla tego rodzaju keycapsów jest to, że z czasem ich powierzchnia staje się lekko śliska.

Przełączniki i stabilizatory:
Przyciski użyte w Apex 150 producent nazywa Quick Tension (własna konstrukcja przycisku na bazie membrany). Mają one wytrzymać do 20 milionów kliknięć. To czy wytrzymają jest oczywiście zależne tylko od gumowych kopułek pod keycapsami. Jak już pisaliśmy wcześniej wydaje nam się, że jest to jak najbardziej realne. Same przyciski w kliku przypominają hybrydę plungerów ze zwykłymi membranowymi. Jakość spasowania keycapsa z otworami w plastikowej płytce jest doskonała. Wróży to dobrze, gdyż klik długo powinien zachować się w niezmienionej formie.
Długie przyciski (spacja, shift, enter) posiadają standardową stabilizację przy pomocy odpowiednio uformowanego drutu. Dodatkowo, spacja posiada dwie sprężyny, które znacznie zwiększają szybkość jej odbicia. Naciskając na krawędzie tychże przycisków klik jest identyczny jak w sytuacji nacisku na środek. Mocowanie keycapsów w otworach jest bardzo dobre - doświadczymy jedynie niewielkie chwianie się keycapsa.

Kabel:
N
ie jest gruby (ma średnicę 3.6 mm i długość 2 m), jest pleciony i mało elastyczny. Sprawia wrażenie dosyć wytrzymałego. Oplot jest bardzo porządnie wykonany - nie schodzi, ani się nie strzępi. Kabel jest solidnie osadzony w klawiaturze (u wylotu jest dobrze zabezpieczony). Posiada dodatkowo samoprzylepny pasek, która ułatwia zorganizowanie kabla jeśli chcemy go "skrócić". Zakończony jest standardowym wtykiem USB.

Profil, nóżki i gumowe stopki:
W Apex'ie 150 dostajemy standardowe pojedyncze nóżki. Sprawiają one wrażenie wytrzymałych. Klawiatura posiada bardzo "chwytne antypoślizgi", które zapewniają doskonałe przywieranie do podłoża (co ważne, znajdują się również na końcach nóżek). Same stopki są pewnie przyklejone do klawiatury i nic nie wskazuje na to, aby miały się odkleić. Profil tego modelu dla większość z osób testujących był idealny. Znalazły się jednak osoby, którym brakowało pośrednich ustawień (pomiędzy na płasko, a z rozstawionymi nóżkami). Prawdę powiedziawszy w tej cenie można już oczekiwać podwójnych nóżek. Patrząc z boku klawiatury (jak na poniższych zdjęciach) to wyprofilowanie jej jest bardzo ergonomiczne i nie przysparza żadnych problemów podczas pisania.


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
W klawiaturze zastosowano własnej konstrukcji przyciski membranowe o nazwie Quick Tension. W praktyce można odczuć delikatne pokrewieństwo z plungerami. Siła nacisku potrzebna do ich aktywacji waha się w przedziale 56 - 60 g (w przypadku przycisków ze stabilizatorami poza spacją jest to ~64 - 68g, a spacja ma ~70g). Co ważne, w Apex 150 równość siły potrzebnej do aktywacji podstawowych przycisków jest na bardzo zbliżonym poziomie, co dla membran wcale nie jest takie oczywiste. Szybkość rejestracji kliku to ~ 8.
Apex 150 ma w sobie wszystkie te cechy, jakie można oczekiwać od dobrze zrobionej klawiatury membranowej. Jest cicha, klik szybko odbija, naciśnięcie jest bardzo wyraziste i co jest rzadko spotykane, dosyć równe na całej długości kliku. Przyznamy szczerze, że na dzień pisania recenzji jest to najlepsza "membrana" jaką dane nam było testować. Poniżej na filmiku możecie usłyszeć głośność tej klawiatury.

 

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada mocno ograniczoną opcję KRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z samoczynną powtarzalnością, wielokrotnego kliku lub brakiem rejestracji wciśniętego pojedynczego przycisku.

⇒ jak widać poniżej, jedynie sekcję klawiszy wokół przycisków WSAD możemy równocześnie wcisnąć. W pozostałej części klawiatury często zdarza się, że naciskając np. W+D+Spację (zaznaczone poniżej), nie mogliśmy już nacisnąć np. T, I lub H. Inny przykład to naciskając razem K+P, nie można nacisnąć J, G lub T.

To jak bardzo może nam przeszkadzać tak ograniczone KRO zależy tylko i wyłącznie od tego czy rzeczywiście potrzebujemy tak różnorodnych kombinacji. Podczas naszych testów, grając w CSa, Assassins Creeda lub Guild Wars, obecne tutaj KRO nie sprawiło nam żadnych problemów i nie utrudniło w niczym normalnej rozgrywki. Zapewne w grach, które wymagają do obsługi dwóch rąk oraz użycia przycisków z całej szerokości klawiatury, obecne tutaj KRO może okazać się niewystarczające.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem funkcyjnym z logo SteelSeries, klawiatura oferuje następujące funkcje (warto zaznaczyć, że duży nacisk jest położony na korzystanie ze sterowników, gdzie możemy ustawić sobie praktycznie wszystko co potrzebne zarówno w grach jak i w pracy przy różnych programach):

  1. Podświetlenie:
    + F4 (zmienia tryb podświetlenia klawisza)
    + F5 (zmniejsza jasność)
    + F6 (zwiększa jasność)
  2. Multimedia:
    + F7 (poprzednia piosenka)
    + F8 (wstrzymaj/wznów)
    + F9 (następna piosenka)
    + F10 (wyciszenie dźwięku)
    + F11 (przyciszenie)
    + F12 (podgłośnienie)
  3. Blokada klawisza Windows
    + win-key

Podświetlenie:
Klawiatura wyposażona jest w podświetlenie RGB, któremu brakuje naszym zdaniem większej głębi i nasycenia. Kolory wydają się lekko wyblakłe. Nie jest źle, ale też nie zachwyca. Na plus można zaliczyć, że podświetlenie jest równe, "nie zlewa się" i ładnie przechodzi z jednego koloru na drugi (widoczne jest to w trybie fali). Chociaż w teorii RGB oznacza setki kolorów do wyboru, to w praktyce rozróżnimy może z kilkanaście.
Lampki znajdujące się nad numpadem pokazują włączone caps'a, num-lock'a, scroll-lock'a i windows-lock'a.

Opcji wyświetlania różnych efektów świetlnych bez użycia sterowników jest 7 (w tym 3 fale światła, pulsacja, pojedynczy kolor, stałe wielokolorowe oraz wyłączone). W sterownikach możemy ustawić 5 sekcji o różnych kolorach (każda może mieć indywidualny tryb). Dla osób, które lubią "bajery" SteelSeries przygotował różne opcje podświetlenia w zależności od tego co dzieje się w wybranym programie (Discord, Gigantic, odtwarzacz muzyczny) lub grze (CS, Dota2, MineCraft). Przykładowo w Counter Striku gdy nasz magazynek ma poniżej 30% naboi albo nasze życie spada poniżej 50% to wybrana sekcja na klawiaturze zaczyna migać. Gdy ktoś korzysta z Discorda to np. w trakcie aktywacji głosowej klawiatura zmieni kolor podświetlenia. Jest jeszcze opcja, że możemy załadować gifa i klawiatura powinna go wyświetlić, niestety opcja ta u nas nie działa.

Porty usb i mic/audio:
Brak.

Wodoodporność:
Klawiatura reklamowana jest jako odporna na zalania, co poniekąd jest prawdą. Jeżeli niewielka ilość wody wyleje się na klawiaturę, to dzięki szczelnej płytce (posiadającej odpływy) oraz wysokim tulejkom pod keycapsami nie powinna dostać się do środka. Jeżeli jednak tej wody będzie na tyle dużo, że przedostanie się ona ponad wspomnianymi tulejkami to trzeba mieć nadzieję, że nie dotrze ona do elektroniki i nie spowoduje zwarcia.

Sterowniki:
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: steelseries.com. Podczas testów korzystaliśmy z wersji software 3.11.7 oraz firmware 0.24.0.0.
Sterowniki działają bardzo płynnie i nie obciążają systemu. Klawiatura nie zapamiętuje ustawień, więc aby korzystać z np. makr trzeba mieć włączone sterowniki. Zmianę wszystkich ustawień w sterownikach możemy oglądać na żywo.
Możemy tworzyć własne profile, które następnie można ustawić, aby włączały się automatycznie w zależności od uruchomionego programu (np. do gry w CS będzie jeden profil, do obsługi internetu inny profil).

Oprogramowanie SteelSeries Engine 3 umożliwia nam:

  • dowolne zaprogramowanie wszystkich przycisków na klawiaturze (dostępny jest szereg różnych opcji),
  • kontrolę podświetlenia,
  • zmianę polling rate,
  • wybór układu językowego klawiatury,
  • update firmware,
  • tworzenie makr.

W edytorze makr możemy ustawiać interwał czasowy pomiędzy wciśnięciami, nagrywać przyciski z klawiatury oraz wybrać sposób powtarzalności makra.


4. Podsumowanie

Za każdym razem gdy widzimy klawiaturę membranową w cenie mechanicznej, to zastanawiamy się - co musi mieć w sobie, aby jej zakup był uzasadniony. Naszym zdaniem, na pewno musi być dobrej jakości - w tym wypadku Apex 150 nie ma sobie nic do zarzucenia. Począwszy od materiałów z których wykonano obudowę, przez keycapsy po wnętrze i elektronikę. Wszystko jest wykonane starannie, jest dopracowane i nie powinno przysporzyć zbyt szybko żadnych niechcianych problemów. Do tego Apex cechuje się częściową wodoodpornością. Następnie bardzo ważna jest głośność kliku (o którą chyba najczęściej pada pytanie przy wyborze "membranówki"). Poza spacją, która troszkę jednak hałasuje, szczerze powiemy, że jest to bardzo cicha klawiatura (tutaj możecie usłyszeć jej głośność). Jak wiadomo, klik w membranach może się od siebie różnić. Pożądanym jest, aby był miękki, równy i szybko odbijał. Tak też jest w tym przypadku. Pod kątem funkcjonalności i użyteczności brakuje nam chociażby portów USB, większej liczby skrótów funkcyjnych (bez konieczności użycia sterowników), podpórki pod nadgarstki oraz 3-stopniowych nóżek, które to poprawiłyby atrakcyjność tego modelu. Na komfort nie ma co jednak narzekać, gdyż profil klawiatury oraz keycapsy zapewniają mimo wszystko wystarczającą wygodę podczas korzystania z Apexa. Niestety, chcąc cieszyć się pełną funkcjonalnością musimy korzystać ze sterowników (plus ich taki, że są bardzo użyteczne), które na domiar złego muszą być włączone jeżeli używamy np. makr, gdyż Apex nie zapamiętuje ustawień. Musimy jeszcze zwrócić uwagę na to, że osoby które grają w gry wymagające równoczesnego naciśnięcia wielu klawiszy spoza obrębu WSAD, powinny zachować ostrożność i upewnić się wcześniej, że kombinacje które wykonują są możliwe do wykonania (niestety z powodu braku pełnego KRO, możemy doświadczyć blokowania się niektórych przycisków). W tej cenie nie powinno się to zdarzyć, niemniej dla większości z was nie będzie mieć to tak naprawdę żadnego znaczenia. Na koniec to co każdy ocenia po swojemu - czyli wygląd. Z naszej strony powiemy tylko, że lubimy prosty, klasyczny i elegancki design, jaki naszym zdaniem możemy uświadczyć właśnie w Apexie. Do tego dostajemy całkiem ładnie wyglądające różnobarwne podświetlenie o wielorakich funkcjach wyświetlania.
Najlepszą rekomendacją dla tego modelu jest fakt, że nawet osoby które na co dzień korzystają z mechaników i za nic w świecie nie przeszliby na nic innego, naprawdę polubili ten model i czas spędzony na jej testowaniu uznali za przyjemny (co jest u nas rzadkością). Nie będziemy jednak ukrywać, że ciągle jest to model dla osoby, która klawiatury mechanicznej nie chce, bądź z jakiegoś względu nie może mieć oraz akceptuje wspomniane przez nas wady. Reasumując, jeżeli jesteś zwolennikiem klawiatur membranowych to z czystym sumieniem możemy Ci polecić SteelSeries Apex 150 jako jedną z najlepszych klawiatur tego typu w cenie do 300 zł.

Cena w dniu publikacji 289 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur membranowych (stan na 11.2017)
  • wygoda - 4.2
  • jakość - 4.5
  • funkcjonalność* - 2.9
  • design - 4.4
  • opłacalność - 3.5
  • sterowniki - 4.4

_

*funkcje klawiatury bez użycia sterowników