Redragon Usas RGB

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu tenkeyless (bez klawiatury numerycznej)
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Outemu Blue
  • układ klawiszy - zmodyfikowany US/INT (długi shift, duży enter, długi backspace)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 365 mm x 150 mm x 29 - 47 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~695 g
  • podświetlenie: RGB lub czerwone (w zależności do wersji)
  • połączenie – USB
  • polling rate 1000Hz
  • n-key rollover
  • kabel – gumowy, o długości ~1.8 m
  • cena: 169 zł (wersja RGB)
  • cena: 129 zł (wersja czerwona)

Według producenta klawiatura jest kompatybilna z systemami XP, Vista, 7, 8 i 10. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze instrukcję obsługi oraz keycaps puller.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Klawiatura posiada niezabudowaną obudowę, czyli na aluminiowej płycie są osadzone wszystkie przełączniki bez żadnej dodatkowej zabudowy. Sama płyta jest bezpośrednio połączona z plastikową podstawą, między którymi znajduje się już tylko płyta z obwodem drukowanym. Poziom spasowania jest bez zarzutów, jak również poziom wykończenia krawędzi. Konstrukcja jest sztywna, nie ma luzów, jest stabilna i wydaje się solidna. Jak na budżetową klawiaturę naprawdę nie ma do czego się przyczepić.
Z wyglądu klawiatura posiada dosyć nowoczesny, lekko drapieżny, ale bez udziwnień wygląd. Zasługą tego jest specyficzna czcionka oraz wycięcia w aluminiowej płycie. Na plus trzeba zaznaczyć, że podświetlenie RGB prezentuje się tutaj wybornie.

Wnętrze:
W celu otworzenia klawiatury musimy odkręcić kilkanaście śrubek znajdujących się na aluminiowej płycie. Całość jest połączona ze sobą naprawdę solidnie, nie napotkaliśmy na nic złego. Po otwarciu widzimy standardową, prostą PCB, która wydaje się bardzo przyzwoicie wykonana. Luty i wszystkie łączenia są dokładne. Mocowanie kabla oraz gwintów jest również poprawne.
Zastosowano tutaj mikro-kontroler firmy Vision, który często można spotkać w tańszych urządzeniach (niestety nie da się odczytać dokładnej nazwy tego modelu, stąd nie mamy o nim żadnych informacji) również nie wiem jaki użyto LED kontroler. Dużym plusem są zastosowane tutaj SMD LEDy, które w tej cenie klawiatury są bez wątpienia sporym jej plusem.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w standardowym układzie klawiszy - US INT (długi shift, krótki enter, długi backspace). Zastosowana tutaj czcionka posiada nowoczesną, "krzykliwą" stylistykę. Dobrą rzeczą jest to, że literki są spore co ułatwia pisanie osobom, które patrzą na klawiaturę. Tą samą czcionkę możemy spotkać np. w klawiaturze Thor 300. Na pewno nie jest to najładniejsza czcionka, ale naszym zdaniem jest ona do przeżycia. Wysokość keycapsów jest standardowa dla klawiatur wysoko-profilowych (9 - 11 mm). Bez problemu można stosować zamienniki innych producentów, gdyż rozstaw i szerokość keycapsów jest uniwersalna (szerokość spacji 118 mm). Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr 1 do 0 (mierząc między górą keycapsów) o jedynie 7.5 mm, co naszym jest idealną odległością.
Keycapsy zostały wykonane z tworzywa PBT lub co bardziej prawdopodobne z PVC (zatem są dość wytrzymałe i twarde, ale dodają też pewną "sztywność" w kliku). W dotyku wydają się "antypoślizgowe", dzięki czemu nasze palce się na nich nie ślizgają. Mają lekko chropowatą, a zarazem lekko gumowaną fakturę. Są średnio przyjemne w dotyku. Niemniej, nasze palce dobrze się na nich trzymają. Są również całkiem odporne na brud, a nawet jeśli się zabrudzą to nie jest to bardzo widoczne. Mają lekko cylindryczny kształt i są mało zaokrąglone na krawędziach.
Symbole na keycapsach powstały metodą "Double-Shot Injection". Oznacza to, że wykonano je z dwóch odrębnych warstw plastiku, które następnie ze sobą złączono. Dzięki temu są nieścieralne. Kilka przycisków posiada dodatkowe znaki (np. klawisze F1 do F12) jedynie namalowane poprzez naniesienie farbki. Są to symbole pokazujące drugą funkcje danego przycisku. Owa farbka z czasem prawdopodobnie się zatrze i stanie się trochę mniej czytelna.

Przełączniki i stabilizatory:
W Usas znajdziemy przełączniki Outemu, które są szacowane na 50 mln kliknięć. Co by nie mówić, są to jedne z tańszych w produkcji przełączników i są uznawane za "niższą półkę". Bazując na naszym doświadczeniu są one na pewno mniej trwałe od Cherry MX, Gateronów i Kailh. Mimo wszystko, kilka lat powinny wytrzymać. Podczas naszych testów nie zdarzyło nam się, aby wystąpiło zjawisko chatteringu (podwójne kliknięcie).
Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto stabilizatorów wzorowanych na Cherry MX. W praktyce spisują się bez zarzutu. Stabilizacja jest niemal wzorowa. Naciskając na brzeg dłuższych przycisków czujemy, że klik jest niemal taki sam jakbyśmy naciskali na jego środek.

Kabel:
Jest gumowy, gruby (4.5mm), solidny, ale mało elastyczny (jest dosyć toporny i ciężko go ułożyć na biurku). Sprawia mimo wszystko przyzwoite wrażenie z racji na swoją solidność. Jest dobrze osadzony w klawiaturze. Jest dosyć długi (ma 1,8m długości). Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB oraz pierścieniem ferrytowym.

Profil, nóżki i gumowe stopki:
Klawiatura posiada 4 gumowe stopki. Gumki nie sprawiają, że Usas jest nieruchomy, ale nawet pomimo swojej małej wagi nie zdarzyło się, aby klawiatura się przesuwała. Po rozłożeniu nóżek (które są gumowane) Usas nie traci na przyczepności, a wręcz znacznie lepiej trzyma się powierzchni. Ogólnie mówiąc stabilność jest na bardzo przyzwoitym poziomie.
Profil w klawiaturze jest bardzo przyjemny i wygodny pod warunkiem, że korzystamy z rozłożonych nóżek. P
o wielu godzinach grania/pisania nie odczuwamy dyskomfortu, a wręcz przeciwnie, gdyż ręce wydają się wypoczęte z racji na stosunkowo niski profil. W przypadku gdy złożymy nóżki można odnieść wrażenie, że jest zdecydowanie za płasko. Były wśród nas nieliczne osoby, które chciałyby mieć trochę większe nachylenie. Podpórka pod nadgarstki nie jest tutaj potrzebna.


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
Klawiatura występuje tylko z przełącznikami Outemu Blue. Z charakterystyki jest to odpowiednik Cherry MX Blue/Kailh Blue. Sposób ich działania jest taki sam, czyli aby wcisnąć do końca przełącznik potrzebna jest siła w postaci ~60g, pokonując wcześniej opór ~65g tzw. "tactile peak force". Wtedy też następuje tak charakterystyczny dla tych przełączników odgłos kliku i uczucie jakby załamującej się zapadki. Każde kliknięcie jest niezwykle wyczuwalne i zapewnia natychmiastowy feedback. Chociaż na papierze Cherry MX Blue i Outemu Blue wyglądają niemal identycznie, to różnica w rzeczywistości między tymi przełącznikami jest jednak zauważalna. W Outemu brakuje pewnej płynności, klik wydaje się bardziej sztywny, twardszy. W naszym egzemplarzu równość kliku jest jednak bardzo dobra, praktycznie wszystkie przełączniki klikają bardzo podobnie co w wielu klawiaturach z Outemu Blue jakie wcześniej testowaliśmy nie miało miejsca. Najwyraźniej, podobnie jak przełączniki Kailha, również Outemu poprawiło swoją jakość, co bardzo nas cieszy. Mimo wszystko są to przełączniki tylko dla osób, które niewielkim kosztem chcą zacząć swoją przygodę z mechanikami.   

Szybkość rejestracji kliku to ok. 8 ms.

Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi znajdziecie >tutaj<.

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada tylko opcję NKRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje rozmaity wachlarz funkcji:

Fn + F1-F8: sterowanie multimediami
Fn + F9: przeglądarka pocztowa
Fn + F10: strona główna w przeglądarce
Fn + F11: kalkulator
Fn + F12: wyszukaj
Fn + klawisz Windows: blokada klawisza Windows
Fn + "-","+",strzałki oraz Ins, Hm, PgUp, Del, End, PgDn: kontrola podświetlenia
Fn + PrtSc: resetuje klawiaturę do ustawień początkowych podświetlenia 

Uprzedzamy, że klawiatura nie zapamiętuje wszystkich naszych ustawień. Czyli chcąc mieć zablokowany przycisk windows musimy po każdym włączeniu komputera nacisnąć kombinację klawiszy. Zapamiętuje jednak opcje podświetlenia oraz natężenie podświetlenia.

Podświetlenie:
Podświetlenie jest mocnym punktem tej klawiatury. W zależności od wybranego modelu klawiatury Usas do wyboru mamy czerwone lub RGB (jak nasz recenzowany model). Co by nie mówić o przełącznikach Outemu, to trzeba im przyznać, że praktycznie zawsze cechują się bardzo dobrym podświetleniem z racji na swoją budowę. Nie inaczej jest w tym przypadku, gdzie mogłoby ono konkurować z klawiaturami znacznie droższymi, a to za sprawą użytych tutaj SMD LEDów, które bardzo równo i wyraźnie podświetlają wszystkie znaki.

Chociaż nie ma tutaj możliwości wyboru własnego podświetlenia (w sensie ustawienia podświetlenia dla wybranych, pojedynczych przycisków) to do dyspozycji mamy aż 18 przedefiniowanych trybów. Każdy tryb cechuje się świetną płynnością animacji (np. fale światła przechodzą płynnie po literkach i wygaszają się bez klatkowania). Co ciekawe w wielu trybach możemy ustawić kierunek przejścia światła oraz jego szybkość, jak również wybrać kolor.
Poniżej na filmiku możecie zobaczyć kilka przykładowych trybów:  

Do wyboru jest aż 6 poziomów podświetlenia co naszym zdaniem powinno zadowolić każdego. Nawet na najwyższym poziomie, podświetlenie nie wydaje się zbyt jasne, a raczej wyraźne i dobrze oddające głębię barw. Cieszy nasz fakt, że klawiatura pamięta zarówno tryb jak i poziom jasności gdy podpinamy ją ponownie. Sterowanie podświetleniem jest bardzo proste i intuicyjne, dodatkowo wszystko jest opisane bardzo czytelnie w instrukcji. Powyżej przycisków PrtSc, ScrLk, Pause widnieją dwie mało inwazyjne diody informujące o zapalonym Capsie oraz ScrLk. Dziwi nas jednak fakt, że nie ma informacji czy włączyliśmy blokadę przycisku windowsa czy nie. 

Porty usb i mic/audio:
Brak.

Sterowniki:
Brak (pomimo, że w instrukcji pisze, że są do ściągnięcia na stronie). Klawiatura jest typu plug & play.


4. Podsumowanie

Recenzowany model Usas firmy Redragon jest przeznaczony dla każdego kto chce rozpocząć przygodę z klawiaturami mechanicznymi, ale nie chce wydawać przy tym majątku, gdyż klawiatura kosztuje praktycznie tyle co przyzwoita membranówka. Wybierając ten model trzeba być świadomym tego co jest naszym priorytetem. Jeżeli chcemy przełączniki z najwyższej półki to powinniśmy celować raczej w coś z Cherry MX, a nie Outemu. Podobnie ma się sprawa, jeżeli chcemy przełączniki inne niż niebieskie, bo w Usas wyboru innego nie mamy. Tak też decydując się na nią musimy wiedzieć, że Outemu Blue oferujące ten charakterystyczny, głośny dźwięk są tym co będzie nam odpowiadać. Do tego, za niewielką dopłatą możemy dostać prawdziwe podświetlenie RGB, które wygląda fantastycznie i z pewnością wszystkim się spodoba (zwłaszcza mnogość różnych trybów wyświetlania). Pod kątem funkcjonalności, klawiatura nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji. Po prostu dostajemy wszystkie podstawowe i niezbędne opcje. Nie ma sterowników. Ergonomia stoi na dobrym poziomie, bez problemu można grać na tej klawiaturze przez wiele godzin. Pod kątem jakości, również ciężko jest coś jej zarzucić. Keycapsy są grube i wytrzymałe, stabilizatory spisują się jak należy, konstrukcja jest mocna i stabilna, a sekcja elektroniki wydaje się, że powinna przetrwać przynajmniej te dwa - trzy lata bez niespodzianek. Jeżeli uznacie, że z wyglądu wam się podoba to śmiało możecie kupować ten model. W segmencie budżetowych klawiatur jest to na pewno silna pozycja.

Cena w dniu publikacji ~169 zł za wersję z RGB oraz ~129 zł za wersję z czerwonym podświetleniem. Sprawdź aktualną cenę. 

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 11.2018)
  • wygoda - 3.8
  • jakość - 3.4
  • funkcjonalność - 3
  • design - 3.8
  • opłacalność - 4.6

_

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.