Genius Manticore

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu full size, średnio-profilowa
  • rodzaj przycisków: membranowe
  • układ klawiszy - EU (duży shift, duży enter, mały backspace)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 543 mm x 190 mm x 9 - 26 mm
  • waga klawiatury (bez kabla): 930 g
  • wielokolorowe podświetlenie
  • połączenie – 2x USB
  • 20 przyciskowy anty-ghosting (tylko w teorii)
  • dodatkowe przyciski multimedialne, funkcyjne oraz do makr
  • kabel – pleciony, o długości ok. 1.70 m
  • cena: ~229 zł

UWAGA: aby móc w pełni korzystać z klawiatury konieczna jest instalacja najnowszego firmware ze strony producenta.


2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania

Genius, już nieraz pokazał, że jego produkty mogą śmiało konkurować z tymi wytwarzanymi przez największe gamingowe firmy, a często są od nich lepsze i tańsze. "Bohaterka" owej recenzji, będąc od 2 lat jedną z najpopularniejszych klawiatur membranowych na naszym rynku (biorąc pod uwagę wszystkie, z podobnego pułapu cenowego), jest właśnie doskonałym tego przykładem. W recenzji staraliśmy się pokazać wam wszystkie najważniejsze cechy jakie posiada klawiatura Genius Manticore. 

OBUDOWA i UŻYTKOWANIE
Klawiatura wykonana jest w całości z dwóch rodzajów plastiku: lekko szorstkiego, matowego (podpórka, spód oraz brzegi) oraz z tzw. fortepianowej czerni (cały panel wokół przycisków). O ile ten pierwszy rodzaj sprawia raczej pozytywne wrażenie, tak ten drugi lustrzany, śliski plastik może się wielu osobom nie podobać, gdyż odciski palców będą na nim wszechobecne. Dodatkowo, ewentualne zarysowania również będą na nim bardziej widoczne. Poziom spasowania i wykończenia obudowy stoi na bardzo wysokim poziomie - nic nie trzeszczy, ani nie skrzypi.
Jak na membranową klawiaturę i to w dodatku tak długą, Manticore jest wyjątkowo sztywna - nawet po postawieniu jej na nóżkach i mocnym naciśnięciu na środek obudowy, ugina się jedynie minimalnie. Do tego zwiększa to wszystko poczucie stabilności, a co za tym idzie, poprawia komfort pisania.
Genius w swojej klawiaturze postawił na bardzo nietypowy profil o średniej wysokości. Krótko mówiąc, jeżeli komuś nie odpowiada zarówno standardowa wysoka klawiatura, jak i niska nożycowa (laptopowa) to obecny tu profil powinien w pełni zadowolić taką osobę. Efekt ten osiągnięto bardzo prostym sposobem, po prostu zastosowano niskie keycapsy - 4.5 mm (dla porównania te w nożycowych klawiaturach mają wysokość ~2-3mm, a standardowe membranowe 6-8 mm) oraz stosunkowo niską obudową. W celu zwiększenia komfortu, z przodu znajduje się niewielka podpórka pod nadgarstki, która w pełni spełnia swoją rolę. Trzeba jeszcze pamiętać, że jest to bardzo szeroka klawiatura i wielu osobom może zwyczajnie nie zmieścić się na biurku.

KEYCAPSY (czcionka i układ klawiszy)
Klawiatura posiada bardo nietypowy układ, gdyż jak mało która posiada duży shift i duży enter, a do tego krótki backsapce obok którego znajduje się przycisk "\". Szczerze powiedziawszy, to tak krótki backspace nikomu nie przypadł do gustu i na początku sprawiał, że trudno było w niego szybko trafić. Czcionka jest naszym zdaniem bardzo czytelna i przyjemna dla oka. Keycapsy chociaż mają lekko cylindryczny kształt, to w rzeczywistości sprawiają wrażenie raczej płaskich. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, mają jedynie 4.5 mm wysokości.
Odnośnie samych keycapsów to musimy niestety stwierdzić, że pomimo posiadania przyjemnej w dotyku, lekko gumowanej faktury, są najgorszym elementem w całej klawiaturze. Po pierwsze plastik z jakich je wykonano jest bardzo cienki, co w przypadku mocno osadzonych przycisków może prowadzić do ich uszkodzenia w trakcie wyciągania (jak w naszym przypadku, część keycapsa po prostu urwała się - widoczne na zdjęciu poniżej).
Kolejnym problemem jest właśnie owo osadzenie keycapsów, brakuje tu balansu dla wszystkich przycisków, aby każdy z nich wyciągał się z taką samą siłą. Niestety część "wychodzi" niezwykle lekko, kiedy inne są niemal nie do wyciągnięcia. Dodatkowo zauważyliśmy, że po kilku dziesiętnym wyjęciu danego keycpasa, dosyć znacząco się on "wyrabiał" (coraz mniejsza siła była potrzebna, aby go wyjąć) - na dłuższą metę jest obawa, że keycapsy mogą same odskakiwać. Nie byłoby tu oczywiście problemy, gdyby nie fakt, że chcąc czasem przeczyścić klawiaturę, trzeba pościągać te nasadki.
Czcionka na nich została wycinana laserowo, czyli przeźroczystą warstwę plastiku pokryto czarną, gumo-podobną powłoką, w której wycięto symbole. Na szczęście jest ona dosyć wytrzymała, gdyż zedrzeć mogliśmy ją jedynie czymś ostrym (paznokciem nie byliśmy w stanie). Przynajmniej przez kilka lat, symbole powinny być w pełni widoczne.

PRZEŁĄCZNIKI I STABILIZATORY
W klawiaturze znajdziemy standardowe gumowe kopułki, które odpowiadają za wrażenia podczas kliku. Od ich jakości zależy to, jak długo owy klik pozostanie bez zmian. Śmiemy twierdzić, że pod tym względem Manticore znajduje się w ścisłej czołówce, gdyż patrząc na zgłaszane problemy dotyczące tej klawiatury, na ten element akurat nikt nie narzeka (wręcz zachwala się go). Na pochwałę zasługuje również stabilizacja większych przycisków (spacja, shifty, enter), gdyż bez względu na miejsce nacisku na taki przycisk, klik jest jednakowy (keycaps nie chwieje się).

KABEL
Pleciony, bardzo gruby (46mm) i dosyć sztywny, o długości 1.7 m. Jest przymocowany "na sztywno". Robi bardzo dobre wrażenie pod kątem wytrzymałości. Na spodzie znajdują się 3 specjalne kanały, którymi możemy wypuścić kabel na tył obudowy. Najwyraźniej nie zauważono, że ich wielkość nie do końca pasuje do grubości kabla (mowa o otworach u samego wylotu z tyłu obudowy), gdyż nie mogliśmy go w nie zmieścić, bez obawy o uszkodzenie oplotu. Jest zakończony podwójnym USB (drugi wtyk jest potrzebny, gdy podpinamy bardziej wymagające urządzenia pod porty USB).

NÓŻKI I GUMOWE STOPKI
U spodu znajduje się pięć, dużych, antypoślizgowych gumowych stopek, które pewnie utrzymują klawiaturę w miejscu. Są wyjątkowo mocno przyklejone, więc nie mamy obawy o ich odpadnięcie. Osoby, które wolą mieć postawioną klawiaturę pod większym skosem, mogą skorzystać z jednostopniowych nóżek (posiadają gumowe końcówki). Po ich rozstawieniu, klawiatura jest tak samo stabilna. Chociaż pod wpływem naszych licznych testów nic się złego im nie stało, to uważamy, że mogłyby być wykonane z grubszego plastiku.


3. Funkcjonalność

  • rodzaje przycisków

memebraneW klawiaturze zastosowano standardowe przyciski membranowe. Siła nacisku potrzebna do ich aktywacji waha się w przedziale 52 - 57 g. Na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać, że przyciski te niczym się nie różnią od tych widywanych u konkurencji. Wystarczy jednak chwilę popracować na klawiaturze, aby przekonać się, skąd tyle pochlebnych opinii o jej kliku. Jest on dosyć miękki, w miarę jednolity (jednak moment w którym ugina się gumowa kopułka jest i tak odczuwalny) i stosunkowo cichy (na pewno znacznie cichszy od mechanicznych), a do tego ma szybki odskok. Krótko mówiąc do grania i pisania świetnie się nadaje. Producent podaje informację na opakowaniu, że przyciski te są podobne do mechanicznych MX Black, co jest jednak nie prawdą. Choćby nie wiadomo jak dobra była membrana to nigdy nie będzie zamiennikiem dla klawiatur mechanicznych. Być może producent za podobieństwo wybrał fakt, że podobnie jak czarne Cherry, membranowe przyciski podczas pisania wciskamy do samego dołu (czyli na ok. 4mm).

  • n-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich)

Wg producenta klawiatura umożliwia aktywację do 20 przycisków naraz z bloku klawiszy wokół WSAD'u (na zdjęciu poniżej zaznaczone na różowo). Nie jest to jednak prawda, gdyż jak widać poniżej (zdjęcie pierwsze), trzymając wciśnięty WSAD mogliśmy jedynie nacisnąć jeszcze spację, shift, ctrl, alt oraz np. "E", co łącznie daje 9 przycisków. Nie wliczając przycisków modyfikujących możemy aktywować do 5 naraz z tym, że w niektórych kombinacjach przycisk "alt" nie jest już rejestrowany (zdjęcie drugie).

Czy będzie to wystarczająca ilość? Na to niestety nie potrafimy odpowiedzieć, gdyż każda gra wymaga innej liczby wciskanych naraz przycisków. Trzeba jednak pamiętać, że makra są tak samo brane pod uwagę podczas rejestrowania ilości wciśnięć. Z racji tego, może się zdarzyć, że np. aktywując przycisk makr pod którym będzie zapisana kombinacja klawiszy np. z rzędu "U" do "P" lub cyfr, nie zostanie ona aktywowana, gdy równocześnie trzymaliśmy już kilka innych przycisków.

  • klawisze multimedialne i funkcyjne

W górnej części klawiatury znajduje się panel przycisków multimedialnych oraz funkcyjnych. Po lewej stronie (zdjęcie poniżej) jest przycisk do kontroli podświetlenia, następnie są 4 przyciski do kontroli muzyki (start/pauza, +/- regulacji głośności i wyciszenie dźwięku). Ostatni przycisk (oznaczony MR) jest odpowiedzialny za nagrywanie makr w locie - funkcja ta jest bardzo prosta w użyciu, gdyż wystarczy kliknąć ten przycisk, następnie wybrać jeden z dodatkowych przycisków G1 do G8, a następnie "wstukać" dowolną kombinację klawiszy i zatwierdzić ponownie przyciskiem MR.

  • podświetlenie

Manticore posiada trzy odrębne sekcje podświetlenia. Pierwsza to wszystkie literki aż do entera, druga to strzałki, ins, del, a sekcja trzecia to numpad (jak na zdjęciach poniżej). W sterownikach możemy ustawić dowolny kolor podświetlenia (zważywszy jednak na to, że odcienia danego koloru wyglądają bardzo podobnie, to realnie można przyjąć, że do wyboru jest z 10 podstawowych kolorów). Osoby, które swoją decyzję o zakupie klawiatury bazują na ładnym, równomiernym podświetleniu mogą nie być specjalnie zachwycone tym jakie jest w Manticorze. Z bliska wyraźnie widać różnice w podświetleniu na wszystkich literkach (zamiast jednolitego światła widać miejsca lekko przyciemnione). Z daleka wszystko wygląda bardzo dobrze.
Dostępne są cztery tryby intensywności podświetlenia (wyłączone, lekkie, średnie i mocne) oraz pulsacji (brak, wolna, średnia i szybka).
manticore 14

  • porty usb i mic/audio

Klawiatura posiada dwa porty USB, które powinny wystarczyć do zasilenia niewielkich urządzeń (myszka, ładowarka do telefonu, pendrive itp.).

manticore 10

  • dodatkowe przyciski makro

Manticore posiada 8 dodatkowych przycisków makr (umiejscowionych po lewej stronie klawiatury) oraz 3 przyciski do zmiany profili (pod spacją) - warto tu zaznaczyć, że nie da się ich użyć do niczego innego jak zmianę tych profili (możemy jeszcze zapewnić, że nie powinno się zdarzyć ich przypadkowe wciśnięcie). Warto zaznaczyć, że przyciski G1 do G8 są jedynymi na klawiaturze, którym możemy przypisać rozbudowane sekwencje makr.

  • sterowniki

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: http://www.geniusnet.com. W trakcie naszych testów korzystaliśmy z wersji driver v1.01 oraz firmware V25. Sterowniki nie zawsze działają płynnie, zdarzało się, że dostawały tzw. "freeza" podczas zatwierdzania zmian, co powodowało konieczność odpięcia i wpięcia ponownie klawiatury pod USB. Często się również spotkaliśmy z tym, że nie dało się w ogóle zapisać zmian (przycisk "Apply" nie reagował).

Aby klawiatura mogła w pełni działać potrzebna jest instalacja najnowszego firmware (którego nie ma na dołączonej płycie i który de facto nie jest łatwo znaleźć na stronie producenta - dla ułatwienia powiemy, że znajduje się on w zakładce "applications"). Bez zrobienia update'u klawiatura ma poważny problem z ghostingiem przycisków.

Po otworzeniu sterowników do wyboru mamy cztery zakładki:
1. "Assign buttons" - w pierwszej zakładce przypisujemy pod przyciski wybrane funkcje. Do dyspozycji mamy 8 przycisków G, pod którymi możemy ustawić bardziej zaawansowane opcje jak np. makra. Pod resztą przycisków możemy przypisać jedynie pojedyncze klawisze, np. zamiast literki "Z" możemy ustawić "E", albo zamiast przycisku "windows, przycisk "ctrl". 
2. "Manage macro" - tutaj tworzymy sekwencje makr, dodawać możemy wszystkie przyciski z klawiatury oraz przycisk lewy, prawy i środkowy z myszki. Później mamy możliwość odtwarzania makr podczas trzymania wciśniętego przycisku, wybraną ilość razy, bądź cały czas.
3. "Advanced setting" - tutaj blokujemy przycisk "windows" dla wybranego profilu oraz dodajemy aplikację, która będzie się uruchamiać wraz z wybranym profilem.
4. "Light options" - w ostatniej zakładce ustawiamy podświetlenie dla klawiatury.

Ustawienia są zapisywane w pamięci klawiatury, więc można z niej korzystać na różnych komputerach bez konieczności instalacji ponownie sterowników.

sterowniki manticore
kliknij, aby powiększyć

4. Podsumowanie

Nigdy nie ukrywaliśmy, że granica ok. 200 - 220 zł, naszym zdaniem stanowi maksimum tego, co można przeznaczyć na klawiaturę membranową. Do tego wydając taką kwotę można mieć prawo oczekiwać, że będzie ona oferować wszystkie funkcje jakie gracz (w szczególności MMO) może potrzebować. Jako, że taką klawiaturą jest właśnie Genius Manticore, to nie bez powodu otrzymała od nas rekomendację. Już sam jej profil jest dosyć unikatowy i wyróżnia ją na tle konkurencji,  do tego dochodzi wyjątkowe podświetlenie, dosyć cicha praca, duża funkcjonalność (makra, profile, dodatkowe przyciski) a przede wszystkim jeden z najlepszych klików jakie standardowa klawiatura membranowa ma do zaoferowania. Jakość, nie wliczając keycapsów (w końcu każdy produkt musi mieć jakieś wady), jest na przyzwoitym poziomie. Trzeba jeszcze pamiętać, że pomimo deklaracji producenta o rzekomym 20KRO (20 przycisków wciśniętych naraz), w rzeczywistości jest to tylko 9KRO, wszystkie kolejne przyciski niestety nie są już rejestrowane. Na koniec powiemy jeszcze, że jest to jedna z wygodniejszych klawiatur z jakimi mieliśmy do czynienia, o ile blok dodatkowych przycisków i tak szeroka obudowa nie stanowią dla nas problemu. Reasumując, Genius Manticora będzie dla wszystkich tych, którzy w rozsądnej cenie chcą zakupić bardzo funkcjonalną klawiaturę, a przy tym nie chcą mechanicznych przycisków.

Cena w dniu publikacji - 229 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur membranowych, do 250 zł
  • wygoda - 4.5
  • jakość - 3
  • funkcjonalność - 4.5
  • design - 4
  • opłacalność - 4*
  • sterowniki - 3.5

dodatkowy plus za przyjemny skok klawiszy

_rekomendacjaTG-1

*dla osób, które wiedzą, że na pewno wykorzystają wszystkie funkcje jakie oferuje Manticore.