Genius KB-G265

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania
3. Funkcjonalność
4. Wygoda
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rodzaj przycisków: membranowe
  • wymiary: 473x210x21 mm, waga: ok. 1 Kg
  • połączenie – USB
  • anti-ghosting– działa na 20 wybranych klawiszy
  • podświetlanie – jest
  • dodatkowe przyciski funkcyjne
  • hub/audio – jest (2 usb)
  • podpórka pod nadgarstek – jest, jako fragment obudowy
  • wymienne klawisze
  • kabel – gumowy, ok. 1.8m
  • cena - ok. 95zł

g265-2xxg265-x2g265-side
2. Jakość wykonania

  • W cenie ok. 90zł ciężko oczekiwać najwyższej klasy materiałów, lecz te użyte do produkcji klawiatury są w pełni wystarczające. Plastik wydaje się całkiem solidny, w dotyku jest gładki (ani nie drażni, ani nie zachwyca). Pod wpływem nacisku klawiatura nie trzeszczy ani nie skrzypi. Wszystkie elementy są do siebie dobrze dopasowane. Mały niepokój może budzić jakiś element "latający" wewnątrz klawiatury - być może tylko w naszym modelu.
  • Porty USB wydają się również solidne, nic nie przerywało pracy urządzenia podłączonego przez USB klawiatury, ani nic złego nie działo się z samym portem (nie wypadł, ani nie "posypał się" pod wpływem wielu naszych testów na jego wytrzymałość).
  • Znajdujące się na spodzie gumowe podstawki są przyklejone bardzo mocnym klejem i jest je niezwykle ciężko oderwać. Nóżki regulujące wysokość klawiatury są w bardzo prosty sposób zamontowane na "ząbkach", które na szczęście są na tyle grube, że nie jest je prosto ułamać.
  • Klawisze są grawerowane laserowo, przeźroczysty plastik został pokryty czarną warstwą w której wycięto symbole. Czarna warstwa jest dosyć wytrzymała, pod wpływem normalnego użytkowania nie powinna za szybko "zejść" (niemniej obstawiamy, że w pod wpływem intensywnego użytkowania może to nastąpić szybciej). Dopiero jak np. zahaczymy czymś ostrym o klawisz lub mamy super ostre paznokcie to jesteśmy w stanie ją zdrapać.
  • Producent określa żywotność klawiszy na 5 mln kliknięć. W trakcie naszych testów (podczas których nie oszczędzaliśmy klawiatury :P) wszystkie przyciski zachowały identyczny klik jak od nowości, żaden przycisk nie "wcisnął się".
  • Gumowy kabel jest dosyć gruby, lecz wystarczająco giętki, aby go uformować dla potrzeb przestrzeni naszego biurka. Dodatkowo na spodzie klawiatury znajduje się kanalik, przez który możemy wyprowadzić kabel w kilku częściach klawiatury.

g265-3g265-5g265-4

3. Funkcjonalność

  • rodzaje przycisków

W klawiaturze zastosowano standardowe przyciski membranowe. Siła nacisku potrzebna do aktywacji klawisza to ok. 57g - przyciski częściej używane, już po kilku tygodniach wymagają ok 54g. Jednym z największych mankamentów klawiatur membranowych jest właśnie wymagana różna siła nacisku na przycisk w zależności od ich częstotliwości używana. Jak to w przypadku takich klawiatur musimy zawsze do samego końca wciskać przycisk, aby uzyskać rezultat - są to ok. 4mm. Zakładamy, że użyto całkiem dobrej jakości kopułek pod klawiszami, gdyż efekt zwrotny (powrót do pozycji umożliwiającej ponowne jego wciśnięcie) jest dosyć szybki a klik pozostaje miękki, wyrazisty i cichy - dodamy, że do żadnych z przełączników mechanicznym, klik nie jest nawet trochę zbliżony.
Więcej o różnicach poszczególnych przycisków przeczytasz tutaj.
memebrane

g265-13

  • anti-ghosting

Możemy wcisnąć naraz do woli 20 przycisków (zaznaczonych na żółto na poniższym obrazku) bez obawy, że któryś z nich nie zostanie zarejestrowany, są to przyciski najczęściej używane przez graczy. Pozostałe działają różnie, są kombinacje, które umożliwiają wciśnięci nawet 6-7 przycisków naraz, a są takie co uniemożliwiają wciśnięci nawet 3 (np. b+h+u, alt+4+5). Gracze często korzystający z przycisku ALT, F-ów i cyfr, nie powinni się obawiać blokowania przycisków, gdyż współgrają one całkiem dobrze z poniższymi przyciskami (zaznaczonymi na żółto).
geniusantighosting

  • klawisze multimedialne i funkcyjne

Klawiatura posiada 4 klawisze multimedialne, ułatwiające słuchanie muzyki - otwarcia odtwarzacza muzycznego, pauzy/startu i regulacji głośności, oraz 4 klawisze funkcyjne - otwarcia mój komputer, strony internetowej, blokady klawisza Windows, włączenia/wyłączenie podświetlenia.
g265-6

  • porty usb/audio

Na tyle obudowy znajdują się 2 porty USB 2.0. Bez problemu obsłużą mniej wymagające urządzenia (np. myszkę lub pendriva).
kbg265-7

  • podświetlenie

Klawiatura posiada delikatne podświetlenia na niebiesko, które możemy włączać i wyłączać. Jest ono na tyle mocne, że w nocy nie ma problemu z widocznością symboli a zarazem nie drażni oczu. Dodatkowo na bokach podpórki pod nadgarstek znajdują się 2 pasy, które są również podświetlane. Jedynie klawisze multimedialno-funkcyjne są bez podświetlenia.
g265-8

  • stabilność

Za równo z rozłożonymi nóżkami jak i ze schowanymi klawiatura pewnie trzyma się podłoża.
g265-10g265-9

  • sterowniki

Klawiatura typu plug&play - brak sterowników.

4. Wygoda

  • Jak na klawiaturę membranową grało nam się na niej bardo dobrze, klik jest wyraźny i miękki a przy tym przyciski całkiem szybko odbijają - nie ma co ukrywać, że dowolne przyciski mechaniczne robią to szybciej i klika się je znacznie przyjemniej. Układ klawiszy jest najbliższy do standardu US-International (duży shift), ma jednak małą zmianę w postaci dużego entera i małego backspaca.
    g265-układ
  • Dodatkowe przyciski multimedialne bardzo dobrze spełniają swoją funkcję, chociaż jest ich tylko kilka to w pełni je wykorzystywaliśmy.
  • Do klawiatury dodawane jest  8 szarych nakładek (WSAD i strzałki), na które możemy podmienić w praktyce dowolny klawisz o tym samym rozmiarze. Graczom, którzy mają problem z trafieniem w odpowiedni przycisk może to pomóc, dla reszty mają one jedynie znaczenie pod kątem wizualnym, gdyż w dotyku są identyczne jak czarne.
    g265-11
  • Klawiatura posiada podpórkę pod nadgarstek, która stanowi całość z resztą obudowy. Niestety jest ona bardzo krótka i ręka praktycznie spoczywa na biurku, znajdą z niej zastosowanie tylko osoby o mniejszych dłoniach, dla których rzeczywiście będzie to jakaś podpórka. Dla pozostałych, trzymając ręką na WSAD, największym pożytkiem z niej jest to, że daje chociaż odpoczynek dla kciuka. Na szczęście klawiatura jest stosunkowo nisko-profilowa (jak na gamingowe) nawet z podniesionymi nóżkami (gdzie zyskujemy ok 1cm wyżej) nie ma wrażenia, że ręką musimy sięgać wysoko. Dzięki temu nawet osoby, które na co dzień korzystają z podpórki nie odczują dyskomfortu i szybko przyzwyczają się do nowego profilu.
  • Klawisze są dobrze wyprofilowane, nie śliskie i dosyć miękkie. Niestety są lekko chropowate co daje mieszane odczucia podczas ich dotyku. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby pokrycie ich gumo-podobnym materiałem, spotykanym w droższych klawiaturach. Być może ze względu na koszty zastosowano właśnie takie - ogólnie jest i tak dobrze.
  • Dzięki podświetlaniu klawiatury, bez problemu możemy na niej grać i pisać w nocy.

g265-wygoda1g265-wygoda3g265-wygoda2g265-wygoda4

 

5. Podsumowanie

Klawiatura Genius KB-G265 jest solidną propozycją dla graczy, którzy posiadają ograniczony budżet oraz nie potrzebują możliwości progamowania klawiszy, ale chcieliby mieć klika rozwiązań ze znacznie droższych modeli (np. podświetlenie i anti-ghosting). Klawiatura Geniusa na pewno nie będzie zakupem na długie lata, chociaż jako całość jest całkiem solidna to z czasem przyciski zaczną się "wyrabiać" tracąc swoje początkowe właściwości (jak w każdej membranowej klawiaturze). Jeżeli szukamy czegoś na znacznie dłużej to powinniśmy rozglądać się za mechanicznymi, a biorąc pod uwagę szybki rozwój firmy Genius na rynku sprzętu dla graczy, to kto wie czy w niedalekiej przyszłości nie doczekamy się od Nich właśnie mechanika.
Chociaż znalazłoby się kilka elementów wartych poprawy to i tak przyznajemy klawiaturze KB-G265 rekomendację, jako pozycję godną uwagi w przedziale cenowym do 100zł.

g265-endrekomendacjaTG-1
Produkt dostarczyła firma Genius. Dziękujemy.
GeniusLogo