Genesis Thor 200 RGB

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu: full-size
  • rodzaj przycisków: hybrydowe (bardziej mechaniczne)
  • układ klawiszy - US/INT
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 443 mm x 155 mm x 32 - 43 - 57 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~805 g
  • podświetlenie: RGB
  • połączenie: USB
  • ograniczone KRO
  • plug & play
  • kabel – gumowy, o długości ~1.8 m
  • cena: 149 zł

Według producenta klawiatura jest kompatybilna z systemami XP / Vista / 7 / 8 / 10, Mac OS 10.5 i nowsze oraz Linux kernel 2.6+. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze instrukcję i naklejkę.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Cała obudowa wykonana jest z plastiku. Chociaż w rękach lekko się ugina to jest to jak najbardziej akceptowalny i normalny poziom, nie budzący żadnych obaw o jej wytrzymałość. Wszystko jest do siebie doskonale dopasowane, nic nie trzeszczy i nie skrzypi. Klawiatura leży stabilnie i równo. Wszelkie wykończenia są zrobione bez zarzutów. Plastik tutaj użyty wydaje się dobrej jakości i jest miły w dotyku.
Szczerze przyznamy, że design wyjątkowo udał się producentowi. Klawiatura jest prosta, stylowa bez jakichkolwiek zbędnych, krzykliwych dodatków. Również czcionka i podświetlenie robią dobrą robotę i wizualnie uatrakcyjniają klawiaturę. Praktycznie każdemu z nas podobała się.

Wnętrze:
W celu otwarcia klawiatury musimy odkręcić kilkanaście śrubek znajdujących się na spodzie obudowy. Po ich odkręceniu bez problemu oddzielamy spód od góry. Po otwarciu widać, dlaczego klawiatura jest nazywana hybrydową pomimo mechanicznych przełączników. Otóż, znajduje się tutaj normalna membrana, na którą przycisk mechaniczny po prostu naciska dzięki swojej specyficznej konstrukcji. Znajdziemy tutaj dwie małe PCB jakie przeważnie widzi się w klawiaturach membranowych. Jedno z nich jest odpowiedzialne za działanie dodatkowych portów USB/Audio, drugie za ogólne działanie klawiatury. Wszystko jest tutaj przylutowane bardzo dokładnie, a sekcja elektroniki chociaż bardzo prosta to nie budzi żadnych obaw.
Mocowanie kabla oraz gwintów jest również bez zarzutów.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w najpopularniejszym układzie w Polsce - US-Int (długi shift, krótki enter, długi backspace). Zastosowana tutaj czcionka jest stonowana, z pewnymi elementami nowoczesności, ale bez krzykliwości i nadmiaru zbędnych udziwnień. Na pewno może się podobać, albo przynajmniej nie budzi w nas potrzeby jej natychmiastowej wymiany. Wysokość keycapsów jest standardowa dla klawiatur wysoko-profilowych (9 - 11 mm). Bez problemu można stosować zamienniki innych producentów, gdyż rozstaw i szerokość keycapsów jest uniwersalna (szerokość spacji 118 mm) i co ważne pasują tutaj dowolne keycapsy z klawiatur mechanicznych na Cherry MX i pokrewnych. Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr 1 do 0 (mierząc między górą keycapsów) o 12 mm, co naszym zdaniem jest dobrą odległością.
Keycapsy są wykonane z tworzywa przypominającego PBT (są dosyć grube i nie uginają się w palcach) - w dotyku są nieśliskie, matowe, z lekkim uczuciem chropowatości. Palce dobrze się na nich trzymają. Są odporne na brud. Mają lekko cylindryczny kształt i standardową formę. Ogólnie sprawiają dobre wrażenie i granie na nich jest przyjemne.
Symbole na keycapsach powstały metodą "Double-Shot Injection". Oznacza to, że wykonano je z dwóch odrębnych warstw plastiku, które następnie ze sobą złączono. Dzięki temu są nieścieralne. Kilka przycisków posiada dodatkowe znaki (np. klawisze F1 do F12) jedynie namalowane poprzez naniesienie farbki. Są to symbole pokazujące drugą funkcje danego przycisku. Owa farbka z czasem prawdopodobnie się zatrze i stanie się trochę mniej czytelna.

Przełączniki i stabilizatory:
W Thor 200 znajdziemy przełączniki hybrydowe. Deklarowana ich żywotność wynosi 20 mln kliknięć. Są to o tyle nietypowe przełączniki gdyż łączą w sobie prawdziwie mechaniczny klik, ale z rozwiązaniami z klawiatury membranowej (nie ma metalowych kontaktów jak w typowym mechaniku, nie ma też typowych gumowych kopułek jak w zwykłej membranie). Na ile takie rozwiązanie jest skuteczne ciężko jeszcze jednoznacznie określić, wydaje się jednak, że o ile użyto dobrej jakości sprężynek to takie przełączniki powinny wytrzymać naprawdę długo i to bez żadnego dwukliku czy braku reakcji. W trakcie testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z tzw. chattering'iem (niechciane, podwójne kliknięcie) lub jakichkolwiek opóźnień w kliku. Jako ciekawostkę powiemy, że wyjmując blaszkę widoczną na poniższym zdjęciu (odpowiada za charakterystyczny klik i dodaje oporu klikowi) uzyskamy w pełni liniowe przyciski.

Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto typowych dla tańszych klawiatur stabilizatorów, czyli pod metalową płytą puszczono drut, który "łapie" keycapsa na krawędziach. Stabilizacja tych przełączników jest całkiem udana. Jedynie klikając na samych końcach można odczuć, że klik nie jest idealnie gładki.
Pod kątem charakterystyki i głośności dźwięku, przełączniki z Thora 200 są bardzo podobne do Cherry MX Blue i ich wszelkich odmian. Trzeba to wyraźnie zaznaczyć, gdyż producent chwali się, że są ciche jak membrany. No cóż, nie są, ale uznajemy to za plus, gdyż niebieskie przełączniki takie właśnie mają być! Możecie je usłyszeć poniżej:


Kabel:
Posiada średnicę 4.95 mm, długość ~1.8 m, jest średnio elastyczny i dosyć ciężki. Wydaje się bardzo wytrzymały. Owinięty jest w gumowy, dobrze wykonany oplot. Do klawiatury kabel przymocowany jest na stałe. U jej wylotu, zastosowano dodatkowe gumowe wzmocnienie, chroniące kabel przed załamaniem. Zakończony jest wtykiem USB oraz dwoma wtykami jack 3.5 mm.

Profil, nóżki i gumowe stopki:
Klawiatura posiada 5 gumowych stopek. Są one dosyć chwytne i na większości powierzchni stabilizacja jest bez zarzutu. Po rozłożeniu nóżek sytuacja jest trochę gorsza, gdyż nie mają one zakończeń gumowych i klawiatura bardziej się ślizga. Poziom nachylenia klawiatury z rozłożonymi nóżkami jest bardzo dobry i wystarczający. Bez rozłożonych nóżek, klawiatura wydaje się jednak trochę zbyt płaska, aby móc komfortowo z niej korzystać.

Chociaż klawiatura nie należy do zbyt niskich to nie odczuwa się potrzeby używania podpórki pod nadgarstki. Profil keycapsów jak i klawiatury pozwala na wygodne ułożenie dłoni. Praktycznie każdemu wszystko pod tym kątem odpowiadało i nikt nie narzekał na poziom wygody.


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
Thor 200 RGB wyposażona jest tylko w jeden rodzaj przełączników hybrydowych.

rodzaj przełącznika: Hybrydowy Cherry MX Blue
typ: dźwiękowo - dotykowe dźwiękowo - dotykowe
dystans całkowity: ~4mm* 4mm
punkt aktywacji: ~2mm 2mm
siła nacisku do aktywacji: ~60g* 60±5g

Co ciekawe przełączniki te są naprawdę podobne do standardowych niebieskich switchy od Cherry, Kailha czy Outemu. To co na pierwszy rzut oka zwraca uwagę w hybrydach w stosunku do np. Cherry MX Blue to bardziej wyrazisty, mocniej odczuwalny moment aktywacji w którym następuje ten charakterystyczny klik. Hybrydy posiadają po prostu mocniejszy, wyraźniejszy swój moment skoku. *Chociaż według specyfikacji siła nacisku powinna być taka sama jak w Cherry MX Blue, to w praktyce odnosi się wrażenie, że jest to więcej co plasuje te przełączniki bardziej pomiędzy MX Blue a Green. Co ciekawe producent podaje, że dystans jaki pokonuje przełącznik wynosi ok. 3 do 3.8 mm*, jednak w praktyce są to ~4 mm, bo na tyle wciska się keycaps aż do uderzenia o spód. Chociaż rozbieżność w kliku na całej klawiaturze nie jest odczuwalna zbyt mocno, to trzeba przyznać, że występuje. Nie jest to jednak zbyt zauważalne podczas normalnego pisania. W praktyce wszyscy z nas uznali, że pisze się na tej klawiaturze dobrze, jedynie osoby o naprawdę delikatnych dłoniach mogą odczuwać, że klik jest dosyć twardy. Podczas grania tego już się tak nie zauważa i gra się na tym samym poziomie jak na jakichkolwiek niebieskich przełącznikach.

Szybkość rejestracji kliku to ~ 8 ms.

N-key rollover (NKRO) oraz poprawność działania:
Klawiatura posiada tylko opcję ograniczonego KRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

⇒ Thor 200 posiada ograniczone KRO. Poniżej zaznaczyliśmy niebieskimi kropkami kilka możliwych do wykonania kombinacji. Jak widać najwięcej możliwości mamy w okolicy WSADu, na pozostałej części możliwości ograniczają się do ok. 7-8 równoczesnych wciśnięć. Grając w FPS'y lub MMO nie powinniśmy jednak mieć problemu z blokowaniem się przycisków.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje następujące funkcje:

  • Fn + F1 do F8: kontrola multimediów
  • Fn + F9: przeglądarka pocztowa
  • Fn + F10: strona główna w przeglądarce
  • Fn + F11: zablokowanie klawiatury
  • Fn + F12: kalkulator
  • Fn + W: zamiana rolami strzałek z WSAD
  • Fn + winkey: blokada przycisku Windows
  • Fn + 1 do 9/PgUp/PgDn/-/=/strzałki: kontrola podświetlenia

Podświetlenie:
Podświetlenie w Thor 200 RGB jest całkiem udane. Jest ono typowe jak w większości membranowych klawiatur, gdzie zamiast LEDa pod każdym przełącznikiem, znajduje się tutaj podświetlana płytka pod wszystkimi klawiszami. Podświetlenie nie jest intensywne, wydaje się takie stonowane, matowe ale przy tym ładne i całkiem równe. Jedyny minus jaki zauważamy to trochę słabiej podświetlona lewa strona klawiatury, gdzie cyfry 1 do 3 oraz esc i F1 do F2 są jakby trochę przygaszone. W ogólnym odbiorze nie wpływa to naszym zdaniem tak bardzo negatywnie. Chociaż w opisie klawiatura posiada RGB to w praktyce jesteśmy ograniczeni do kilku najpopularniejszych kolorów (niebieski, żółty, czerwony, różowy, seledynowy, biały). Do wyboru mamy kilka różnych trybów podświetlenia (m.in. przejście fali, pulsacja, pojedyncze kolory, aktywacja koloru po wciśnięciu lub na dźwięk). Istnieją tylko 4 poziomy regulacji jasności (w tym wyłączone). Osoby, które lubią tworzyć własne kombinacje świetlne mogą wybrać kolor dla 6 sekcji na klawiaturze. Nad numpadem znajdują się 3 lampki sygnalizujące włączony caps lock, num lock oraz scroll. Mają stonowaną czerwoną barwę i nie rażą po oczach. Ciekawym trybem jest aktywacja głosowa - pod wpływem dźwięku aktywuje się podświetlenie, chociaż praktycznego zastosowania to nie ma, to na pewno stanowi ciekawy bajer. To co nie jest oznaczone na klawiaturze, ani w instrukcji to kontrola efektów świetlnych za pomocą Fn + strzałki lewo i prawo (zmiana kierunku przejścia światła) oraz Fn + "-" i "=" (zmiana szybkości przejścia światła).



Klawiatura nie zapamiętuje ustawień podświetlenia jeżeli wypniemy ją z portu USB. Jeżeli komputer wyłączymy, ale nie wypniemy go z prądu i klawiatura będzie cały czas podpięta to po ponownym uruchomieniu tryb własnego podświetlenia będzie zachowany. P
o wyłączeniu komputera klawiatura dalej świeci. Podświetlenie w trybie przejścia światła jest całkiem płynne.

Porty usb i mic/audio:
Znajdziemy tutaj dwa porty USB i wejście na Audio/Mic. Wystarczają do podpięcia myszki lub niedużych urządzeń przenośnych.

Sterowniki:
Brak. Klawiatura jest typu plug & play. 


4. Podsumowanie

Thor 200 RGB to naszym zdaniem jedna z fajniejszych klawiatur w ofercie Genesisa. Za ok. 150 zł dostajemy tak naprawdę mechaniczną klawiaturę jedynie z elementami membranowej. Sama konstrukcja obecnego tutaj przełącznika hybrydowego jest mechaniczna, ale sposób aktywacji odbywa się jak w typowych membranowych klawiaturach. Przełączniki jakie tutaj zastosowano są nie lada gratką zwłaszcza dla osób, które poszukują nieco twardszych przełączników od Cherry MX Blue. Jedynie osoby o delikatnych dłoniach mogą na początku odczuwać zbyt duży opór w kliku, więc trzeba mieć to na uwadze. Wizualnie klawiatura prezentuje się bardzo dobrze jak na ten segment cenowy, w którym dominują udziwnione konstrukcje. Tutaj mamy stylowy, dosyć prosty design, który nam się bardzo podoba. Podświetlenie chociaż nie jest tak zaawansowane jak w typowym mechaniku, to i tak może się podobać i posiada sporo trybów oraz własnych kombinacji. Tutaj fani świecidełek powinni być mimo wszystko zadowoleni. Jakościowo wydaje się tutaj wszystko w porządku, zarówno materiały jak i wykonanie stoi na dobrym poziomie. Funkcjonalnie Thor 200 wypada również całkiem nieźle, mamy tutaj dostęp do wszystkich podstawowych skrótów multimedialnych. Do tego dwa porty USB i wejście Audio/Mic również zwiększają użyteczność tego modelu.
Reasumując możemy szczerze przyznać, że zarówno gracze jak i osoby, które sporo piszą na klawiaturze i szukają niedrogiej klawiatury mechanicznej na klikających niebieskich przełącznikach, mogą z czystym sumieniem rozważyć ten model.

Cena w dniu publikacji ~149 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj!

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 10.2018)
  • wygoda - 4.2
  • jakość - 4
  • funkcjonalność* - 3.9
  • design - 4.4
  • opłacalność - 4.5

_

*funkcje klawiatury bez użycia sterowników


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.