E-blue Auroza Combo Set

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania (klawiatura)
3. Funkcjonalność (klawiatura)
4. Kształt, precyzja, jakość (myszka Auroza Type-IM)

5. Podsumowanie


E-blue Auroza Combo Set to komplet składający się z myszki Auroza Type-IM i klawiatury Auroza tenkeyless. Ciekawostką jest, że samą myszkę możemy kupić osobno, natomiast klawiatury nie. Niemniej uważamy, że cena kompletu jest bardzo adekwatna do tego co dostajemy.

1. Specyfikacja

Klawiatura Auroza tenkeyless

  • klawiatura typu tenkeyless, wysoko-profilowa
  • rodzaj przycisków: membranowe
  • układ klawiszy - US/INT (duży shift, duży enter)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 383 mm x 192 mm x 28.5 - 35.5 mm
  • waga klawiatury (bez kabla): 885 g
  • połączenie – USB
  • plug & play - brak sterowników
  • 3KRO
  • przyciski multimedialne i funkcyjne
  • kabel – gumowy, o długości ~1.6 m

Myszka Auroza Type-IM

  • sensor optyczny: Avago 3050
  • zakres dpi: 500/1000/2000/3000/4000
  • polling rate: 125, 250, 500 lub 1000 Hz
  • plug & play - brak sterowników
  • maksymalna szybkość ~1.5 m/s (wg specyfikacji sensora)
  • pod 2 głównymi przyciskami przełączniki Omron
  • pleciony kabel o długości ~1.8 m
  • 6 przycisków + scroll
  • rozmiar: 124 x 62 x 39 mm, waga ~97 g

Cena kompletu (klawiatura + mysz) ~269zł

W opakowaniu znajdują się: klawiatura, myszka, komplet wymiennych białych keycapsów, gumki uszczelniające otwory na spodzie obudowy, dwie instrukcje. Wg producenta klawiatura i myszka są kompatybilne z systemami: Windows 2000/98/XP/Vista/Me/Win7, Android, Linux, Mac. 


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów (klawiatura)

Obudowa, wnętrze i wodoodporność:
Górna część wykonana jest niemal w całości z bardzo gładkiego, grubego plastiku (praktycznie cała część wokół keycapsów). Jedynie wykończenia na krańcach obudowy wykonane są z szorstkiego plastiku. Znajdują się tam również wstawki imitujące metal - pełniące tylko i wyłącznie funkcję dekoracyjną (jest to zwykły plastik pomalowany metaliczną farbą). Trzeba jednak na nie uważać, gdyż są podatne na zarysowania. Spód jest wykonany w całości z gładkiego plastiku (z tego samego co wierzch). Wewnątrz znajduje się gruba aluminiowa płyta odpowiadająca za stabilność i sztywność całej konstrukcji. Pod kątem jakości, materiały użyte do budowy tej klawiatury są naszym zdaniem bardzo dobre (jak na cenę klawiatury). Poziom spasowania wszystkich elementów jest również bez zarzutu. Pod kątem wizualnym, uważamy, że model Auroza prezentuje się wyjątkowo dobrze - ma prosty, ale nowoczesny wygląd. Dodatkowo zauważyliśmy, że wszelkie wykończenia i łączenia są wykonane bardzo starannie. Jest to klawiatura typu tenkeyless, czyli nie posiada bloku numerycznego. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że mamy więcej miejsca wokół klawiatury i łatwiej ją transportować.

Cechą szczególną tego modelu jest fakt, że jest ona częściowo wodoodporna. Zapytacie, dlaczego częściowo? Otóż, woda wylana na klawiaturę nie powinna jej uszkodzić, o ile nie dostanie się pod górną część obudowy gdzie znajduje się cały układ elektroniki - co bardzo ważne sama membrana jest wodoodporna, więc nią nie musimy się przejmować. Z myślą o minimalizacji skutków zalania, producent zastosował trzy odpływy wody na wierzchu obudowy (dwa pod spacją, jeden pod strzałkami) które odprowadzają wodę spod keycpasów oraz cztery otwory na spodzie - które mają za zadanie odprowadzenie wody, gdy ta dostanie się już do wnętrza. Poniżej możecie zobaczyć jak ma się to w praktyce 🙂

e-blue auroza set 13
kliknij, aby powiększyć

Keycapsy (czcionka i układ klawiszy):
Wykonane są z grubego plastiku, co gwarantuje, że wytrzymają długie lata użytkowania. Do tego są bardzo pewnie i mocno osadzone. Z wierzchu są lekko szorstkie, co sprawia, że są średnio przyjemne w dotyku (z opinii osób testujących, nikt się nimi nie zachwycał, ale też zbytnio ich nie krytykował). Bardzo dobrze przeciwdziałają ślizganiu się palców. Ich wysokość to 7-7.8 mm czyli nie należą do najwyższych (np. w klawiaturach mechanicznych średnia wysokość keycapsa to 8-10 mm). Symbole zostały wycięte laserowo, a następnie powstałe żłobienie wypełniono farbką. Niestety, symbole dosyć szybko zaczynają się ścierać i stają się słabo widoczne. Czcionka nikomu z nas specjalnie nie przypadła do gustu. Układ klawiszy to zmodyfikowany US-Int, czyli długi lewy shift i rzadko spotykany duży enter i backspace - jest to bardzo fajny układ i dziwi nas fakt, że tak rzadko spotykany. W zestawie dostajemy 12 dodatkowych białych keycapsów.

Przełączniki i stabilizatory:
W klawiaturze znajdziemy standardowe przyciski membranowe, czyli za wrażenia i wytrzymałość przycisku odpowiadają gumowe kopułki znajdujące się między membraną a keycapsem. Wg producenta mają one wytrzymać do 10 mln kliknięć. Z tego co widzieliśmy w środku klawiatury, są one duże, grube i wyjątkowo sprężyste - co może sugerować, że rzeczywiście tyle wytrzymają i zapewnią w długim okresie czasu jednolity klik. Bardzo dobrze sprawdza się stabilizacja długich przycisków (shift, spacja, enter). Klikając na krawędziach, przycisk wciska się gładko (niemal tak samo jak przy nacisku centralnym) i równo. Na specjalną uwagę zasługuje stabilizacja spacji, która poza standardową stabilizacją metalowymi drutami, posiada podwójne sprężyny (aby zdjąć spacje, trzeba odkręcić śrubki mocujące owe sprężyny). Poza równym klikiem na całej długości, gwarantuje to bardzo szybkie odbicie. Spacja posiada jednak pewien minus w postaci metalicznego odgłosu, jaki powstaje w momencie powrotu spacji do pozycji początkowej - może to trochę przeszkadzać i irytować, przynajmniej do czasu zanim przywykniemy do tego dźwięku. Krótko mówiąc sugerujemy pisać lub grać na Aurozie z założonymi słuchawkami ;). Dodamy jeszcze, że z rowków na stabilizatory wychodzi smar, co nie jest najprzyjemniejszym widokiem.

Kabel:
Posiada gumowy oplot, średnicę 4.4 mm i długość ~1.60 m. Jest bardzo elastyczny. Zakończony jest pojedynczym wtykiem USB (posiada również filtr ferrytowy). Pod kątem jakościowym nie budzi w nas żadnych zastrzeżeń (kabel był przez nas wielokrotnie zwijany, zaginany i nic złego się z nim nie stało). 

Profil, nóżki i gumowe stopki (wysokość klawiatury i wygoda użytkowania):
Klawiatura jest lekko nachylona - naszym zdaniem wystarczająco. Gwarantuje to, że nawet bez rozkładania nóżek można z niej wygodnie korzystać. Posiada niewielką zintegrowaną podpórkę pod nadgarstki, która jedynie podpiera cześć śródręcza - nie czujemy jednak najmniejszej potrzeby stosowania czegoś dłuższego. Osoby, które lubią mocniejsze nachylenie mają do dyspozycji podwójne nóżki - jesteśmy wielkimi zwolennikami takiego rozwiązania, gdyż zapewnia ono odczuwalną różnicę w wysokości pomiędzy wszystkimi trzema pozycjami. Ich montaż i wytrzymałość są również bez zarzutu. Szkoda, że nóżki nie posiadają gumowych zakończeń, gdyż w przypadku gdy je rozkładamy, klawiatura nie leży na biurku tak stabilnie jak ze złożonymi. W pozycji "na płasko" za stabilność odpowiada 6 gumowych stopek (są bardzo mocno przyklejone, więc o ich trwałość nie musimy się martwić). Wśród nas nie było osoby, dla której profil okazałby się niewygodny.


3. Funkcjonalność (klawiatura)

  • rodzaje przycisków

W klawiaturze zastosowano standardowe przyciski membranowe. Siła nacisku potrzebna do ich aktywacji waha się w przedziale 52 - 57 g. Jak to z membranami bywa, po pewnym czasie wymagana siła do ich aktywacji zwyczajnie maleje.
Niestety, membrany nie posiadają oznaczeń odnośnie ich twardości, więc przed faktycznym zakupem nie da się tego dowiedzieć. Minusem membran jest to, że zawsze do samego końca trzeba wciskać przycisk, aby uzyskać rezultat - są to ok. 4mm. W przypadku modelu Auroza, przyciski wydają się mniej standardowe niż w wielu innych membranowych klawiaturach. Posiadają dosyć twarde gumowe kopułki (porównywalne do klawiatur gamingowych Logitecha), które zapewniają wyjątkowo wyrazisty klik, a do tego bardzo szybko odbijają. Są przy tym jednak dosyć głośne. Wg naszego pomiaru aktywują się pod naciskiem ~57 g. Krótko mówiąc nie zaznamy tutaj wszechobecnego w większości membran "mułowatego", nijakiego kliku. W porównaniu do innych klawiatur membranowych jakie testowaliśmy (Manticore, Octane i KB-G265) można stwierdzić, że klik Aurozy jest od nich odrobinę twardszy. Manticore i Octane mają bardziej miękki, cichszy i mniej wyrazisty klik. W KB-G265 jest bardziej podobny, jednak nie zapewnia tak szybkiego odbicia.
Więcej o różnicach poszczególnych przycisków przeczytasz tutaj.

  • n-key rollover/ghosting

Zapewne części osób nie spodoba się fakt, że klawiatura posiada jedynie ograniczone 3KRO. Czemu ograniczone? Otóż, są takie kombinacje, które nie pozwalają zarejestrować wciśniętych równocześnie nawet trzech przycisków (np. po wciśnięciu A+S, możemy wcisnąć dowolny dodatkowy przycisk poza tymi zaznaczonymi czerwonym iksem na zdjęciu poniżej). Jak bardzo wpływa to na granie? Otóż w większości FPSów nie odczujemy żadnego problemu, gdyż przyciski ctrl, shift, alt, spacja oraz kombinacja dwóch przycisków kierunkowych (WSAD) działają ze sobą bez problemu (drugi przykład na zdjęciu poniżej). Niestety w wiele gier wymagających większej ilości równocześnie wciśniętych przycisków nie będzie nam dane pograć.

  • klawisze multimedialne i funkcyjne

Klawisz funkcyjny Fn umożliwia następujące kombinacje:
1. Fn + klawisz Windows - przełącza na tzw. Game Mode blokujący owy przycisk.
2. Fn+ F1 - włącza "Mój Komputer".

3. Fn + F2 - włącza program pocztowy.
4. Fn + F3 - włącza przeglądarkę internetową.
5. Fn + F4 - włącza odtwarzacz muzyczny/filmowy.
6. Fn + F5 do F11 - umożliwia kontrolę multimediów (kontrola głośności, zmiana piosenek, pauza/start)
7. Fn + F12 - włącza "zakładki" w Mozilli oraz "moje ulubione" w Explorerze.


  • podświetlenie

Jedynymi elementami podświetlanymi są boczne listwy oraz logo Auroza (wraz z paskami po jego bokach) umieszczone w górnej części klawiatury. Podświetlenia nie da się wyłączyć. Świeci na kolor niebieski, intensywnie, lecz nie razi w nocy.

  • sterowniki

Klawiatura jest typu plug & play, czyli nie posiada sterowników.

  • porty usb i mic/audio

Brak dodatkowych portów USB i Audio


4. Kształt, precyzja, jakość (myszka)

Załączaną w komplecie myszkę Auroza-IM można zakupić również osobno i wbrew pozorom jest to jeden z ciekawszych modeli w ofercie firmy E-blue. Myszka jest typu plug & play.

  • kształt, powierzchnia i waga

Wymiary myszki to: długość - 124 mm x szerokość - 62 mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 39 mm. Natomiast szerokość przycisków to ~25 mm. Myszka jest symetryczna, dzięki czemu mogą ją użytkować prawo i lewo ręczni gracze. Niemal identyczny kształt znajdziemy w modelu Auroza Type-G. Podstawową różnicą względem tego modelu jest to, że w Type-IM zastosowano inne boki. Można powiedzieć, że zamiast standardowego pojedynczego panelu, znajdziemy tu zlepek trzech paneli, w tym dedykowany pod kciuka. W przypadku osób o dużych dłoniach można odczuć niepewność chwytu, gdyż palce układają się również na licznych wgłębieniach pomiędzy panelami. Na szczęście wszystkie krawędzie są dobrze zaokrąglone. Nie ma tu efektu "dźwigni" jaki zaobserwowaliśmy w modelu Type-G. Prawy bok jest średnio przyjemny dla palców, ponieważ dedykowane miejsce dla serdecznego i małego jest zbyt małe, aby tylko na nim mogły one spoczywać. Niemniej, palce na prawym boku zmieścimy. Kształt sprzyja tylko układowi palców 1+2+2 (dla 1+3+1 jest za mało miejsca na palec środkowy - zahacza o przyciski)). Myszkę pokryto bardzo gładkim, matowym plastikiem. Jest on przyjemny w dotyku, lecz może u niektórych osób wywołać delikatną potliwość dłoni. Gorzej prezentują się szare wstawki, które są śliskie i mniej przyjemne dla dłoni.

Waga myszki to 97 g, trzymając ją w dłoni czujemy, że główny ciężar przypada bardziej na tył. Wagę zawsze można zredukować aż o 27 g poprzez wyciągnięcie z wnętrza myszki ciężarka oraz zdjęcie bocznych paneli (wymaga to jednak jej rozkręcenia, co wiąże się z utratą gwarancji).

  • precyzja

W myszce zastosowano sensor optyczny Avago 3050 o przyjemnym "miękkim" feelingu". Podobnie jak w większości przypadków, posiada on niestety wysoki LOD oraz cechuje się dużą wybrednością powierzchni na której pracuje. Zaleca się z niego korzystać do 1000 dpi. Prędkości maksymalne są bardzo dobre, pod warunkiem, że korzystamy z odpowiedniej podkładki.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – zalecamy korzystać z podkładek w kolorze innym niż czarny (np. Tesoro Aegis - 4CD, Zowie G-SR - 3.5CD, ASUS Glide Speed - 4CD, Roccat Raivo - 3.5CD, Roccat Siru - 4CD, Qpad CT White - 2.5CD, Razer Vespula - 2.5CD, XtracGear Carbonic - 3.5CD). Na czarnych prędkość maksymalna jest zauważalnie niższa, a LOD wynosi na większości ~3.5CD. Zdarzają się jednak wyjątki i tak np. na Logitechu G440, myszka działa bardzo dobrze (LOD ~3.5CD), natomiast na szarawym Razer Goliathus Speed już nie.

Dpi – podane przez producenta wartości (500/1000/2000/3000/4000) trochę odbiegają od faktycznych. Wg naszych pomiarów jest to ~550, ~1120, ~2200, ~3250, ~4500.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – występuje głównie przy wartościach od 2000 dpi w górę. Przy 500 i 1000 dpi nie jest odczuwalny.

kliknij, aby powiększyć

Predykcja – odczuwalna jedynie przy wartościach 2000, 3000 i 4000 dpi.

Interpolacja – przy 500, 1000, 2000 dpi jej nie ma, wyższe wartości są interpolowane.

Maksymalna szybkość – realne wyniki wychodzą znacznie powyżej wartości podanej w specyfikacji sensora i zależą od podkładki na której pracuje myszka. Wg naszych pomiarów (dla 500 dpi) jest to nawet ~4 m/s na podkładkach innych niż czarne, zarówno materiałowych jak i plastikowych (bez względu na Hz). Na czarnych jest to ~2-2.5 m/s dla 500Hz. Po ustawieniu na 1000Hz szybkość trochę spada. Po przekroczeniu maksymalnej szybkości kursor zwalnia lub zatrzymuje się w miejscu. Im wyższe dpi tym szybkość maksymalna spada (dla 1000 dpi, o ~1m/s, dla 2000/3000/4000 dpi, o ~2 m/s).

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Polling rate – wszystkie wartości są stabilne, o spójnym przesyle danych (na spodzie myszki znajduje się suwak, którym możemy przełączać pomiędzy czterema wartościami 125, 250, 500 i 1000Hz).

Smoothing – nie występuje. Do tego sensor zapewnia bardzo przyjemny feeling i płynność ruchu.

Akceleracja pozytywna – niewielka, ale jest (kształtuje się na poziomie 2 %).

  • jakość, przyciski i podświetlenie

Jakość użytych materiałów jest bardzo dobra (wszystkie plastiki są zdecydowanie z wyższej półki cenowej), gorzej z ogólnym wykonaniem. Trzymając ją w dłoni czujemy jakby wszystko w niej chodziło. Wszystkie szare wstawki poruszają się pod naciskiem dłoni. Mamy wręcz wrażenie, że zbyt mocne ściśniecie może je połamać. Chociaż jest to tylko wrażenie i w rzeczywistości nic takiego się nie dzieje, to niesmak pozostaje. Większym problemem są luźne przyciski, soczewka i słabo osadzony scroll. Nie ma tragedii, ale wolelibyśmy gdyby było to wszystko lepiej spasowane i przymocowane. Przyciski i scroll, poza głównymi działają identycznie jak w modelu Type-G (opisane tutaj). Zastosowano w końcu te same komponenty. Dwa główne są natomiast inne (wraz z konstrukcją całego przycisku). Ich klik jest zauważalnie lepszy. Jest bardzo zwarty, szybko odbija, nie ma przekliku (w momencie gdy słyszymy klik, przycisk nie schodzi niżej). Nie ma jednak pełnej "chrupkości". Opóźnienie kliku jest na poziomie ~3 ms, czyli tak samo jak w Type-G.

  • 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki Omron D2FC-F-7N - wytrzymujące do 5 mln kliknięć.
    • ocena kliku - 3.5/5 *(5 to najlepsze)
    • miękkość - 2.5/5 *(5 to najsztywniejsze)
    • głośność - 3/3 *(3 to najgłośniejsze)

Zastosowano ten sam mikrokontroler co w modelu Type-G, czyli Holtek HT82F5. Z tego co już pisaliśmy wcześniej użyto też dużo lepszy sensor A3050 (niestety nie posiada on oryginalnej soczewki Avago). Teflonowe ślizgacze spisują się trochę gorzej niż w modelu Type-G (nie są zbyt cienkie, więc nie szuramy spodem, ale poślizg jest zauważalnie mniej gładki). Kabel jest taki sam.

Myszka posiada podświetlenie zależne od wybranego poziomu dpi. Przy 500 dpi jest czerwone, przy 1000 - niebieskie, przy 2000 - zielone, przy 3000 - fioletowe, przy 4000 - pomarańczowe. Podświetlenie wolno pulsuje. Jest bardzo wyraźne, ale naszym zdaniem zbyt intensywne, gdyż w nocy razi trochę po oczach. Niestety nie da się go wyłączyć.


5. Podsumowanie

Komplet E-blue Auroza Combo, można polecić osobom, które poszukują zarówno nowej klawiatury, jak i myszki. Uważamy, że kupowanie go tylko dla jednego z tych produktów nie ma większego sensu (głównie ze względu na cenę). Jak to mamy w zwyczaju, aby polecić klawiaturę membranową musi się ona w jakiś sposób pozytywnie wyróżniać. Auroza należy do modeli, które są w stanie przyciągnąć naszą uwagę. Przede wszystkim spodobała nam się jej wodoodporność, jakość wykonania oraz typ (jest bardzo mało membranowych tenkeyless'ów). Z drugiej jednak strony, mocno ograniczone KRO, brak podświetlenia, głośność kliku, ścierająca się czcionka, spacja wydająca mało przyjemny odgłos, wiele osób zniechęciło. Decydując się na korzystanie z tej klawiatury trzeba być po prostu w pełni świadomym jej minusów i samemu zadecydować czy jesteśmy w stanie na nie przystać. Odnośnie myszki możemy powiedzieć, że praktycznie każdy, kto zaakceptuje jej futurystyczny wygląd, średnio wykonaną obudowę (głównie zbyt luźne przyciski) oraz wysoki LOD, będzie w stanie pograć na niej nawet w najbardziej wymagające gry. Najważniejszy element - sensor A3050, został wyjątkowo dobrze skalibrowany i naprawdę przyjemnie się z niego korzysta (zwłaszcza przy 500 dpi). Kształt jest do zaakceptowania (o ile nie mamy zbyt dużych dłoni). Osoby lubiące bardzo lekkie myszki są w stanie uzyskać tutaj nawet 70 g (po wyjęciu ciężarka i ściągnięciu części obudowy). Jest to jeden z tych nielicznych przypadków, gdzie dołączana myszka nie jest jedynie dodatkiem do klawiatury, którego nikt świadomie nie kupiłby osobno, lecz stanowi w pełni wartościowy produkt. Recenzowany komplet, pomimo kilku niedociągnięć, może zainteresować niejednego gracza.

Cena w dniu publikacji – 269 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę kompletu

  KLAWIATURA

  • wygoda - 4.5
  • jakość - 3.7
  • funkcjonalność - 2
  • design - 3.5

dodatkowy plus za wodoodporność

MYSZKA

  • kształt - 3
  • waga - 3
  • sensor - 3.5
  • jakość - 2.5
  • powierzchnia - 3.5
  • przyciski - 3
  • scroll - 3.8
  • ślizgacze - 3
  • przewód - 3.5
Przyznana tylko dla osób, które poszukują wodoodpornej klawiatury oraz wiedzą, że zrobią użytek z załączonej do kompletu myszki.