Cougar 700K

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu full size
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX Red, Brown
  • układ klawiszy - US/INT (duży shift, mały enter)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys):  485 mm x 212(z podpórką) / 167(bez) mm x 16 - 41 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~1000 g (z podpórką - 1115 g)
  • podświetlenie: pomarańczowe
  • połączenie – USB
  • hub USB/Audio
  • dodatkowe przyciski
  • sterowniki
  • podpórka pod nadgarstki
  • n-key rollover
  • kabel – pleciony, o długości ok. 1.80 m
  • cena: ~639 zł [MX Red] oraz [MX Brown]

Recenzowany egzemplarz wyposażony jest w przełączniki Cherry MX Red

UWAGA: Po podpięciu klawiatury do komputera, trzeba od razu zrobić aktualizację firmware do najnowszej wersji.

Topowym modelem klawiatury w ofercie Cougar'a jest recenzowany "mechanik" o nazwie 700K. Patrząc na funkcje jakie oferuje, to jest to model kierowany dla najbardziej wymagających i co by nie mówić majętnych graczy. Walkę o klienta utrudnia jednak fakt, że w przedziale cenowym 600-700zł panuje spora konkurencja. Klawiatura Cougar'a posiada jednak pewne cechy, które zdecydowanie mogą "wyróżnić ją z tłumów".


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Kupując tak drogą klawiaturę, można mieć prawo oczekiwać od niej najwyższej jakości (zarówno pod względem materiałów, jak i wykonania), wygody z korzystania oraz udanego designu. 700K składa się niejako z czterech odrębnych części - plastikowego spodu, górnej listwy, dolnej listwy oraz aluminiowej płyty, w której osadzone są przełączniki. Na pewno na pochwałę zasługuje użyty tu plastik. Jest on lekko chropowaty, gruby, a przy tym dosyć elastyczny - w dotyku przypomina nam powierzchnię dobrych plastikowych podkładek pod myszkę. Krótko mówiąc, użyte materiały są z najwyższej półki. Pod kątem wytrzymałości, klawiatura prezentuje się równie dobrze. Niestety gorzej jest z dbałością o detale. Już w momencie wzięcia klawiatury do ręki, zauważyliśmy, pewną niedoróbkę w postaci słabo przylegającej górnej listwy (jest luz między listwą, a stalową płytą). Otóż, nawet gdy wciskamy trochę mocniej umieszczone na niej przyciski multimedialne, to zauważalnie (o kilka milimetrów), cała ramka odgina się i powstaje nieduża szpara. Po prostu mamy wrażenie, jakby brakowało tam śrubki, która docisnęłaby tą część do reszty obudowy. Szczerze powiedziawszy ma to znacznie bardziej estetyczne niż jakiekolwiek inne - gdyż odpaść na pewno nie odpadnie, niemniej wydając taką kwotę może oczekiwać doskonałości. Z dolną listwą jest trochę lepiej, aczkolwiek również posiada odrobinę "luzu". Na szczęście są to jedyne elementy obudowy, do których można mieć zastrzeżenia. Jak zapewne zauważyliście na zdjęciach, jest to typ klawiatury mechanicznej, w której patrząc z boku widać prawie całe przełączniki - nie ma tzw. nadbudowy, czyli dodatkowej ramki pod którą dopiero mogłaby znajdować się aluminiowa płyta. W 700K to właśnie ta płyta stanowi górę obudowy, jak i warstwę usztywniającą i chroniącą wewnętrzne elementy przed uszkodzeniem. Przechodząc do designu, to określilibyśmy go jako co najwyżej ładny, zdecydowanie bez efektu "wow", czy jakiegokolwiek nadzwyczajnego zachwytu. Pierwsze z czym nam się kojarzy to typowa niemiecka surowość, "prosta elegancja", której czegoś jednak brakuje, aby nas zauroczyć. Do tego pomarańczowe podświetlenie, naszym zdaniem nie bardzo pasuje do srebra - na zdjęciach wygląda lepiej niż w rzeczywistości. Przy tym wszystkich trzeba jednak przyznać Cougarowi plusa za "zgrabne" zaimplementowanie dodatkowych przycisków, które dobrze wpasowują się w całą konstrukcję (patrząc na większość klawiatur na rynku, posiadających dodatkowy blok przycisków, to 700K zdecydowanie przoduje pod kątem wyglądu).

Pod kątem wygodny, kierować można już głównie same pochwały. Profil jest naszym zdaniem odpowiednio dobrany. Raczej nikt nie powinien odczuwać żadnego rodzaju dyskomfortu, tym bardziej, że za sprawą dołączanej podpórki pod nadgarstki, do wyboru mamy aż trzy możliwości dostosowania profilu pod własne preferencje - bez podpórki, z podpórką, oraz z dodatkową nakładką na podpórkę (możemy podpiąć ją na lewej lub prawej stronie podpórki, mocując na dwóch magnesach). Owa nakładka jest pokryta gumą i jest bardzo przyjemna w dotyku  (sama podpórka jest natomiast plastikowa). Mocowanie podpórki z klawiaturą uznajemy za dobre - przy normalnym korzystaniu nie powinno ulec uszkodzeniu, lecz gwałtowne, silne szarpnięcie mogłoby ułamać plastikowe zawiasy.
Bardzo pozytywnie zaskoczył nas fakt, że nikt nie miał problemów z przyzwyczajeniem się do bloku przycisków po lewej stronie. Do tej pory, za każdym razem gdy testowaliśmy klawiatury posiadające dodatkowe przyciski w tym miejscu, wymagało to przynajmniej kilku godzin, aby jakoś przywyknąć do poprawnego ułożenia ręki.

cougar 700k 13x

Wnętrze:
Aby dostać się do wnętrza trzeba odkręcić aż 27 śrubek (część znajduje się na spodzie, część na górze). Widać tu standardową płytę z obwodem drukowanym, na której wszystko jest w jak najlepszym porządku - wszelkie luty, spojenia i łączenia kabli są nienaganne. Dobry mikro-kontroler firmy NXP powinien zagwarantować bezproblemową prace klawiaturze. Dodatkowo zastosowano osobny led-kontroler firmy Holtek odpowiadający za tryby podświetlenia. Przy okazji możemy zauważyć, że wszystkie dodatkowe przyciski znajdujące się na górnej listwie są tzw. plate-switch'ami (ich żywotność przeważnie wynosi od 500tyś do 3mln kliknięć - niestety nie wiemy jakie tutaj zamontowano).

cougar 700k 9xx

Keycapsy (czcionka i układ klawiszy):
Klawiatura dostępna jest w najpopularniejszym układzie w Polsce - US-Int (długi shift, krótki enter, długi backspace). Naszym zdaniem wybrano doskonałą czcionkę, dosyć standardową, "stonowaną" i bardzo czytelną. Elementem odróżniającym układ 700K jest niewątpliwie "przełamana" spacja - o zaletach i wadach takiego rozwiązania przeczytacie w dalszej części poświęconej dodatkowym przyciskom.

Keycapsy zostały wykonane z podwójnej warstwy tworzywa ABS - niestety nie należą do tych najbardziej wytrzymałych. Ściskając keycaps palcami czuć jak plastik łatwo się ugina - zapewniamy jednak, że podczas normalnej pracy (pisania lub grania) na pewno nic złego im się nie stanie. Dodamy tu jeszcze, że 5 szarych dodatkowych przycisków po lewej stronie jest wykonana z innego rodzaju plastiku, znacznie gorszego (bardziej kruchego) - zalecamy ich za często nie ściągać, a już na pewno nie ściskać gdyż mogą łatwo pęknąć. Symbole na keycpasach zostały wycinane laserowo (czyli na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której wycięto znaki) - czcionka na pewno nie zejdzie, więc pod tym względem nie mamy co się martwić.  W dotyku są lekko gumowane, mają cylindryczny kształt i są perfekcyjnie zaokrąglone na krawędziach - ogólnie są bardzo przyjemne w dotyku. Posiadają standardową wysokość dla klawiatur mechanicznych (9 - 11 mm). Szkoda, że producent nie pokusił się o dodanie o-ringów (gumowych nakładek pod keycpasy), które przy przełącznikach MX Brown i Red, akurat mają uzasadnione zastosowanie oraz Keycap-pullera, do łatwiejszego ściągania nakładek.

Przełączniki i stabilizatory:
Standardowa żywotność przełączników Cherry MX to 50 milionów kliknięć. Jak pokazuje czas, doskonale znoszą wieloletnie, codzienne użytkowanie, bez zmian w kliku. Jakość niemieckich przełączników jest niepodważalna. Na pochwałę zasługuje również użycie w modelu 700K oryginalnych stabilizatorów Cherry MX pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter). Wbrew pozorom niewielu producentów sprzętu dla graczy decyduje się na takie rozwiązanie. Na szczęście firma Cougar, wspierając swoich rodaków z Cherry, zastosowała je w swoim modelu. Podstawowym plusem  takich stabilizatorów jest przeciwdziałanie chwianiu się przycisków oraz zagwarantowanie znacznie lepszego wrażenia z kliku - przycisk naciska się bardziej gładko i równo. Jako, że klawiatura posiada dzieloną spację, to naszym zdaniem jest to szczególnie istotne.

Kabel:
Posiada średnicę 6.8 mm, długość 1.80m, jest dosyć sztywny i naszym zdaniem, bardzo wytrzymały. Owinięty jest w gruby, materiałowy, świetnie wykonany oplot (nie ma żadnych oznak, aby miał spadać lub ulec jakiejś deformacji - jak to nieraz bywa w przypadku oplotów).
Do klawiatury przymocowano go na stałe. U jej wylotu, zastosowano dodatkowe plastikowe wzmocnienie, chroniące kabel przed załamaniem. Zakończony jest podwójnymi, pozłacanymi wtykami USB oraz jack 3.5 mm.

Nóżki i gumowe stopki:
Na spodzie znajdują się bardzo solidne, jednostopniowe nóżki posiadające na końcach gumę. W momencie gdy je złożymy, owa guma pełni rolę anty-poślizgowych, płaskich stopek. W przedniej części znajdziemy jeszcze dwie, mocno przyklejone stopki (po jednej na każdą stronę). Pomimo, że rozmiarowo nie są zbyt duże, to guma z której je zrobiono jest bardzo "chwytna". Wszystko to sprawdza się doskonale, gdyż klawiatura pewnie stoi na biurku, zarówno przy złożonych jak i rozłożonych nóżkach. Dodatkowo, pod podpórką na nadgarstki znajdują się trzy stopki, więc gdy połączymy ją z klawiaturą, całość jeszcze lepiej przylega do biurka. Konstrukcja klawiatury jest tak sztywna, że nie ma mowy o jej uginaniu się podczas pisania.


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
Klawiatura Cougar 700K dostępna jest na dwóch rodzajach przełączników Cherry MX - RED (czerwonych) oraz BROWN (brązowych). Testowany przez nas model wyposażony jest w czerwone (o drugim rodzaju możecie przeczytać >tutaj<).  Są to liniowe przełączniki, które na całej długości kliku stawiają jednakowy opór. Można powiedzieć, że do samego dołu wciskają się niezwykle gładko i lekko (aktywacja przycisku odbywa się już pod naciskiem 45g). Są to najmiększe przełączniki z całej rodziny Cherry MX, więc wielogodzinne wciskanie, trzymanie przycisków (np. ciągłe operowanie WSAD'em) w ogóle nie meczy. Z tego też względu, zalecane są głównie do grania w FPS'y. Trzeba jednak pamiętać, że osoby o sporej wadze lub ogromnych dłoniach mogą zbyt łatwo je przypadkowo aktywować - w większości przypadku takie osoby decydują się na twardsze odpowiedniki Redów, czyli MX Black. Musimy jeszcze zaznaczyć, że MX Red nie nadają się do pisania dłuższych tekstów. W porównaniu z MX Brown lub Blue, popełnia się na nich znacznie więcej błędów. Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi znajdziecie >tutaj<.

cherry-mx-red-gif

mx-red wykres

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura umożliwia aktywację 2 trybów KRO (na poniższym zdjęciu na żółto zaznaczone są aktywowane przyciski). Przypominamy, że instalacja najnowszego firmware całkowicie likwiduje problem, w którym niektóre przyciski były blokowane lub po wciśnięciu kilku klawiszy naraz, następowało samoczynne powtarzanie jednego z nich (krótko mówiąc, po podpięciu klawiatury do komputera, nie ma co wpadać w panikę tylko trzeba instalować najnowsze sterowniki 🙂 ).

- 1 tryb, czyli NKRO umożliwia zarejestrowanie wszystkich przycisków wciśniętych naraz (łącznie z dodatkowymi przyciskami - G1 do G6).

- 2 tryb, czyli 6KRO umożliwia zarejestrowanie maksymalnie do 6 przycisków wciśniętych równocześnie.
cougar 700k 6kro

Klawisze multimedialne, funkcyjne i makro:
1. Klawiatura posiada dedykowane przyciski do obsługi odtwarzacza muzyki (na zdjęciu poniżej zaznaczone na żółto) - start/stop, wyłączenie, przełączanie piosenek, wyciszenie dźwięku, regulacja głośności.
2. Do kontroli podświetlenia używamy przycisku z ikonką słoneczka (zaznaczone na różowo) oraz kombinacji Fn + ten przycisk i Fn + MR (zaznaczone na brązowo).
3. Na szczęście przycisk "windows" jest tylko po prawej stronie, ale w razie potrzeby jego zablokowania, możemy nacisnąć przycisk oznaczony kłódką (zaznaczone na pomarańczowo).
4. Profile przełączamy przyciskami M1 do M3 (zaznaczone na biało).
5. Tryby KRO przełączamy kombinacją klawiszy FN + SCR-LK lub PAU-BRK (zaznaczone na niebiesko)

W zależności od tego, czy korzystamy z  zainstalowanych sterowników czy działamy bez nich, kombinacja FN + F1 do F4 ma inną funkcję (zaznaczone na zielono):
1. Bez sterowników - przełączamy polling rate między 125, 250, 500 i 1000Hz.

2. Ze sterownikami - zmieniamy szybkość powtarzania wciśniętego przycisku (x1, x2, x4, x8)

Jak przystało na zaawansowaną klawiaturę, możemy w modelu 700K korzystać z funkcji nagrywania makr w locie. W tym celu wciskamy przycisk "MR" (zaznaczony na brązowo), następnie wybieramy dowolny przycisk na klawiaturze, pod którym zapiszemy nasze makro (poza multimedialnymi i funkcyjnymi) i wykonujemy dowolną kombinację klawiszy (opóźnienie jest również rejestrowane), na koniec zatwierdzamy to ponownym wciśnięciem przycisku "MR". W przypadku jak przypadkowo nadpiszemy jakiś przycisk, jest możliwość zresetowania danego profilu naciskając przycisk FN + M1 do M3. Niestety wszystkie inne ustawienia, w tym te zapisane w sterownikach, również zostaną skasowane (na szczęście, wystarczy wejść w sterowniki i naciskając apply, przywrócimy wszystkie makra i ustawienia podświetlenia jakie mieliśmy zapisane).

Klawiatura posiada 6 dodatkowych przycisków (G1 do G6), które możemy wykorzystać wedle naszego uznania - możemy zaprogramować im dowolną funkcję. Niewątpliwie, elementem mocno wyróżniającym 700K wśród innych klawiatur jest zastosowanie podzielonej spacji na dwie części - przy standardowych ustawieniach, tylko lewa część działa jako spacja, natomiast prawa (przycisk G6) nie ma żadnej funkcji. Z punktu widzenia pisania, spacja taka może na początku powodować pewną niewygodę, przez co koniecznym wydaje się zaprogramowanie przycisku G6 również jako spacji (zbyt często się go naciska, aby był sens używania go jako innego przycisku). Natomiast podczas grania, trzymając palce na WSAD'dzie umiejscowienie tego przycisku wydaje się wręcz rewelacyjne, nie odczuwa się potrzeby posiadania długiej spacji - dostajemy po prostu bardzo wygodnie umiejscowiony dodatkowy przycisk, który niezwykle łatwo i szybko naciskamy kciukiem. Dzięki takiej spacji, być może po raz pierwszy, spora cześć graczy użyje opcji do zmiany profili - w tym przypadku możliwość szybkiego przełączania między profilem do pisania, a grania wydaje się realnie użyteczna.

Podświetlenie:
Dostępny jest tylko jeden kolor podświetlenia - pomarańczowy, który jest wiodącym wśród produktów Cougar'a. Nie ukrywamy, że czujemy pewien niedosyt, że w tej cenie nie zastosowano podświetlenia RGB.
Za pomocą dedykowanego przycisku możemy regulować stopień natężenia podświetlenia (są trzy fazy do wyboru - 100%, 66% i 33%), wyłączyć je lub ustawić tryb pulsacji. Kombinacja klawiszy Fn + MR umożliwia ustawienie indywidualnego podświetlenia dla każdego przycisku z osobna (widoczne na prawym zdjęciu poniżej).

cougar 700k 11x

cougar 700k 12x

Najciekawszym elementem podświetlenia jaki posiada klawiatura 700K są dodatkowe, cztery specjalne tryby - przejście światła w poziomie lub w pionie, dyskoteka oraz podświetlanie wciśniętego przycisku (widoczne na poniższym filmiku). Co ciekawe, a zarazem irytujące, jest możliwość ustawienia tych trybów pod tzw. "sleep mode", czyli w momencie gdy nie korzystamy z klawiatury przez 2, 4, 6 lub 8 minut, jeden z tych trybów samoczynnie się aktywuje. Zapytacie, czemu piszemy, że jest to irytujące? Otóż, nie byłoby w tej opcji nic złego, gdyby nie fakt, że trzeba mieć zainstalowane sterowniki, aby moc wyłączyć tą funkcję (przypominamy, że reset ustawień z pozycji klawiatur powoduje zawsze jej włączenie). Gdy nie korzystamy ze sterowników, niestety nawet przy całkowitym wyłączeniu podświetlenia, klawiatura po 2 minutach włącza dyskotekowe podświetlenie (nazwaliśmy je tak, gdyż w momencie słuchania jakiejś tanecznej muzyki ten tryb dodaje dyskotekowego klimatu :D). Po pewnym czasie, w szczególności gdy oglądamy np. film, staje się to męczące. Niemniej, jest to innowacyjna funkcja, która nie jednej osobie na pewno się spodoba.

Porty usb i mic/audio:
Klawiatura posiada jeden port USB oraz wejście od mikrofonu i słuchawek. Pod USB możemy podpiąć bez problemu mało wymagające urządzenia np. myszkę. Wejścia na jack 3.5 działają poprawne jako przedłużacz, lecz w przypadku gdy posiadamy dobrej klasy układ dźwiękowy, to nie ma sensu z nich korzystać - wiadomo, że każde dodatkowe przejście, zawsze będzie powodować uszczerbek na jakości dźwięku.

cougar 700k 14

Sterowniki:
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: www.cougargaming.com. Podczas testów używaliśmy sterowników w wersji v1.25 i FW53. Ich głównym minusem jest dosyć powolne działanie.

Zaletą posiadania myszki i klawiatury marki Cougar jest fakt, że sterowniki są wspólne dla obu produktów. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z tych samych makr na obu urządzeniach.

Wszelkie ustawienia są zapisywane w pamięci klawiatury, co pozwala na wyłączenie sterowników. Niemniej, z racji na specyfikę tej klawiatury radzimy nigdy ich całkowicie nie odinstalowywać - nieraz może się zdarzyć, że będziecie musieli z nich skorzystać. Nie są inwazyjne i nie mają wpływu na wydajność gier i innych programów.

Sterowniki posiadają trzy zakładki:
PERFORMANCE, w której możemy:
– zmieniać polling rate pomiędzy 125Hz, 250Hz, 500Hz i 1000Hz,
– przełączać Key-Rollover,
– ustawić czas po jakim będzie powtarzany wciśnięty przycisk,
– ustawić szybkość pojawiania się kolejnych znaków wciśniętego przycisku,
– sprawdzić ustawienie dla powtarzalności wciśniętego przycisku,
– wybrać jeden z 5 trybów podświetlenia,
– kontrolować czas oraz wybrać tryb podświetlenia, który pojawi się w momencie gdy nie korzystamy z klawiatury - tzw. "sleep mode". Możemy również całkowicie go wyłączyć,
- zsynchronizować, klawiaturę z innymi urządzeniami Cougara (np. w momencie wybrania trzeciego profilu, w myszce również zmieni się on na trzeci).

KEY ASSIGNMENT (zakładka ta posiada identyczne funkcje jak w recenzowanej przez nas myszce Cougar 550M):
– w tej zakładce możemy przypisać pod dowolny przycisk na klawiaturze praktycznie dowolną funkcję. Możemy korzystać z już istniejących lub przypisać własne makro,
– podczas tworzenia makr możemy korzystać z przycisków z klawiatury oraz myszki. Poza standardowymi funkcjami jak wybór opóźnienia oraz sposobu powtarzalności (podczas przytrzymania przycisku, jednokrotnie, wybraną ilość razy lub do ponownego wciśnięcia) możemy zapisać ruch myszki. Można to oczywiście wykorzystać do tworzenia tzw. kontroli recoila w grach, czego nie polecamy, ale również może się taka opcja okazać przydatna, gdy ktoś korzysta z wielkiego monitora lub telewizora i chce aby jednym kliknięciem kursor powracał na środek ekranu. Dodamy jeszcze, że da się edytować już zapisane makra (warto zaznaczyć, że poprawiono wszystkie problemy jakie miały sterowniki w momencie recenzji myszki 550M).
LIGHTING CONTROL:
– umożliwia kontrolę nad podświetleniem (możemy tu wybrać indywidualne podświetlenie dla każdego z przycisków oraz wybrać stopień natężenia światła)

Dodatkowo, możemy ustawić trzy różne profile. Każdy profil może mieć własne niezależne ustawienia.

700k drivers x
kliknij, aby powiększyć

4. Podsumowanie

Flagowy model klawiatury mechanicznej Cougar'a jest ogólnie rzecz mówiąc udaną konstrukcją. Jak przystało na porządnego niemieckiego producenta, korzysta on z wyrobów własnych rodaków, czyli przełączników i stabilizatorów Cherry MX (niestety w Polskich sklepach dostępne są tylko MX Red i Brown). W cenie jaką należy zapłacić za 700K chciałoby się dostać podświetlenie RGB, którego niestety nie ma. W zamian, podobnie jak w większość produktów Cougar'a, jest ono pomarańczowe (nie ukrywając, nie jest to najczęściej wybierany kolor, więc trudno go zestawić wizualnie z pozostałymi komponentami od innych firm). W ramach rekompensaty za brak RGB, producent dodaje kilka ciekawych trybów wyświetlania podświetlenia. Osoby, które preferują, gdy nic im się nie świeci na biurku, powinny być tym bardziej zadowolone z designu jaki posiada ten model. Odnośnie jakości, pozostał w nas pewien niedosyt. Część materiałów i komponentów jest najwyższej klasy, ale chociażby keycapsy już nie (są z dosyć kruchego plastiku). Wykonanie głównej części obudowy, kabla i podpórki stoi na bardzo wysokim poziomie, ale detale, jak spasowanie górnej i dolnej ramki woła o pomstę do nieba. Na pewno będzie się wam wygodnie korzystać z tej klawiatury, głównie za sprawą funkcjonalnej podpórki pod nadgarstki oraz świetnie umiejscowionych dodatkowych przycisków bocznych. Do tego dochodzi dzielona spacja, której użyteczność z pewnością zostanie doceniona przez większość graczy. Osoby korzystające ze sterowników powinny być nimi usatysfakcjonowane (tym bardziej jak posiadają myszkę tego samego producenta). Znajdują się tu zarówno wszystkie podstawowe opcje, jak i możliwość tworzenia zaawansowanych makr. Dla jednych Cougar 700K będzie co najwyżej dobrym produktem, dla innych bardzo dobrym, wszystko zależy od tego, co jest dla Was najważniejsze w klawiaturze. Możemy powiedzieć, że jest to jak najbardziej bezpieczny i opłacalny zakup, ale tylko dla grupy odbiorców, która wie, że wykorzysta w 100% wszystko to co oferuje ta klawiatura.

Cena w dniu publikacji ~ 639 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych
  • wygoda - 4.5
  • jakość - 3.5
  • funkcjonalność - 4.5
  • design - 4
  • opłacalność - 3*
  • sterowniki - 4.5

dodatkowy plus za stabilizatory i przełączniki Cherry MX oraz unikalną spację

_

*dla osób, które poszukują klawiatury koniecznie z dodatkowymi przyciskami i rozbudowanymi sterownikami, opłacalność będzie wyższa.