Cougar 200K

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu full size, niskoprofilowa
  • rodzaj przycisków: nożycowe
  • układ klawiszy: DE, UK oraz US (standardowa)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 450 mm x 166 mm x 20 mm
  • waga klawiatury (bez kabla): 845 g
  • wielokolorowe podświetlenie
  • połączenie – USB
  • wybiórczy, 19 przyciskowy anty-ghosting
  • dodatkowe przyciski multimedialne oraz funkcyjne
  • kabel – gumowy, o długości ok. 1.65 m
  • cena: ~120 zł

UWAGA: Osobom, które nigdy nie korzystały z układów (layout) innych niż US (długi lewy shift, mały enter) mocno odradzamy zakup wersji DE oraz UK. Głównym problemem jest krótki lewy shift i znajdujący się obok niego przycisk "/", który w grach może bardzo przeszkadzać.

Patrząc na rynek klawiatur membranowych z niskiego pułapu cenowego, naprawdę nie ma tam zbyt wielu godnych zainteresowania produktów. W momencie gdy chcemy, aby była ona na przyciskach nożycowych, to wybór dodatkowo się zawęża. Na szczęście pojawiła się nowości na naszym rynku, czyli recenzowana klawiatura Cougar 200K. Wiemy, że nie każdy lubi wysoki skok klawiszy i nie każdy chce wydawać po kilkaset złotych na klawiaturę, stąd zdecydowaliśmy się na jej test. 


2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

  • obudowa

Klawiatura już w pierwszym momencie zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie - patrząc na nią, nigdy nie powiedzielibyśmy, że może kosztować tak mało. Materiały z której ją wykonano na pewno nie są tymi najlepszymi, jednak jak widać, nawet z tańszych komponentów można stworzyć coś całkiem solidnego (nic nie skrzypi, nie trzeszczy, spasowanie jest idealne, po prostu nie ma żadnych niedoróbek). Plastiki nie są grube, więc w celu zapewnienia klawiaturze większej stabilności i sztywności konstrukcji, zamontowano w jej wnętrzu stalową płytę, która sprawdza się wyśmienicie. W większości przypadków tak cienkie klawiatury wydają się raczej łamliwe i delikatne, natomiast model 200K wręcz przeciwnie. Podczas korzystania z niej, trzeba zwracać szczególną uwagę, aby jej czymś nie zalać, gdyż membrana w klawiaturach nożycowych znajduje się tuż pod keycpasami - nie ma żadnej warstwy oddzielającej. W większości przypadków, gdy woda dostanie się pod keycapsy, zakończy się to permanentnym uszkodzeniem klawiatury. Patrząc pod kątem designu, to naszym zdaniem Cougar doskonale połączył w swoim modelu takie cechy jak: prostotę, elegancję, pewną surowość (dzięki imitacji szczotkowanego aluminium) wraz z gamingowym charakterem, który ujawnia się w momencie włączenia podświetlenia.

Dzięki bardzo niskiemu profilowi, klawiaturze nie jest potrzebna podkładka pod nadgarstki. Ręka układa się na niej bardzo wygodnie i naturalnie. Zdecydowanie należy do najniższych klawiatur nożycowych na rynku. Jeżeli ktoś zastanawia się, czy pod względem wygody są jakieś znaczące różnice między nią a tymi w laptopach, to z czystym sumieniem powiemy, że tak - na plus dla Cougara, gdyż nawet niewielkie nachylenie wystarczy, aby poprawić ergonomię pracy.

  • keycapsy (czcionka i układ klawiszy)

W Polsce możemy łatwo dostać klawiaturę na trzech układach - DE, UK i US. Recenzowany model posiada angielski layout (UK) czyli podobnie jak wersja niemiecka (DE) ma przede wszystkim (z punktu widzenia gracza) krótki lewy shift. My zalecamy wybrać standardowy układ (US-Int, z długim shiftem), który zapewni wam komfort pracy, bez potrzeby przyzwyczajania się do nowego układu (a uwierzcie nam, że czasem po prostu nie da się do tego przywyknąć).

Jako, że nieraz spotkaliśmy się z zapytaniem, czemu pomimo posiadania klawiatury z układem np. DE lub UK, na ekranie widzimy zupełnie inne znaki, jakby pochodziły z układu US-Int (np. w przypadku posiadania układu UK, zamiast alt+3, który powinien zrobić symbol "£", dostajemy znak "#"). Otóż zależy to od tego jaki język klawiatury wybraliśmy w opcjach windowsa, przykładowo jeżeli jest to Polski, to tworzone znaki będą jak na klawiaturze z leyoutem US-Int. Czcionka na keycapsach wydaje się dosyć standardowa, jest czytelna i raczej nie budzi żadnych skrajnych emocji.

cougar 200k UK

Podobnie jak w klawiaturach laptopowych, keycapsy są niemal całkowicie płaskie i bardzo niskie (2 mm). Jako ostrzeżenie powiemy, że zbyt częste próby ich ściągania mogą skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem mechanizmu nożycowego pod nimi. Ząbki trzymające nasadkę (widoczne na zdjęciach poniżej), są dosyć delikatne i każde szarpnięcie może spowodować ich odpadnięcie. Przestrzegamy również osoby impulsywne przed mocnymi uderzeniami w klawiaturę, gdyż po czymś takim, owe ząbki również będą pękać.
Jakość samego keycapsa (biorąc pod uwagę cenę klawiatury) jest dosyć dobra. Wiadomo, że w celu uzyskania możliwie najniższego profilu, plastik z jakiego je wykonano jest dosyć cienki, lecz nie wydaje się przy tym łamliwy. W dotyku są całkiem przyjemne, jest to normalny matowy, raczej gładki plastik. Symbole uzyskano metodą wycinania laserem, czyli transparentny plastik, pokryto czarną powłoką z jakiegoś tworzywa, a następnie wycięto w nim symbole. Powinno to zagwarantować, że nie będą zanikać (nawet ostrym narzędziem nie mogliśmy zedrzeć czarnej warstwy - jedynie się rysowała). Plusem jest, że nawet bez podświetlenia są bardzo dobrze widoczne.

  • przełączniki i stabilizatory

Podobnie jak we wszystkich klawiaturach membranowych, w 200K znajdziemy gumowe kopułki, które w dużej mierze odpowiadają za wrażenia podczas kliku. W nożycowych klawiaturach, różnica polega na tym, że wokół tych kopułek jest mechanizm stabilizujący i ujednolicający ten klik - a to z kolei przekłada się na wytrzymałość takiego przycisku (w przypadku normalnego użytkowania). Jeżeli jednak poddalibyśmy klawiaturę nożycową próbie wytrzymałościowej uderzając w nią chociażby ręką, to znacznie szybciej przełączniki w niej ulegną uszkodzeniu, niż w standardowej membranowej - krótko mówiąc mechanizm nożycowy nie jest odporny na mocne uderzenia. Pod kątem generowanego hałasu, przełączniki w 200K ocenilibyśmy jako raczej ciche (porównując je do wszystkich innych klawiatur jakie mieliśmy na stanie - w tym kilku laptopowych - 200K okazała się najcichsza).
W przypadku długich przycisków (jak spacja i shifty) zastosowano standardowe stabilizatory (za pomocą metalowych rurek). Dodatkowo, spacja posiada podwójny mechanizm nożycowy, co gwarantuje równy klik na całej długości - można to zobaczyć na zdjęciu poniżej (dodatkowo można tu zauważyć membranę rozciągającą się pod wszystkimi przyciskami, a pod nią część stalowej płytki).

  • kabel

Gumowy, o średnicy 3.8 mm i bardzo elastyczny, o długości 1.65 m. Nie jest odpinany. Jeżeli o czymś można powiedzieć, że pochodzi z iście budżetowej klawiatury to jest to właśnie on. Koniecznie trzeba uważać, aby gdzieś go nie zagiąć lub zbyt mocno nie pociągnąć, gdyż u wylotu z obudowy jego mocowanie jest krótko mówiąc delikatne. Zakończony jest wtykiem USB, z którym nie powinno być żadnego problemu. 

  • nóżki i gumowe stopki

U spodu znajdziemy jednostopniowe, solidne nóżki zakończone gumowymi, antypoślizgowymi wstawkami. Po ich rozłożeniu otrzymujemy niewielki kąt, lecz naszym zdaniem w przypadku tak płaskich klawiatur większe nachylenie byłoby wręcz niepożądane. W przypadku niekorzystania z nóżek, za stabilność odpowiada 5 niewielkich gumowych stopek (bardzo mocno przyklejonych), które dosyć średnio spełniają swoją antypoślizgową funkcję. Na szczęście duża waga klawiatury sprawia, że leży ona raczej stabilnie. Dodamy jeszcze, że klawiatura postawiona na rozłożonych nóżkach, dzięki wzmocnieniu konstrukcji stalową płytą, znacząco się nie ugina (nawet pod naciskiem na jej środkową część).


3. Funkcjonalność

  • rodzaje przycisków

200K posiada tzw. nożycowe przełączniki, które są niczym innym jak wariantem dla standardowych membranowych. Różnice pomiędzy nimi w kliku są dosyć znaczne. Przede wszystkim, w dobrej jakości nożycowych przełącznikach jest dużo niższy skok klawisza (tj. 2mm) oraz można zauważyć większą sprężystość i równość kliku. Dodatkowo, aktywacja wszystkich przycisków na takiej klawiaturze, odbywa się przy niemal identycznej sile nacisku (54 - 56g). Wszystkie te cechy, znajdziemy w modelu 200K. Do zwolenników przycisków nożycowych należą na pewno osoby, które często korzystają z laptopów (a przy tym lubią taki klik) oraz nie mają skłonności do mocnego wciskania przycisków. Zapewne Ci z was, którzy latami korzystali ze standardowych klawiatur membranowych, przynajmniej na początku będą mieli spore trudności z przywyknięciem do nowego profilu, charakterystyki kliku i krótkiego skoku nożycowych przełączników. 

  • n-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich)

Klawiatura umożliwia aktywację do 19 przycisków naraz z bloku klawiszy wokół WSAD'u oraz strzałek (na zdjęciu poniżej zaznaczonych na żółto). Z poza tego obszaru, maksymalnie może być zarejestrowanych do 3 przycisków naciskanych równocześnie (wyjątkiem stanowi kombinacja M+N, która uniemożliwia jakiekolwiek inne wciśnięcie). Dla większości graczy to co oferuje 200k powinno być wystarczające.

  • klawisze multimedialne i funkcyjne

Wszystkie dodatkowe funkcje na klawiaturze aktywujemy wciskając kombinację klawiszy z przyciskiem "Fn" (oznaczony na zdjęciu poniżej na czerwono).
1. Fn + przyciski zaznaczone na zielono, umożliwiają zmianę podświetlenia.
2. Fn + "W" zamienia miejscami strzałki z klawiszami WSAD (na zdjęciu zaznaczono na brązowo), szczerze powiedziawszy nie widzimy zastosowania dla tego typu funkcji, ale być może ktoś znajdzie z tego jakiś pożytek.
3. Fn + przyciski zaznaczone na żółto, umożliwiają otworzenie outlooka, strony startowej w przeglądarce, kalkulatora oraz zablokowanie klawiatury. Krótko mówiąc, są to skróty dosyć często używane podczas codziennej pracy na komputerze i na pewno dla niejednej osoby okażą się przydatne.
4. Fn + "Q" umożliwia zmianę szybkości powtarzalności wciśniętego przycisku. Niestety, nie zastosowano lampki informującej w jakim trybie aktualnie pracujemy, aby to sprawdzić trzeba po prostu przytrzymać przycisk i samemu się przekonać.
5. Fn + przyciski zaznaczone na różowo służą do kontroli muzyki (możemy m.in. włączyć domyślny odtwarzacz, regulować głośność, zmieniać piosenki, pauzować)
6. Fn + "Win" (na zdjęciu na niebiesko), aktywuje tryb "Game" blokujący przycisk Windows. Nad numpadem znajduje się lampka sygnalizująca, aktywację tej funkcji.

  • podświetlenie

Za pomocą jednego przycisku możemy przełączać podświetlenie pomiędzy 7 kolorami (pomarańczowym, niebieskim, zielonym, fioletowym, niebieskozielonym, żółtym i białym (w zasadzie to jest bardziej lekko niebieskawy, niż biały) lub wyłączyć je całkowicie. Dostępna jest również 3-fazowa regulacja natężenia światła (nawet najmocniejszy poziom nie jest naszym zdaniem zbyt rażący) oraz możemy aktywować tryb automatycznego przechodzenia pomiędzy wszystkimi kolorami (można również regulować szybkość tego przejścia). Podświetlenie jest bardzo równe i wyraźne na wszystkich przyciskach oraz na pasku na przedniej ściance klawiatury. Jedyny minus tego podświetlenia jest taki, że w jasnym pomieszczeniu jest dosyć słabo widoczne.

  • porty usb i mic/audio

Brak.

  • sterowniki

Brak. Klawiatura jest typu plug & play.


4. Podsumowanie

Cougar 200K niezwykle miło nas zaskoczył, gdyż po pierwsze, jak na tak tanią klawiaturę to wygląda świetnie, nie tylko na zdjęciach, ale i w rzeczywistości. Niby mało znaczący szczegół i mocno subiektywny, ale zawsze to przyjemnie jest spojrzeć na biurko, gdy leży tam coś ładnego :). Po drugie, poza delikatnymi łączeniami (mocno zalecamy nie ściągać samemu keycapsów oraz nie uderzać w nią pięścią) między keycapsem, a nożycowym mechanizmem, naprawdę ciężko jest wytknąć jej jakieś poważniejsze wady jakościowe (wiadomo, że w 30 dni trudno jest jednoznacznie określić, jak klawiatura będzie się zachowywać w dłuższej perspektywie czasu, niemniej nic nie wskazuje na ewentualne problemy). Pod względem funkcjonalności, jak na klawiaturę typu plug & play, to oferuje szereg użytecznych opcji, które nawet w droższych modelach nie zawsze występują. Jak to bywa w przypadku nożycowych klawiatur, do niskiego profilu i krótkiego skoku klawiszy trzeba przywyknąć (na pewno nie będą miały z tym problemu osoby korzystające często z laptopów). Dla wielu graczy może okazać się to trudne, w szczególności, gdy dana gra wymaga intensywnego, szybkiego i mocnego naciskania przycisków. Wiadomo, że dłuższy skok oznacza wyraźniejszy klik, co w przypadku wykonywania setek klików na minutę jest bardzo znaczące (np. RTS'y typu Sarcraft lub Warcraft 3, ewentualnie MOB'y - stąd, do grania w tego typu tytuły tak popularne są mechaniczne klawiatury). Do grania w FPS'y lub MMO krótki skok sprawdza się znacznie lepiej, więc użytkowanie 200K będzie tam znacznie przyjemniejsze. Na zakończenie możemy tylko powiedzieć, że szukając możliwie najtańszej klawiatury nożycowej, zdecydowanie powinniście wziąć pod uwagę model Cougara. Jak mało która oferuje doskonały stosunek ceny do możliwości i jakości (pamiętajcie tylko, aby wybrać układ klawiszy US-Int).

Cena w dniu publikacji - 120 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur membranowych, do 150 zł
  • wygoda - 4.5
  • jakość - 3.5
  • funkcjonalność - 4
  • design - 4
  • opłacalność - 5*

dodatkowy plus za przyciski nożycowe i ich klik

_

*dla osób, które poszukują klawiatury z nożycowymi przyciskami.