Cooler Master SK630

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu tenkeyless
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX Low profile Red
  • układ klawiszy - US/INT (długi shift, długi enter, długi backspace)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 353 mm x 125 mm x 23 - 30 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~538 g
  • podświetlenie: RGB
  • połączenie – USB
  • sterowniki (w tym makra)
  • N-key rollover
  • kabel – pleciony, o długości ~1.75 m
  • klawiatura dostępna jest również w wersji fullsize (SK650)
  • cena: 549 zł 

Według naszych testów klawiatura jest kompatybilna z systemami 7, 8 i 10. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze kabel, pokrowiec, instrukcję obsługi oraz keycaps puller.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Klawiatura posiada tzw. float design czyli nie ma zabudowanej obudowy, a wszystkie przełączniki są przytwierdzone bezpośrednio do aluminiowej płyty. Poziom spasowania jest perfekcyjny, jak również poziom wykończenia krawędzi - wszystkie są idealnie zaokrąglone lub ścięte. Konstrukcja jest bardzo sztywna i stabilna. Brak jest jakichkolwiek luzów. Jakość wykonania stoi tutaj na bardzo wysokim poziomie. Same materiały użyte do budowy również wydają się dobrej jakości, aczkolwiek z racji na swoje zastosowanie, konstrukcja nie jest masywna.
Z wyglądu klawiatura podobała się praktycznie każdemu z nas. Jest to typowy model dla osób, które preferują minimalistyczny design. Ciekawostką jest, że nie ma tam nawet widocznego logo producenta na obudowie.

Wnętrze:
W celu otworzenia klawiatury musimy odkręcić kilkanaście śrubek znajdujących się na aluminiowej płycie oraz jedną ulokowaną pod lewą górną stopką. Po otwarciu widzimy zaawansowaną, wysokiej jakości customową PCB. Absolutnie niema tu nic do zarzucenia. Mocowanie kabla oraz gwintów jest również bez zarzutów, nawet wewnętrzny podświetlany pasek jest świetnie przymocowany.
Zastosowano tutaj mikro-kontroler firmy Holtek (HT32F1654), LED kontroler firmy Macroblock (MBIA043) oraz pamięć flash firmy GigaDevice. Te same komponenty były w klawiaturach z serii MasterKeys i jak widzieliśmy sprawdzały się tam wyśmienicie. Podświetlenie zawdzięczamy SMD LED'om. Warto też zwrócić uwagę, że w przypadku potrzeby wymiany wtyku kabla, możemy to zrobić w dosyć prosty sposób wymieniając jedynie mini płytkę, którą łączymy kablami z główną PCB.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w standardowym układzie klawiszy - US INT (długi shift, krótki enter, długi backspace). Zastosowaną tutaj czcionkę można było już zobaczyć we wcześniejszych modelach tego producenta np. w serii MasterKeys. Jest ona jednak trochę większych rozmiarów oraz niektóre symbole posiadają inne ułożenie. Ciągle jest to naszym zdaniem jedna z najładniejszych czcionek jakie widzimy w klawiaturach. Charakteryzuje ją prostota, ogromna czytelność, a przy tym duża elegancja. Wysokość wszystkich nisko-profilowych keycapsów to  6.2 mm. Co ciekawe można bez problemu stosować tutaj zamiennie wysoko-profilowe keycapsy z przełączników Cherry MX. Również rozstaw i szerokość keycapsów jest w miarę uniwersalna (szerokość spacji 116 mm). Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr 1 do 0 (mierząc między górą keycapsów) o 6.2 mm, co naszym zdaniem jest bardzo dobrą odległością.
Keycapsy zostały wykonane z tworzywa ABS. W dotyku czujemy gumowaną powierzchnię. Posiadają w pełni płaską i dosyć dużą kwadratową powierzchnię. Przypominają małe kostki ze scrabbli, ale dobrze się na nich trzyma palce. Są dosyć grube i nie uginają się pod palcami. Jednak podczas pisania sprawiają wrażenie problematycznych, tak mała odległość między nimi powoduje częste przypadkowe naciśnięcia innego przycisku niż zamierzony (głównie podczas szybkiego pisania). Niby da się do tego przywyknąć, ale jednak dla kogoś kto bardzo dużo pisze na klawiaturze byśmy ich nie zalecali.
Symbole na keycapsach zostały wycinane laserowo (czyli na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której wycięto znaki) - czcionka na pewno nie zejdzie, więc pod tym względem nie mamy o co się martwić. Standardem dla tego rodzaju keycapsów jest to, że z czasem ich powierzchnia staje się bardziej śliska, mniej przyjemna w dotyku.

Przełączniki i stabilizatory:
W modelu SK630 znajdziemy nowatorskie przełączniki Cherry MX Low Profile Red. Które są szacowane na 50 mln kliknięć. Według producenta są to obecnie najbardziej zaawansowane przełączniki jakie posiada w ofercie. Jak przystało na standardy Cherry MX do produkcji przełącznika użyto wysokiej klasy plastiku, złote kontakty oraz wytrzymałą sprężynkę, które całościowo są idealnie ze sobą połączone zapewniając wysoką żywotność i odporność nie tylko na ilość ale i siłę uderzenia.
Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto stabilizatorów opartych na odprężającym się drucie idącym wzdłuż całego keycapsa. W low profilowych nasadkach sprawdza się to jednak całkiem dobrze. Stabilizacja jest dobra, o dziwno najlepiej wypada tu spacja do której nie mamy absolutnie żadnych zarzutów. Naciskając na jej brzeg czujemy, że klik jest niemal taki sam jakbyśmy naciskali na jej środek. W pozostałych dłuższych przyciskach czuć trochę większą różnicę, ale nie jest to poziom, którym należałoby się przejmować i który zwracałbym jakoś szczególnie naszą uwagę podczas codziennego korzystania. To co jest charakterystyczne dla tych przełączników to fakt, że mniejsze przyciski prawie w ogóle nie poruszają się na boki, natomiast te dłuższe przy normalnym naciskaniu nie dają po sobie tego poznać.

Kabel:
Jest pleciony, gruby (3.9mm), solidny, ale mało elastyczny. Sprawia całkiem dobre wrażenie. Jest odpinany. Do klawiatury wpinamy go do portu USB typu C. Pewnie się w nim trzyma, lecz nie sugerowalibyśmy zbyt częstego jego wypinania. Nie jest zbyt długi (ma ~1,75 m). Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB.

Profil, nóżki i gumowe stopki:
Klawiatura posiada 4 gumowe stopki, które całkiem dobrze utrzymują klawiaturę w miejscu. Jak położymy na niej dłonie to praktycznie się nie porusza. SK630 nie posiada rozkładanych nóżek, nad czym trochę ubolewamy. Można było pokusić się o rozwiązanie dokręcanych wymiennych wyższych stopek lub jakiejkolwiek innej formy umożliwiającej nachylenie klawiatury. Tak pozostaje nam to robić "domowymi" sposobami.
Profil klawiaturze jest praktycznie płaski, dostajemy tutaj jedynie niewielkie nachylenie, które wymaga trochę czasu na przyzwyczajenie się. Gdy już się nam to uda to
nie odczuwamy dyskomfortu, nawet po wielu godzinach pracy z klawiaturą. Z racji na niewielkie rozmiary i niski profil mamy łatwy dostęp do rzędu przycisków F1-F12.


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
SK630 dostępna jest tylko z przełącznikami Cherry MX Low Profile Red. W praktyce w kliku stanowią one połączenia przełącznika nożycowego z mechanicznym Cherry MX Red. Podobnie jak ich wysoko-profilowy odpowiednik, zapewniają gładki, jednolity, lekki klik na całej długości wciśnięcia. Posiadają jednak bardzo krótki, przez co można go odbierać jako szybszy klik. Zdecydowanie są to przełączniki głównie dla graczy, gdyż pisze się na nich równie trudno (jak nie trudniej) jak na Cherry MX Red. Na klawiaturze SK630 klik przełączników MX Low Profile Red jest niezwykle równy, praktycznie każdy przełącznik klika identycznie. Naszym zdaniem są to idealne przełączniki dla osób, które do tej pory korzystały z klawiatur w laptopach lub ze zwykłej klawiatury nożycowej. Jest to swego rodzaju upgrade jakościowy, zapewniający sporo frajdy podczas korzystania z niej. Chociaż w teorii siła nacisku potrzebna do ich aktywacji jest identyczna jak dla Cherry MX Red, to w praktyce wydaja się trochę twardsze. Klik tych przełączników możecie usłyszeć na filmiku - tutaj.

rodzaj przełącznika: Cherry MX Red Cherry MX Low Profile Red
typ: liniowy liniowe
dystans całkowity: 4 mm 3.2 mm
punkt aktywacji: 2 mm 1.2 mm
siła nacisku do aktywacji: 45 g
45 g

Szybkość rejestracji kliku to ok. 8 ms.

Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi znajdziecie >tutaj<.

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada tylko opcję NKRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje następujące funkcje:
1. Fn + Ins/Hm/Del/End/PgUp/PgDn - obsługa multimediów - pauza/start, zmiana piosenek i głośności.

2. Fn + F1 do F8, F10, strzałki - kontrola podświetlenia.
3. Fn + F9 - zablokowanie przycisku Windows.
4. Fn + F11/F12/PrSc/ScLk/Pause - nagrywanie makr.
6. Fn 1 do 4 - przełączanie pomiędzy profilami.
7. Fn + Esc/E/R - reset profili i ustawień

Gdy nie chcemy korzystać ze sterowników to możemy nagrać makra z pozycji samej klawiatury. Pomimo, że jest to dosyć ograniczona funkcja to wielu osobom (zwłaszcza graczom MMO) może się przydać. Nagrywać można jedynie przyciski z klawiatury. Czas pomiędzy wciśnięciami będzie dokładni taki sam z jakim nagraliśmy dane makro (nie ma możliwości stworzenia makra z np. zerowym interwałem czasowym pomiędzy wciśnięciami bez użycia sterowników).
Sposób nagrania makra wygląda następująco (w instrukcji nie ma tego opisanego):
- naciskamy kombinację klawiszy Fn + F11. Zobaczymy podświetlone na niebiesko wszystkie dostępne przyciski na które możemy nagrać makro - czyli większość przycisków na klawiaturze (m.in. cyfry, litery, numpad, alt'y, ctrl'e, shift'y). Na czerwono będą zaznaczone przyciski pod którymi już istnieje nagrane makro,
- klikamy na wybrany przycisk,
- naciskamy dowolną sekwencję klawiszy, którą chcemy nagrać,
- naciskamy Fn + PRTSC, PAUSE lub SCRLK, w celu wyboru powtarzalności makra. PRTSC odpowiada za pojedyncze powtórzenie. PAUSE, makro będzie powtarzane podczas przytrzymania przycisku. SCRLK, makro będzie zapętlone, aż do ponownego wciśnięcia przycisku,
- na koniec zapisujemy makro naciskając Fn + Esc.
W celu usunięcia makr naciskamy Fn + F12 i klikamy na przyciski podświetlone na czerwono, następnie naciskamy Fn + Esc.

Podświetlenie:
Podświetlenie na klawiaturze wygląda bardzo dobrze. Do dyspozycji dostajemy całą paletę barw - RGB. W sterownikach możemy faktycznie wybrać praktycznie dowolny kolor. W praktyce jest to kilkanaście kolorów jakie da się rozróżnić na klawiaturze, co jest standardem we wszystkich klawiaturach na rynku. Zastosowano tutaj przeźroczyste przełączniki w wersji RGB (wraz z SMD LED'ami), zapewnia to lepsze przenikania światła pod keycapsy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystkie znaki są równo i wyraźnie podświetlone. Jednak jak się uważnie przyjrzymy to widać, że część znaków posiada lekkie, częściowe zaciemnienie. Wynika to z budowy keycapsa. W praktyce jest to szczegół i nie rzuca się za bardzo w oczy.

Poza z góry predefiniowanymi 20 trybami mamy też możliwość wyboru własnego podświetlenia dla dowolnego przycisku. Każdy tryb cechuje się świetną płynnością animacji. Co ciekawe w wielu trybach możemy ustawić kierunek przejścia światła oraz jego szybkość, jak również wybrać kolor. Jest również zabawny tryb "snake" w którym sami możemy poruszać się wężykiem za pomocą strzałek po klawiaturze i zjadać "świetlne klocki". Chociaż nie ma możliwości regulacji natężenia światła, to nie razi ono po oczach, ani nie wydaje się za słabe. Poniekąd można regulować natężenie ustawiając bardziej wyblakłe kolory. Oczywiście można też całkowicie wyłączyć światło. Dodatkowo, wzdłuż całej obudowy na boku jest pasek, który również jest podświetlany (reaguje zgodnie z podświetleniem góry).

Poniżej na filmiku możecie zobaczyć kilka przykładowych trybów:  



Klawiatura zapamiętuje ostatni tryb podświetlenia, gdy podpinamy ją ponownie.
Nie ma żadnej diody, która informowałaby nas o wciśniętym Capsie lub trybie GameMode. Osobom, które często zmieniają podświetlenie sugerujemy korzystać ze sterowników, gdyż ustawianie tego z pozycji klawiatury bywa czasochłonne i czasami irytujące gdyż trzeba wszystko przeklikiwać setki razy i pamiętać za co dany przycisk odpowiada.

Porty usb i mic/audio:
Brak.

Sterowniki:
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: http://www.coolermaster.com/peripheral/keyboards/sk630/ wersja V1.01.
Sterowniki działają bardzo płynnie i nie obciążają systemu. Klawiatura zapamiętuje zmianę ustawień podświetlenia oraz przycisku do blokady Windowsa. W makrach możemy nagrywać przyciski z klawiatury i myszki - do maksymalnie 99 akcji. Makro możemy nagrać pod dowolnym przyciskiem na klawiaturze - mamy wybór jego powtarzalności (pojedyncze, przy wciśniętym przycisku oraz do ponownego naciśnięcia) oraz możemy ustawić własny interwał czasowy pomiędzy wciśnięciami.

Oprogramowanie umożliwia nam:

  • kontrolę podświetlenia,
  • przypisanie innych funkcji pod dowolny przycisk,
  • wybór profilu,
  • tworzenie makr.


4. Podsumowanie

Za sprawą recenzowanego modelu SK630 od Cooler Mastera, zwolennicy nisko-profilowych klawiatur (np. w laptopach lub nożycowych) mogą wreszcie cieszyć się mechanikiem z pierwszego zdarzenia, który powinien zadowolić nawet najbardziej wybredne osoby, oferując im krótki skok połączony z płaskim profilem klawiatury. Zawdzięczamy to nowym przełącznikom od Cherry MX - Low Profile Red. W praktyce przypominają w użyciu kombinację Cherry MX Red z przełącznikami nożycowymi. Podobnie jak na Redach, piszę się na nich równie ciężko. Jak mało kto Cooler Master oferuje ten model w trzech wariantach (pełnowymiarową, tenkeyless bez bloku numerycznego i kompaktową tzw. 60% - która ma się dopiero pojawić). Jak popatrzymy na obecny rynek, konkurencji za bardzo nie ma. To co nas najbardziej cieszy to fakt, że producent dalej stawia na wysoką jakość swoich produktów, w końcu nie bez powodu mechaniki CM'a cieszą się tak dużą popularnością. Pod kątem wizualnym klawiatura również podtrzymuje dobrą passę i zdecydowanie może się podobać. Zwłaszcza jak ktoś docenia, że im prostsza klawiatura tym wygląda po prostu lepiej. Czcionka na keycapsach jest powieleniem tej znanej z serii MasterKeys, natomiast otwarta obudowa, w połączeniu z aluminiowym topem oraz wyjątkowymi, licznymi efektami świetlnymi tworzą bardzo przyjemne dla oka połączenie. Do dyspozycji dostajemy również sterowniki ułatwiające kontrolę podświetlenia oraz umożliwiające zaprogramowanie makra (przypisać je możemy pod dowolny przycisk). Jedyne co nam zabrakło w tym modelu to możliwość nachylenia klawiatury, płaski profil nie każdemu się podoba. Domowymi sposobami da się temu zaradzić, więc nie powinno to być coś co może przekreślić chęci potencjalnego zakupu tego modelu. Reasumując, z czystym sumieniem możemy polecić SK630 od Cooler Mastera praktycznie każdemu, kto szuka nisko-profilowej klawiatury mechanicznej, ale głównie do gier.  

Cena w dniu publikacji ~549 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 01.2019)
    • wygoda - 3.7
    • jakość - 4.8
    • funkcjonalność - 4.6
    • design - 4.5
    • opłacalność - 4.5
    • sterowniki - 4
_

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.