CM Storm Octane

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania (klawiatura)
3. Funkcjonalność (klawiatura)
4. Kształt, precyzja, jakość (myszka)

5. Podsumowanie


CM Storm Octane to komplet składający się z myszki MS35 i klawiatury MB7C. Jako, że posiadają one kompletnie niechwytliwe nazwy, będziemy posługiwać się określeniem, po prostu klawiatura i myszka Octane. Warto mieć na uwadze, że nawet jeżeli w danej chwili myszka nie jest nam potrzebna, to w przyszłości może się przydać, chociażby jako urządzenie zastępcze. Może również posłużyć nam do przetestowania optycznego sensora A3050 lub kształtu.

1. Specyfikacja

Klawiatura MB7C

  • klawiatura typu full size, wysoko-profilowa
  • rodzaj przycisków: membranowe
  • układ klawiszy - US/INT (duży shift, mały enter)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 471 mm x 196 mm x 15 - 34 mm
  • waga klawiatury (bez kabla): 871 g
  • różnokolorowe podświetlenie
  • połączenie – USB
  • 19 przyciskowy anty-ghosting
  • dodatkowe przyciski multimedialne i funkcyjne
  • kabel – gumowy, o długości ok. 1.85 m

Myszka MS35

  • sensor optyczny: Avago 3050
  • zakres dpi: 500, 1000, 2000, 3500
  • polling rate: 1000 Hz
  • plug & play - brak sterowników
  • maksymalna szybkość ~1.5 m/s (wg specyfikacji sensora)
  • pod 2 głównymi przyciskami przełączniki Kaiche
  • gumowy kabel o długości 1.9 m
  • 7 przycisków + scroll
  • rozmiar: 128 x 73 x 38 mm, waga ~89 g

Cena kompletu (klawiatura + mysz) ~160zł


2. Jakość wykonania i wygoda użytkowania klawiatury

Na rynku peryferii firma Cooler Master słynie przede wszystkim z produkcji trwałych, sprawdzonych i w dobrych cenach klawiatur mechanicznych. W zasadzie mało jaki producent może poszczycić się tak bogatym portfolio w tym zakresie. Posiada ona również kilka modeli klawiatur membranowych. Wiemy, że nie jest łatwo takie znaleźć, aby posiadały udaną konstrukcję, za które nie zapłacimy jak za "mechanika", a które spełnią wymagania wielu mniej wymagających graczy. Dlatego, bazując na doświadczeniu i zaufaniu do CM'a, wybraliśmy do recenzji prezentowany model Octane, który robi naprawdę dobre wrażenie.

Materiał z którego jest wykonana, wydaje się być wszechobecnym w większości budżetowych konstrukcji, lekko szorstkim plastikiem. Znaczenie ma tu jednak to, że wydaje się przy tym całkiem wytrzymały i mało podatny na uszkodzenia. Klawiatura chociaż jest lekko elastyczna, to nie odczuwa się, aby pod naciskiem miała pęknąć czy choćby zatrzeszczeć. Wszystko jest ze sobą dokładnie spasowane, a nawet zadbano o ładne wykończenia wszelkich detali. Być może z wyglądu nie wszystkim przypadnie do gustu taki trochę kosmiczny kształt, to według nas po włączeniu podświetlenia całkiem dobrze się prezentuje. Do tego na żywo, jej bryła wydaje się dosyć "lekka", a futurystyczny wygląd nie daje tak o sobie znać.

Jest jednak coś co wyróżnia ją na tle wielu innych budżetowych klawiatur, co sprawia, że pisząc lub grając odczuwamy przyjemność i co dodaje jej wrażenie bycia produktem o klasę wyżej - są to bardzo przyjemne w dotyku, miękkie, gumo-podobne cylindryczne keycapsy. Do tego są one wytrzymałe na ścieranie - inna sprawa, że bez podświetlenia słabo widać literki. Pisząc o podświetleniu (o czym szerzej w trzecim punkcie recenzji) warto tu zwrócić uwagę, że jest ono bardzo równe na całej szerokości klawiatury. Nie ma przypadku, że gdzieś świeci słabiej, a gdzieś niemiłosiernie razi.
Spędzając z Octane dziesiątki godzin, praktycznie dzięki tym klawiszom można było grać i pisać z przyjemnością, gdyż pod palcami wyczuwaliśmy miłe w dotyku tworzywo.

Klawiatura jest dobrze wyprofilowana i posiada krótką podpórkę pod nadgarstki. Co prawda, nie jest ona specjalnie użyteczna, gdyż nadgarstka na pewno na niej nie oprzemy, to jednak wystarczy, aby kładąc dłoń lekko ją podpierała i niwelowała odczucie zbyt wysokiego profilu.
W przypadku klawiatur z krótką podpórką sprawdza się doskonale patent z miękką podkładką od myszki, którą możemy sobie podłożyć przed klawiaturą, wtedy nadgarstek będzie spoczywać na niej, co znacznie poprawia komfort.

Spód został wykonany z plastiku imitującego karbon, wydaje się dosyć sztywny i o dziwo robi lepsze wrażenie niż wierzchnia warstwa. Przymocowano do niego cztery antypoślizgowe stopki, które dobrze utrzymują klawiaturę w miejscu. Są tu również niewielkie rozkładane jednostopniowe "nóżki", które podwyższają tył o jedyne 1.1 cm, co w praktyce jest ledwo odczuwalne. Na nieszczęście są wykonane w całości z plastiku (nie mają gumowych końcówek), przez co po ich rozłożeniu, klawiatura nie trzyma się dobrze podłoża.

Wszystkie przyciski są osadzone dosyć sztywno, dzięki temu nie mamy wrażenia, że zbytnio uginają się na boki podczas ich wciskania. Dźwięk wciskanych klawiszy jest raczej cichy. Klawiatura posiada dosyć nietypową spację, którą używa się jednak bardzo komfortowo (jest stabilizowana dodatkowymi sprężynami). Dla niektórych może być wadą, że jest zdecydowanie głośniejsza od reszty przycisków. Layout klawiatury to standardowe US-Int, czyli posiada długi lewy shift i mały enter.

Producent niestety nie określił "cyklu życia" swoich membranowych przycisków. Możemy jedynie potwierdzić, że po naszych testach nie zauważyliśmy żadnej zmiany w kliku. Mówi się jednak, że im klawiatura ma miększy klik na początku (a taki ma Octane) to przyciski będą mniej trwałe - jak będzie naprawdę, jedynie czas pokaże. Jeżeli gumowe kopułki są dobrej jakości, to wytrzyma przynajmniej parę lat. A wydaje nam się, że właśnie tak jest gdyż naprawdę staraliśmy się setki razy wciskać wybrany przycisk, aby zobaczyć czy nastąpi jakaś zmiana w kliku i nic takiego nie zaobserwowaliśmy.

Kabel od klawiatury wydaje się najzwyklejszy, jest gumowy, lekki i elastyczny (o średnicy 3.75 mm). Zakończony został wtykiem USB. Jego mocowanie do klawiatury wydaje się przeciętne, drobne szarpnięcia powinien przetrwać, mocniejszych niekoniecznie. Do tego trzeba uważać, aby go nie załamać.


3. Funkcjonalność klawiatury

  • rodzaje przycisków

W klawiaturze zastosowano standardowe przyciski membranowe. Siła nacisku potrzebna do ich aktywacji waha się w przedziale 52 - 57 g. Jak to z membranami bywa, po pewnym czasie siła ta maleje.
W zasadzie podobnie jak w klawiaturach mechanicznych, siła potrzebna do aktywacji klawiszy może być inna w zależności od producenta/modelu klawiatury (poza tym faktem, przyciski te nie mają nic wspólnego z mechanicznymi). Niestety, membrany nie posiadają oznaczeń odnośnie ich twardości, więc przed faktycznym zakupem nie da się tego dowiedzieć. Minusem membran jest to, że zawsze do samego końca trzeba wciskać przycisk, aby uzyskać rezultat - są to ok. 4mm. Efekt zwrotny przycisków (powrót do pozycji umożliwiającej ponowne jego wciśnięcie) jest dosyć szybki, przy tym klik pozostaje dosyć miękki i przyjemny.
Więcej o różnicach poszczególnych przycisków przeczytasz tutaj.

Przechodząc do wrażeń z grania i pisania...

  • Mając do wyboru klawiaturę mechaniczną np. na MX Red i membranową, nikt z nas nie zamieniłby na tę drugą. Niemniej, po przesiadce z mechanicznej na Octane, nie odczuwa się, aby klawiatura nas w jakiś sposób odstraszała. Wręcz przeciwnie, miłe w dotyku keycapsy, w połączeniu z miękkimi, o w miarę jednolitym kliku klawiszami, zapewniają dostatecznie wysoki komfort podczas grania.
  • W grach w których klawiatura nie gra wielkiej roli Octane wyśmienicie spełnia swoje zadanie. Chociażby w GTA V w której spędziliśmy wiele godzin (w tym znaczną część na wyścigach), membranowa klawiatura nie wpływała gorzej na rezultaty w trakcie rozgrywki od mechanicznej. Różnicę przede wszystkim można poczuć w RTSach, w których szybkość i feedback kliku mają duże znaczenie.
  • Podczas pisania niczym się nie wyróżnia, membrana jak membrana, ot standard. Do mechanicznych (w szczególności Brown i Blue) na pewno dużo brakuje. Przypominamy, że w membranowej nie da się pisać bez dociskania przycisku do samego końca.

  • n-key rollover/ghosting

Klawiatura umożliwia aktywację do 19 przycisków naraz (zaznaczonych poniżej na żółto). O ile korzystamy właśnie z tych, to do grania jest to aż nadto wystarczające. W innej części klawiatury, możemy wcisnąć mniej więcej do 3-6 przycisków, wszystkie kolejne nie są już rejestrowane. 

  • klawisze multimedialne i funkcyjne

Trzeba tu zwrócić uwagę, że w tak niskim przedziale cenowym rzadko kiedy można spotkać się z tak dużą funkcjonalnością, jaką oferuje Octane. Ba, są nawet funkcje którymi szczycą się tylko najdroższe klawiatury.

Podświetlenie posiada dedykowany przycisk (zaznaczony na poniższym rysunku na fioletowo), za pomocą którego przełączamy kolory lub je wyłączamy.

Klawisz funkcyjny Fn (na rysunku zaznaczony na niebiesko) umożliwia następujące kombinacje:
1. Fn + klawisz Windows - przełącza na tzw. Game Mode blokujący owy przycisk.
2. Fn+ Q - aktywuje Turbo Mode, czyli przyspiesza powtarzalność wciśniętego przycisku (np. chcąc napisać 50 znaków "x", zamiast w 4 sekundy, po aktywacji zrobimy to w 2)
.
3. Fn + F11 - blokuje całą klawiaturę (może się to okazać przydatne np. w sytuacji w której odchodząc od komputera, pozostawiamy naszego kota w pobliżu klawiatury. Jeżeli ma on skłonność do chodzenia po niej, to możemy być spokojni, że nie uda mu się nic napisać (o ile sam nie nauczy się tej kombinacji), gdyż wszystkie przyciski pozostaną wyłączone.
4. Fn + Page Up/Down - reguluje natężenie podświetlenia.
5. Fn + "-/+" - reguluje szybkość przechodzenia kolorów w trybie automatycznym.
6. Fn + W - zamienia miejscami WSAD ze strzałkami. Nie jesteśmy pewni czy jest to zamierzone, a nawet czy występuje we wszystkich egzemplarzach tej klawiatury, gdyż nigdzie nie przeczytaliśmy, żeby taka funkcja miała tu w ogóle istnieć. Niemniej w naszym egzemplarzu to jest i działa. Sami odkryliśmy to dosyć przypadkowo. Kto wie, może komuś się to przyda, a na pewno w niczym to nie przeszkadza.
7. Fn + klawisz podświetlenia - przełącza na tryb automatycznego przechodzenia kolorów.

Poza przyciskami funkcyjnymi, znajdziemy tu (nad klawiszami F1-F12) dedykowane przyciski multimedialne, umożliwiające sterowanie muzyką (pauza, start, zmiana piosenek, przyciszenie i podgłośnienie).


  •  podświetlenie

Bez wątpienia będzie to główny czynnik wyróżniający Octane oraz decydujący o ewentualnym kupnie owego kompletu. O ile na myszce podświetlenie dla Wielu może wydawać się zbędne, w końcu i tak praktycznie cały czas zasłaniamy je ręką, tak na klawiaturze jest to na pewno sensowny dodatek. W tym modelu jest się czym poszczycić (biorąc pod uwagę cenę klawiatury), gdyż do wyboru mamy siedem różnych kolorów (niebieski, czerwony, zielony, fioletowy, żółty, turkusowy, biały) bądź też możemy całkowicie wyłączyć podświetlenie. Dodatkowo mamy możliwość regulacji natężenia tego podświetlenia, bądź też ustawienie automatycznego trybu przełączania (przechodzenia) miedzy kolorami - w którym możemy nawet ustawić, jak szybko ma się to odbywać. Warto jeszcze wspomnieć, że wszystkie klawisze są równo i wyraźnie  podświetlone (na pewno nie razi nas po oczach). Krótko mówiąc - podświetlenie poza wiadomą użytecznością w nocy, naprawdę może "cieszyć oko".

kliknij, aby powiększyć
  • sterowniki

Klawiatura jest typu plug & play, czyli nie posiada sterowników.

  • porty usb i mic/audio

Brak dodatkowych portów USB


4. Kształt, precyzja, jakość myszki

Jeżeli ktoś chce się zdecydować na korzystanie z myszki to musi albo aktualnie nie posiadać żadnego "gryzonia", albo ten obecny jest naprawdę kiepski. O ile klawiatura praktycznie u wszystkich budziła pozytywne emocji, tak myszkę można skwitować stwierdzeniem - dali to jest, nie byłoby jej to nic by się nie stało. Ma jednak pewne zalety, czyli sensor i co dla niektórych wygląd (podkreślamy, dla niektórych), czyli jeżeli wokół was są plakaty Optimus Prima, Bumblebee i reszty, w szafce chowacie komiksy i po raz dziesiąty oglądacie kinowy hit z Transformersami to możecie zapragnąć poklikać sobie właśnie w coś przypominającego taką mini głowę Transformersa. Kto nie ma takich upodobań, raczej z jej wyglądu nie będzie zachwycony. Prawda jest taka, że kupując osobno myszkę np. CM Strom Alcor, utworzy to bezwzględnie lepszy komplet z klawiaturą i ciągle zmieścimy się w rozsądnym budżecie.

  • kształt i waga

Chociaż myszka posiada dosyć nietypowy kształt, to o dziwo jest wygodniejsza niż mogłoby się to wydawać. Jest symetryczna, dosyć duża (128 x 73 x 38 mm), ma lekko nachylone boki i delikatnie zaokrąglony grzbiet. Jest jednak zbyt kanciasta i słabo wyprofilowana. Ręka nie leży na niej pewnie. W zasadzie można trzymać ją każdym chwytem (wiadomo - w zależności od wielkości dłoni), lecz najwygodniej nam było pod palmem. Przy claw gripe trochę przeszkadza prawy brzeg, a trzymając fingerem ma się wrażenie, że mysz jest dosyć nieporęczna. Palce możemy układać na oba sposoby (1+2+2 i 1+3+1). Jak przystało na symetryczną myszkę powinna zapewniać dobrą stabilność i zwrotność - czego nie robi. De facto wszystko wydaje się tu jakieś nijakie. Ot, taka bezpłciowa myszka, która w niczym się nie wyróżnia i z którą na dłużej nikt nie zostanie (poza fanami Transformersów rzecz jasna).

  • precyzja

1. Sensor - mysz wyposażona jest w sensor optyczny Avago 3050, który całkiem dobrze sprawdza się przy niskich dpi oraz ma bardzo przyjemny feeling. Ma jednak pewną wadę, czyli dosyć wysoki LOD i lekki jitter. Nie inaczej jest tutaj.

2. Podkładki pod mysz i LOD - z plastikowymi oraz czarnymi materiałowymi nie zauważyliśmy, aby mysz miała jakiekolwiek problemy. Widać natomiast, że źle reaguje na części podkładek hybrydowych oraz na niebieskiej, niejednolitej. LOD jest w granicach 3 - 3.5 CD, co jak na ten sensor wydaje się standardem.
Octane kompatybilnosc
3. Predykcja - brak
4. Polling rate - stabilne 1000 Hz
5. Jittering - przy 500dpi praktycznie brak, przy 1000, jedynie lekki. Natomiast obie wartości powyżej posiadają już zauważalny jitter.

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

6. Interpolacja - występuje przy 2000 i 3500 dpi
7. Maksymalna szybkość - jest znacznie lepiej niż zakłada to producent (1.5m/s). Testy w enotusie wskazują na wartości rzędu 2 - 3 m/s. W rzeczywistości realna wartość będzie w granicach 2-2.2 m/s. Podczas grania jedynie osoby wykonujące znaczne odległości w celu np. obrócenia się, mogą skarżyć się na wywoływanie akceleracji negatywnej.
cm octane max speed
8. Akceleracja pozytywna - brak

  • jakość, przyciski i funkcje

Widać, ze producent mocno oszczędzał na kosztach materiałów jak i komponentów. Praktycznie poza sensorem Avago 3050, nie ma tu nic na co warto zwrócić uwagę. Obudowa jest wykonana z najtańszych plastików, które w dotyku nie zachwycają (jest szorstka i "surowa"). Sposób montażu i dbałość o szczegóły również pozostawia wiele do życzenia, ale jako całość, konstrukcja wygląda na trwałą (trochę jakby rzeźbić w mocnym drewnie za pomocą siekiery). Przełączniki są jakiejś taniutkiej chińskiej firmy Kaiche - zapewniają dosyć twardy klik, a co gorsze jest on kompletnie "bezpłciowy". O bocznych, poza dobrym umiejscowieniem, nawet nie ma co więcej wspominać, bo chyba nawet kapsel od Frugo daje lepsze wrażenia. Przycisk pod scrollem jest bez firmowy. Scroll formy REWIN (nie udało się nam jednak nic konkretnego o niej znaleźć) działa całkiem lekko, ale bez wyczucia "ząbków". Niemniej nie budzi większych zastrzeżeń. Poniżej niego, znajdują się dwa przyciski - jeden do zmiany dpi, drugi do zmiany koloru podświetlenia. Mikrokontroler chociaż jest bardzo przyzwoity, to praktycznie nie ma tu nic do roboty (zanim padnie coś z elektroniki, podejrzewamy, że przełączniki nie będą się już wciskać), kabel przy mocniejszym szarpnięci zakończy swój żywot. Ślizgacze są również bardzo przeciętne, są słabo zaokrąglone, mają małą powierzchnię, są nie najlepiej ulokowane. Co więcej po ich odklejeniu nie da się ich z powrotem przyczepić. Podobnie jak do klawiatury, do myszki również nie ma sterowników. Można powiedzieć, że myszkę dostajemy w gratisie, więc naprawdę nie ma co wybrzydzać. Dla niektórych miłym dodatkiem, będzie fakt, że posiada ona podświetlane niejako "oczy", wspomnianej wcześniej głowy Transformersa, na ta same kolory co klawiatura. Razem prezentuje się to dobrze - chociaż dziwi nas tylko fakt, czemu scroll jest zawsze podświetlony na biało.


5. Podsumowanie

Klawiatury membranowe mają z nami trudno, gdyż muszą jakoś przekonać do siebie szereg osób używających na co dzień "mechaniki" (lub laptopowe, ale tych czasem nic nie przekona :P). A to na pewno nie jest łatwe, gdyż taka membranowa musi mieć coś co będzie ją wyróżniać, może to być nawet jakiś mały element, ale wyjątkowy. Coś co przykuje naszą uwagę i sprawi, że dokładając te 100 zł więcej nie odczujemy żadnych strat moralnych wywołanych faktem że nie kupiliśmy znacznie tańszego modelu. Wydaje nam się, że CM Storm Octane jest właśnie przykładem dobrego zakupu za rozsądne pieniądze. Może i materiały z jakich została wykonana klawiatura MB7C nie wprawiają w zachwyt, to bazując na solidności marki Cooler Master można oczekiwać, że i tak będzie to trwały produkt. Do tego dochodzi wiele przydatnych funkcji, dobra ergonomia i przede wszystkim, niespotykane w tak tanich klawiaturach - ciekawe różnokolorowe podświetlenie. Pisząc i grając na Octane poczujemy miękki klik i na pewno zwrócimy uwagę na miłe w dotyku nakładki przycisków, które w dużej mierze przyczyniają się, abyśmy mogli polecić ten produkt. Chcąc nie chcąc dostajemy w komplecie myszkę, którą traktujemy jedynie jako dodatek, gdyż zarówno ergonomia, jakość jak i funkcjonalność zostawiają wiele do życzenia. Patrząc jednak na nią z punktu widzenia ceny - szacując jej wartość na 20-30zł, to zapewniamy, że w tym przedziale ciężko byłoby nam dostać myszkę z sensorem A3050, działającą chociaż podobnie (nawet nie koniecznie lepiej) jak Octane MS35. Krótko mówiąc, mało wymagającym graczom, może ona wystarczyć, dla reszty może służyć jako myszka przejściowa lub zapasowa. Reasumując komplet CM Storm Octane możemy zarekomendować wszystkim, którzy poszukują niedrogiej klawiatury membranowej z podświetleniem i dużą funkcjonalnością, ale bez zbędnych sterowników.

Cena w dniu publikacji – 160 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


Ocena zestawu (plusy i minusy)
      PLUSY

  • dobrze wykonana klawiatura...
  • sensor w myszce...
  • brak sterowników = mniej problemów...
  • cena
  • wygodny profil klawiatury
  • podświetlenie
  • duża funkcjonalność klawiatury
  • keycapsy
  • anty ghosting
  • przyjemny jak na membranę klik
     MINUSY

  • ...pomimo przeciętnych plastików
  • ...reszta elementów w myszce
  • ...niektórzy chcieliby mieć sterowniki
  • naszym zdaniem wygląd obu produktów
  • nóżki klawiatury
  • kabel
rekomendacjaTG-1

Produkt dostarczył portal i sieć sklepów dla graczy gamedot.pl. Dziękujemy.
gamedot