Okulary Gunnar

Spis treści
1. Wstęp
2. Jakość wykonania i komfort z noszenia
3. Właściwości
4. Podsumowanie

1. Wstęp

Spędzając przed komputerem wiele godzin dziennie wielu z nas może skarżyć się na różne dolegliwości oczu, począwszy od zmęczenia, poprzez ból do pogorszenia wzroku. Z myślą o takich problemach Firma Gunnar stworzyła okulary, które mają za zadanie chronić nasze oczy. Poza tymi właściwościami, poprzez wyostrzenie detali i poprawę kontrastu, okulary mają poprawić naszą reakcję na to co dzieje się na monitorze, czyniąc nas lepszymi graczami.
We wszystkich modelach zastosowano taką samą technologię i-AMP, dzięki temu każdy model ma takie same właściwości, a różnice są jedynie w rozmiarze i wyglądzie oprawek.
Naszym testowym modelem były okulary Gunnar E11ven.
Cena tego modelu to około 199zł
gunnar1

Testowaliśmy okulary w 2 osoby przez około 5 miesięcy, praktycznie codziennie. Przez 3 miesiące używała je osoba z lekką wadą wzroku, a przez 2 miesiące osoba z dobrym wzrokiem.

2. Jakość wykonania i komfort z noszenia

Do wyboru mamy wiele modeli, różniących się od siebie rodzajem oprawek i wielkością. Standardowe wersje nie posiadają etui ani nawet szmatki do czyszczenia szybek. Wszelkie dodatki można osobno dokupić.
Wersje okularów z serii GAMING posiadają przylegające do głowy zauszniki, aby móc komfortowo używać słuchawek.

Okulary są wykonane w całości z dobrej jakości połyskującego plastiku. Pod względem jakościowym okulary spisują się praktycznie bez zarzutu: śrubki nie odkręcają się (nawet nie wyrobiły się jeszcze luzy na łączeniach), plastik nie pęka, szybki nie rysują się.
Jedynie można "przyczepić się" do schodzącego lakieru na szarych wstawkach z napisem Gunnar oraz jak ktoś jest estetą to mogą mu przeszkadzać pozostające odciski palców na oprawkach.
gunnar2
gunnar3

Jak dobierzemy dobrze oprawkę, nie będziemy mieć żadnych problemów, aby komfortowo wysiedzieć w nich nawet po kilkanaście godzin dziennie. Na stronie producenta pod każdym modelem znajduje się szczegółowa specyfikacja, więc dosyć łatwo powinniśmy dobrać odpowiedni rozmiar. Osoby, które na co dzień nie noszą okularów nie powinny mieć obaw, że oprawki będą was drażnić. Zalecam wziąć model o większych szkłach, aby jak największy obszar zakrywał nasze oczy, aby nasze pole widzenia było jednakowe, patrząc w dół lub w górę i widzieć część otoczenia w normalnych kolorach  może trochę dekoncentrować.
gunnar5

W zasadzie najpoważniejszy mankament tych okularów pojawia się już po paru chwilach, gdy szkła samoistnie zaczynają się brudzić. Jest to skutek najprawdopodobniej powłoki jaką są pokryte, która ma za zadanie zatrzymać wilgoć naszych oczu, aby nie dopuścić do ich wysuszenia. W efekcie dosyć często musimy czyścić szkła - może nie było by to tak irytujące, gdyby wystarczyła do tego np. sucha ściereczka. Jednak, jedyne co osiągamy poprzez przecierania nią to rozmazanie brudu po całych szkłach (powstaje efekt, jak po śladach palców na szkle), aby dokładnie przeczyścić okulary musimy użyć za każdym razem chociażby mydła z wodą.
gunnar7

3. Właściwości

Według producenta okulary spełniają następujące funkcje:

  1. uwydatniają szczegóły dla ostrzejszego, wyraźniejszego widzenia,
  2. zwiększają wytrzymałość wzroku,
  3. redukują jaskrawości światła i zakłóceń widzenia,
  4. zmniejszają zmęczenie oka,
  5. poprawiają kontrast dla większej dokładności i wydajności.

 W Praktyce:

Po pierwszym założeniu, niektóre osoby mogą odczuwać zawroty lub ból głowy. Okulary wymagają paru dni, aby się do nich przyzwyczaić i móc korzystać z nich w miarę komfortowo i bez ww. problemów.

  1. Okulary posiadają +0.2D i technologię która ma zwiększać ostrości i kąt widzenia. Czy rzeczywiście obraz jest przez to bardziej wyraźny, a w grach zobaczymy to czego wcześniej nie dostrzegaliśmy? - raczej nie, obraz jest po prostu większy i mamy wrażenie, ze lekko się przybliża do nas. Jeżeli z odległości ok. 1 metra ktoś widzi obraz na monitorze niewyraźny powinien udać się do okulisty (lub kupić większy monitor), a nie liczyć, że okulary do komputera poprawią mu wzrok.
    Czy używanie okularów w dłuższym okresie z -0.2D może powodować pogorszenie wzroku? - Ciężko powiedzieć.
    Warto tu również zaznaczyć, że okulary gunnar nadają się do użytku tylko do bliskiej pracy przed komputerem. Jeżeli spróbujemy patrzeć w nich gdzieś dalej, to obraz będzie lekko rozmazany.
  2. Długotrwale patrzenie w monitor często powoduje tzw. "syndrom suchego oka" - do tej pory nikt z nas nie używał okularów i pomimo spędzania wielu godzin dziennie przed komputerem, taki syndrom występował bardzo rzadko. Najczęstszym powodem tego jest zmniejszenie częstotliwości mrugania. Jeżeli u kogoś jest to dosyć częste zjawisko, to oczywiście najlepszym sposobem jest ograniczyć kontakt z komputerem, jeżeli jednak z jakiś przyczyn nie możemy tego zrobić to używanie okularów może pomóc, o ile wywołuje to u nas częstsze mruganie, a co za tym idzie lepsze nawilżenie. Zapewnienia, że sama specjalna powłoka szkieł okularów Gunnar zwiększy wilgotność naszych oczu, radzimy traktować "z przymrużeniem oka" ;).
  3. Obraz widziany przez okulary jest w kolorze żółtym, w zasadzie taki sam efekt, osiągaliśmy z dowolnymi okularami z żółtymi szkłami. Plusem tego jest to, że grając po ciemku, w momencie jak na ekranie pojawia się np. biała strona lub coś jasnego, to nas to nie razi, co potrafi czasami spowodować specyficzny ból oczu. Stąd zaleca się korzystać z komputera wraz z np. włączoną lampką, aby oko "nie przyjmowało" tak mocnej dawki jasnego światła. Jeżeli jednak lubimy grać w kompletnie ciemnym pokoju, okulary Gunnar spełniają swoje zadanie.
  4. Testując czy okulary przeciwdziałają zmęczeniu naszych oczu, robiliśmy próby z używaniem ich po kilkanaście godzin na dobę. Po takim okresie u osoby z lekką wadą wzroku, oczy były znacznie bardziej zmęczone niż bez okularów. Osoba z dobrym wzrokiem nie odczuwała żadnych zmian w stosunku do gry bez okularów.
  5. Szczerze powiedziawszy, nie zauważyliśmy też żadnej poprawy naszego "skila" po założeniu okularów. Co więcej, widok wszystkiego na żółto i powiększenie obrazu był na początku bardzo rozpraszający. Po paru tygodniach, jak przyzwyczaimy się do nich gra staje się dla nas tak samo naturalna jak bez okularów (pomijając fakt, patrzenia przez wiecznie brudne szkła :p).

gunnar4

4. Podsumowanie

Okulary Gunnar warto polecić przede wszystkim osobom, które często korzystają z komputera w ciemnym pomieszczeniu lub w nocy, a wokół nie ma żadnego innego źródła światła poza monitorem. Do tego należy się upewnić, że nasz wzrok jest bardzo dobry, gdyż posiadając nawet niewielką wadę, typu +/- 1 dioptrii, używanie okularów Gunnar może wiązać się z szybszym przemęczeniem oczu. Komfort z noszenia ich jest bardzo dobry - do wyboru mamy wiele rożnych modeli, także z dopasowaniem odpowiedniego rozmiaru nie powinno być problemu. Oprawki na tyle przylegają do głowy, że swobodnie możemy korzystać z dowolnych słuchawek. Okres gwarancji powinny przetrwać w całości. Okulary wymagają czasu, aby się w pełni do nich przyzwyczaić. Większość z nas wolała jednak grać bez nich, głównie za sprawą ciągłego parowania i brudzenia się szkieł. Do tego nie zaobserwowaliśmy żadnego pozytywnego wpływu na wyniki osiągane w grach podczas korzystania z okularów.
Produkt firmy Gunnar radzimy potraktować jako gadżet, który może się nam przydać podczas spędzania czasu przed komputerem, a nie jako "okulary cyborga*", które uczynią z nas "zabójcze maszyny do fragowania" 🙂
@update
Po roku używania, pękła ramka podczas przecierania szkiełek. Patrząc po owym pęknięciu, wygląda to na bardzo słabej jakości plastik albo wadę konstrukcyjną, gdyż nie ma mowy o uszkodzeniu mechanicznym.

*coś na wzór RoboCop-a 😉
gunnar6