Genesis Vanad 750

Spis treści
1. specyfikacja
2. jakość i design
3. zastosowanie i zalety
4. wady
5. podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar:
    - baza: 116 x 103 x 24 mm
    - wysokość z ramieniem: 95 mm
  • materiały:
    - plastikowa baza
    - gumowy spód (na kleju)
    - silikonowe ramie
  • 3 porty USB 3.0
  • czytnik kart microSD/HC
  • wejście na mini USB
  • gumowy kabel o dł. 1.2 metra i śr. 5.5 mm
  • waga: 187 g (bez kabla)
  • kolor: szaro-czarny
  • podświetlenie: czerwone


2. Jakość i design
Szczerze powiedziawszy, Vanad 750 na żywo posiada bardzo subtelny, "łagodny" i stonowany wygląd, czyli trochę inaczej niż może się to wydawać bazując tylko na zdjęciach. Z pewnością spodoba się osobom, które swoje stanowisko komputerowe utrzymują w kolorystyce czarno-czerwonej, z racji na delikatnie podświetlane (na czerwono) logo oraz paski na korpusie podstawy.
Pod kątem jakości, mouse-bungee prezentuje się naprawdę bardzo dobrze. Chociaż podstawa wykonana jest z plastiku, to poziom jego spasowania stoi na bardzo wysokim poziomie. Jedyne zastrzeżenia można mieć do lakieru jakim został pokryty. Otóż, jak się dobrze przyjrzymy można zauważyć drobne prześwity - coś jakby warstwa lakieru była miejscami za cienko położona (jest tak tylko na bokach obudowy). Trwałość lakieru też nie jest najlepsza, gdyż nawet paznokciem da się go w niektórych miejscach zdrapać. Jako, że z mouse-bungee nie mamy raczej żadnego fizycznego kontaktu to jesteśmy spokojni i uważamy, że lakier sam nie odpadnie. Na spodzie znajdziemy gumę pokrytą klejem (ściągamy nalepkę i można przyklejać), która naszym zdaniem po jakimś czasie może zatracić swoją lepkość jeżeli będziemy zbyt często odklejać nasze MB. Gumowy uchwyt na kabel jest wykonany bez zarzutu - jest elastyczny, a przy tym na tyle sztywny, że bez problemu utrzymuje kabel w górze. Samo mocowanie kabla jest również bardzo dobre, każdy kabel trzyma się w nim bardzo pewnie i to bez względu czy podpinamy cienki, czy gruby kabel (było testowane na najgrubszym obecnie kablu jaki jest w G403 oraz najcieńszym z Abyssus'a 2014). Na pochwałę zasługują jeszcze dobrej jakości porty USB, które wydają się tu niezwykle solidne. Podobnie ma się sprawa z pozostałymi wejściami na kabel zasilający, mini-USB i kartę pamięci.

Jakość oceniamy na: 3.8/5
Design oceniamy na: 4/5


3. Zastosowanie i zalety

Przeciwdziała plątaniu się kabla i zapewnia jego odpowiednie zagospodarowanie na przestrzeni biurka. Ocena: 5/5
Jest to bardzo przydatne w sytuacjach gdy nasze biurko nie jest za duże i kabel od myszki spada z niego lub układa się nie tam gdzie byśmy chcieli. Dodatkowo, gdy na naszym biurku panuje bałagan, który przeszkadza w komfortowym użytkowaniu myszki, to Vanad w takich sytuacjach zdecydowanie ułatwia ułożenie kabla w taki sposób, aby o nic nie zahaczał.

Zapobiega przetarciu się kabla. Ocena: 5/5
Od czasu do czasu słyszymy o przetartych kablach w myszkach o np. kant stołu. Otóż, dla osób, którym się to zdarza, Vanad będzie ich najlepszym przyjacielem, gdyż skutecznie temu zapobiegnie.

Zmniejsza ruchy kabla podczas grania. Ocena: 4/5
Podczas szybkich ruchów kabel zawsze przemieszcza się mimowolnie obniżając naszą kontrolę nad myszką. Kabel wprawiony w ruch poprzez szybkie przesuwanie myszką niejako pociąga ją za sobą, co z kolei przekłada się na gorsze uczucie kontroli. Jako, że Vanad'a możemy przykleić niemalże na stałe do blatu biurka, to możemy być pewni, że kabel nie spowoduje przesunięcia mouse-bungee ani o milimetr. W przypadku osiągnięcia maksymalnego naciągnięcia kabla, w momencie gdy Vanad jest przyklejony do podłoża, możemy jednak odczuć nieprzyjemne szarpnięcie. W razie czego możemy nie odlepiać nalepki na spodzie.
Naszym zdaniem, nie ma żadnej potrzeby przyklejania mouse-bungee do podłoża o ile posiadamy podkładkę kilku milimetrową, gdyż jej brzeg (do tego możemy ustawić jeszcze kabel zasilający od Vanad'a w taki sposób, że dodatkowo będzie trzymał go w miejscu) działa jak zapora i skutecznie utrzymuje Vanad'a w miejscu, nie pozwalając mu się przesunąć. Takie rozwiązanie zapobiega efektowi szarpnięcia przy maksymalnie naprężonym kablu.

Zmniejsza poziom tarcia kabla o podkładkę. Ocena: 4/5
Jest to bez wątpienia główne zadanie każdego mouse-bungee i tutaj Vanad spisuje się dobrze. Oczywistym jest, że im mniej kabla potrzebujemy do wykonywania swobodnych ruchów myszką, tym mouse-bungee staje się bardziej przydatne. Minusem Vanad'a jest to, że jest dosyć niski, a to sprawia, że kabel dla wielu osób nie będzie wystarczająco uniesiony, aby zminimalizować tarcie nim o podkładkę. Oczywiście istnieją sposoby i na to, i tak możemy postawić go na czymś wyższym co znacznie poprawni funkcjonalność tego mouse-bungee. Naszym zdaniem wystarczyło dodać wymienne, wyższe ramie w zestawie co rozwiązałoby wszystkie problemy.
Ważną informacją jest, że w tym przypadku wiele zależy też od kabla - im bardziej jest sztywny tym łatwiej go formować przy mouse-bungee i tym mniej będzie ocierał o podkładkę.

W wielu przypadkach zapewnia uczucie, jakbyśmy grali na myszce bezprzewodowej. Ocena: 4/5
Jest to poniekąd skutek dwóch powyższych punktów. Spowodowane jest to tym, że Vanad podtrzymując część kabla, zmniejsza jego wagę i opór jaki stawia podczas ruchów (wiadome, że im więcej kabla potrzebujemy na wykonywanie ruchów tym mouse-bungee zaczyna mieć mniejsze znaczenie). Gumowe ramię jest na tyle elastyczne, że nie odczuwa się praktycznie żadnego oporu z jego strony. Jako, że są myszki posiadające bardzo ciężkie i grube kable, to każdy jego centymetr, który zostanie odciążony, wpłynie pozytywnie na ruchy myszki.

Posiada dodatkowe funkcje w postaci portów USB oraz slotu na kartę microSD/HC. Ocena: 5/5
Trzy porty USB 3.0 doskonale sobie radzą i pozwalają na podpięcie kilku mniej wymagających urządzeń (np. możemy podpiąć myszkę, naładować power banka i telefon). Również nie zauważyliśmy żadnych problemów z poprawnym działaniem slotu na kartę pamięci microSD (lub SDHC). Dodatkowo Vanad posiada jeszcze wejście na mini USB oraz łączony port mini USB z micro USB, służący do podpięcia kabla zasilającego.

Pełni funkcję ozdobną. Ocena: 4/5
Dla wielu osób, mouse-bungee uatrakcyjnia nasze otoczenie, głównie za sprawą podświetlenia. Zawsze można można podpiąć power banka do Vanad'a, aby ten się świecił bez konieczności podpinania go do komputera, czyli można zrobić z niego przenośną świecącą lampkę :P.


4. Wady (funkcjonalności)

- Przy podpiętym do USB mouse-bungee nie ma możliwości wyłączenia podświetlenia.
- Zabrakło regulacji wysokości uchwytu i możliwości kontroli jego nachylenia.
- Uchwyt mógłby być troszkę bardziej skrętny.
- Podstawa bazująca na kleju na dłuższą metę może nie być najlepszym rozwiązaniem. Wolelibyśmy dobrą, "chwytną" gumową podstawę.
- Jak już dawać czytnik kart pamięci microSD, to dlaczego nie dać możliwości podłączenia ciągle najpopularniejszych, standardowych kart SD?
- W tych czasach (na dzień pisania recenzji) można było się już pokusić o mouse-bungee z podświetleniem RGB.


5. Podsumowanie

Ocena mouse-bungee jest o tyle trudna, że gdy robi to wiele osób, praktycznie nie realnym jest otrzymanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie - czy warto je kupić. Chociażby wśród nas, są osoby które nie potrafią bez tego urządzenia funkcjonować, ale są też tacy, którym jest ono mało potrzebne. Jak przeczytacie w pkt. 4 urządzenie to nie jest bez wad. Do tego osobom, przywiązującym dużą wagę do jego wyglądu, może przeszkadzać trochę niedokładne lakierowanie obudowy na jej bokach (są pewne prześwity - naszym zdaniem nie było to zamierzone). Niemniej Vanad 750 posiada również sporo zalet, z którymi każdy się z nas zgadza. Jest to bez wątpienia zapewnienie doskonałej gospodarki kabla na biurku, zmniejszenie jego ruchów powstałych poprzez poruszanie myszką oraz redukcja wagi przewodu, a co za tym idzie, lżejsze prowadzenie gryzonia. Na plus można mu także zaliczyć ciekawy, ładny wygląd oraz bardzo dużą funkcjonalność za sprawą dodatkowych portów USB 3.0 oraz wejścia na kartę pamięci (microSD/HC). Zapytacie, jak sprawa wygląda z przeciwdziałaniem na tarcie kabla o podkładkę - otóż, mogłoby być trochę lepiej, gdyby zastosowano wyższe ramię (przy obecnym będzie to przeszkadzać zwłaszcza osobom grającym na niskich dpi - low sensi robiący po +35 cm na obrót). Niemniej, stawiając MB na czymś wyższym osiągniemy dokładnie ten sam efekt. Osoby, które boją się, że Vanad 750 będzie się im przesuwać, uspakajamy - możemy je przylepić do biurka tak, że nie przesunie się ani o milimetr. Plusem jest również to, że to MB jest bardzo "zgrabne" i nie zabiera zbyt dużo miejsca na biurku (jedyne co może nam przeszkadzać to, dosyć gruby kabel zasilający).
Krótko mówiąc jest to całkiem udane mouse-bungee, posiadające jedynie drobne wady. Niemniej, osobom poszukującym urządzenia z hubem USB, nie powinny znacząco przeszkadzać. Naszym zdaniem, produkt można polecić.

Cena w dniu publikacji ~ 99 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.